2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… Canlı yayında namaz kılanlara saldırı! İsrailli bakan açıkladı: İşte 3 aşamalı plan

class=”medyanet-inline-adv”>

İsrail – Hamas savaşında son dakika gelişmeleri…

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi
BIDEN: ESİR TUTULAN 2 ABD’LİNİN SERBEST BIRAKILMASINI SAĞLADIK

ABD Başkanı Joe Biden, bugün Hamas tarafından serbest bırakılan 2 ABD vatandaşına ilişkin açıklamasında, “Hamas tarafından esir tutulan 2 ABD’linin serbest bırakılmasını sağladık” ifadelerini kullandı.  

İSRAİL ORDUSU BİR HASTANENİN DAHA BOŞALTILMASINI İSTEDİ

Kudüs’te bulunan muhabir Enver Kaptanoğlu CNN Türk canlı yayınında son gelişmeyi aktardı:

“İsrail ordusu Gazze Şeridi’nin kuzeyinde bulunan El Kuds Hastanesi’nin boşaltılmasını istedi. Geçtiğimiz günlerde Al Ahli Hastanesi’nde olduğu gibi. El Kuds Hastanesi’nde şu anda 400 hasta var. Bunun yanı sıra evinden edilmiş ve hastaneye sığınmış 12 bin kişi var. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı yetkilileri 12 hastaneden sadece dördünün hizmet verdiğini açıkladı.  

FİLİSTİN KIZILAYI’NDAN ULUSLARASI TOPLUMA ÇAĞRI

Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, “ İşgalci yetkililerden Kudüs Hastanesi’ni bombalama tehdidi aldık” ifadeleri kullanılırken, acil çağrı başlatıldığı aktarıldı. Açıklamada ayrıca, bu uyarının hastanede tedavi gören 400’den fazla hastayı ve 12 bin yerinden edilmiş kişiyi etkileyeceği vurgulanırken, “Uluslararası toplumu, Al Ahli Arab Hastanesi’nde yaşananlara benzer bir katliamın önlenmesi için acil eyleme çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı. BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) ise İsrail’in 5 okul için “mümkün olduğu kadar hızlı boşaltın” uyarısı yaptığını açıkladı. Okulların tamamının Gazze Şehri’nde olduğu aktarılan açıklamada, “Bu kararı protesto etmek ve reddetmek için elimizden geleni yaptık. Ancak bu, tesislerin artık güvenli olmadığı anlamına geliyor” ifadeleri kullanıldı.

BİDEN: REFAH’TAN 48 SAATTE 20 KAMYON GEÇECEK

İsrail-Hamas çatışmalarında 14’üncü gün biterken, Gazze Şeridi’ndeki insani kriz gün geçtikçe büyüyor. İsrail’in Gazze Şeridi’ne verilen yakıt, elektrik ve suyu kesmesi, ardından bölgeye gönderilmek istenen insani yardımları engellemesi ise Filistinliler için durumu daha da zorlaştırıyor. İnsani yardımların Gazze Şeridi’ne ulaştırılması için Mısır’daki Refah Sınır Kapısı’nın açılması beklenirken, ABD Başkanı Joe Biden, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile Beyaz Saray’da gerçekleştireceği toplantı öncesinde açıklamalarda bulundu. Biden, “İsrailli yetkililerden ve Mısır Cumhurbaşkanı’ndan geçişin açık olacağına dair taahhüt aldım” dedi. Sınıra giden yolun kötü durumda olduğunu ve asfaltlanması gerektiğini belirten Biden, “Refah Sınır Kapısı’ndan 24 ile 48 saat içinde 20 kamyonun geçeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

HAMAS 2 REHİNEYİ SERBEST BIRAKTIĞINI DUYURDU

Hamas, rehin tuttuğu ABD vatandaşı bir kadın ve kızını serbest bıraktığını açıkladı.

AFP

İSRAİL, HAMAS’A AİT NOKTALARI VURUYOR

İsrail’in Gazze ablukası 14’üncü gününde de devam ediyor. İsrail ordusu, bir yandan Hamas’a ait yerleri tespit etmek için çalışırken, bir yandan da belirlediği noktaları savaş uçaklarıyla vuruyor. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yapılan açıklamada, bugün düzenlenen hava saldırılarında Gazze Şeridi’ndeki Hamas’a ait komuta merkezlerinin, tanksavar güdümlü füze fırlatma mevzilerinin ve altyapılarının vurulduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca, Hamas’a ait mevzilere hava saldırılarının şu anda da devam ettiği kaydedildi.

EL HALİL’DE ÇATIŞMA

Batı Şeria’nın El Halil kentinde yaşayan Filistinliler, cuma namazının ardından Gazze Şeridi’nde yaşayanlara destek gösterisinde İsrail güçleriyle çatıştı. İsrail ordusunun gerçek mermi ile müdahalesinde 5 Filistinli genç yaralandı.

MISIR: İSRAİL GAZZE’YE YARDIMLARIN GİRMESİNE İZİN VERMİYOR

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ebu Zeyd sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Refah kapısı açık. İsrail Gazze’ye yardımların girmesini kabul etmiyor. Mısır, üçüncü ülke vatandaşlarının çıkışını engellenmesinden sorumlu değil.” dedi.

MACRON REHİNELERİN AİLELERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Hamas’ın elindeki esirlerin aileleriyle konuştuğunu ve Fransa’nın halkını terk etmeyeceğine söz verdiğini söyledi.

FİLİSTİNLİLER GERİ DÖNÜYOR
FİLİSTİNLİLER GERİ DÖNÜYOR

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, İsrail’in Gazze Şeridi’nin kuzeyinden güneyine gitmelerini istediği Filistinlilerin buradaki saldırılar nedeniyle geri dönmeye başladığını söyledi.

İSRAİL HALKI SORUMLUYU BELİRLEDİ: NETANYAHU
İSRAİL HALKI SORUMLUYU BELİRLEDİ: NETANYAHU

Yakın zamanda yapılan bir ankete göre İsraillilerin yaklaşık yüzde 80’i, Hamas’ın 7 Ekim’deki ölümcül saldırısını önlemedeki başarısızlıktan Başbakan Binyamin Netanyahu’yu sorumlu tutuyor.

Anket ayrıca İsraillilerin yüzde 65’inin Gazze Şeridi’ne kara saldırısını desteklediğini, yüzde 21’inin ise buna karşı olduğunu gösterdi.

Sorulanların yalnızca yüzde 8’i, İsrail’in güneyinde, kuşatma altındaki Gazze Şeridi yakınlarında düzenlenen ve en az 1.400 kişinin ölümüne yol açan saldırılardan Netanyahu’yu sorumlu tutmadı.

Lazar Enstitüsü’nün 18-19 Ekim tarihlerinde gerçekleştirdiği araştırma, İsrail’in Maariv gazetesi tarafından yaptırıldı.

İSRAİL DUYURDU: ESİRLERİN ÇOĞU HAYATTA

İsrail ordusu yaptığı son dakika açıklaması ile Hamas tarafından esir alınan rehinelerin çoğunun hayatta olduğunu açıkladı.

İSRAİL SALDIRININ 3 AŞAMASINI AÇIKLADI
İSRAİL SALDIRININ 3 AŞAMASINI AÇIKLADI

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail saldırısının 3 aşamadan oluşacağını belirtti. İlk aşamanın Hamas’ı yenmek ve Hamas altyapısına saldırmak olduğunu belirten Gallant, ikinci aşamada çatışmaların azaltılacağını, son aşamada ise İsraillileri koruyacak yeni bir güvenlik sistemi oluşturulacağını belirtti.

PENTAGON HUSİ FÜZELERİNİ VURDU

ABD Savunma Bakanlığı, Kızıldeniz’de görev yapan güdümlü füze destroyeri USS Carney’in Yemen’deki Husi güçleri tarafından fırlatılan 3 kara saldırı seyir füzesini ve birkaç insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı.Basın Sekreteri Ryder, “Bu füzelerin ve insansız hava araçlarının neyi hedeflediğini kesin olarak söyleyemeyiz, ancak Kızıldeniz boyunca kuzeye doğru, potansiyel olarak İsrail’deki hedeflere doğru fırlatıldılar” dedi.

LÜBNAN SINIRINDA GERİLİM YÜKSELİYOR

İsrail ordusu, hava saldırılarının ardından Lübnan sınırı yakınındaki üç Hizbullah militanının hedef alındığını duyurdu.

KREMLİN’DEN BİDEN’A TEPKİ

Kremlin, ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Hamas’la karşılaştıran açıklamalarının “kabul edilemez” olduğunu duyurdu.

BM GENEL SEKRETERİ REFAH KAPISINDA
BM GENEL SEKRETERİ REFAH KAPISINDA

BM Genel sekreteri Refah sınır kapısına gitti. Sınır kapısından gelen görüntüde büyük bir kalabalığın toplandığı ve ‘Sivilleri öldürmeyin’ şeklinde slogan attıkları görüldü.

Sınır kapısında açıklama yapan Guterres, “Kısıtlamaların kaldırılması için tüm taraflarla aktif olarak görüşüyoruz. Böylece nerede ihtiyaç duyuluyorsa bu kamyonlar oraya gidecek. Bu kamyonların en kısa sürede hareket etmesi gerekiyor” dedi. İki milyon insanın korkunç bir şekilde acı çektiğini kaydeden BM Genel Sekreteri, “Su yok, yemek yok, ilaç yok, yakıt yok. Gazze’nin hayatta kalması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

GAZZE’DE CAN KAYBI 4 BİNİ AŞTI

Gazze Sağlık Bakanlığı saldırılarda şu ana kadar 1.661’i çocuk olmak üzere 4.137 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. İsrail saldırılarında 13.260 kişi yaralandı, 4.000’den fazla kişi ise kayıp.

 

İSRAİL’DEN NAMAZ KILAN FİLİSTİNLİLERE GAZLI MÜDAHALE
İSRAİLDEN NAMAZ KILAN FİLİSTİNLİLERE GAZLI MÜDAHALE

Mescidi Aksa’ya alınmayan Filistinlilerin bu hafta da seccadelerini serip yolda namaz kıldığı görüldü. İsrail güvenlik güçleri yine Eski Şehir çevresinde toplanan Filistinlilere TOMA, ses bombası ve gaz bombasıyla müdahale etti.

İsrail polisinin acımasız müdahalesi dakika dakika CNN Türk yayınına yansıdı. 


DSÖ: REFAH SINIR KAPISININ BUGÜN AÇILMASINI UMUYORUZ

Dünya Sağlık Örgütü, insani yardımların Gazze’ye ulaştırılması için bugün Refah sınır kapısının açılmasını umduklarını duyurdu. Tedros Adhanom Ghebreyesus insani yardımlardaki daha fazla gecikmenin çok sayıda sivil can kaybı ile sonuçlanacağını konusunda uyarıda bulundu.

GERGİN BEKLEYİŞ: KUDÜS’TE İKİNCİ CUMA
GERGİN BEKLEYİŞ: KUDÜSTE İKİNCİ CUMA

CNN TÜRK Dış Haberler Editörü Enver Kaptanoğlu, Kudüs’ten yaptığı canlı yayında sabahın erken saatlerinden itibaren yoğun güvenlik önlemleri alındığını aktardı.

Hamas’ın bugün Cuma Namazı sonrasına yönelik çağrı yaptığını ancak kalabalığın bu hafta daha az göründüğünü aktaran Kaptanoğlu her an tansiyonun yükselebileceğini vurguladı.

İSRAİL ZIRHLILARI RAMALLAH’TA
İSRAİL ZIRHLILARI RAMALLAHTA

Gazze’ye kara harekatı için son hazırlıklarını yapan İsrail’den yeni bir hamle geldi. İsrail ordusuna ait pek çok zırhlı araç Batı Şeria’daki Ramallah’a giriş yaptı. Bölge sakinlerinin cep telefonu ile çektiği görüntülerde en az 10 zırhlı aracın kentin içinde olduğu görülüyor.

İsrailli yetkililer, Hamas sözcüsü Hasan Yusuf’un Perşembe günü Batı Şeria’daki İsrail baskınları sırasında tutuklandığını söyledi. İsrail Güvenlik Ajansı Shin Bet, CNN’e Yusuf’un “Hamas adına hareket ettiği şüphesiyle” tutuklandığını söyledi.

Önde gelen Filistinli siyasi figürlerden biri olan Yusuf, İsrail güçleri tarafından birçok kez tutuklandı ve toplam 24 yılını İsrail hapishanelerinde geçirdi.

MÜLTECİ KAMPINDA ÇATIŞMA: 5’İ ÇOCUK 13 ÖLÜ

Filistin Sağlık Bakanlığı, Perşembe günü Batı Şeria’daki Nur Şems mülteci kampında İsrail güçleriyle yaşanan çatışmalarda beşi çocuk olmak üzere toplam 13 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

BİR GECEDE YÜZDEN FAZLA SALDIRI

İsrail Savunma Kuvvetleri X hesaplarından yaptıkları açıklamada Gazze şeridine gece boyunca yaptıkları yüzden fazla saldırıda Hamas’ın tünellerini, mühimmat depolarını ve karargahlarını hedef aldıklarını duyurdu.

ANNE VE DOĞMAMIŞ ÇOCUĞU ÖLDÜRÜLDÜ
ANNE VE DOĞMAMIŞ ÇOCUĞU ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail’i havadan ve karadan bombardımana tutan İsrail yüzlerce sivilin ölümüne neden oldu. TRT World’de yer alan habere bu saldırılardan birinde bir anne ve henüz doğmamış çocuğu da hayatını kaybetti.

 

‘SALDIRIDA ÖLENLERİN %70’İ KADIN VE ÇOCUK’

Gazze’li doktor Fayda Malhis bölgedeki son durumu CNN Türk canlı yayınında anlattı. Malhis, ‘Saldırıda ölenlerin yüzde 70’i kadın ve çocuk’ dedi. Malhis Şifa Hastanesi’nde yaklaşık 40 bin kişinin olduğunu belirtti.

İSRAİL SINIR KASABASINI BOŞALTTI
İSRAİL SINIR KASABASINI BOŞALTTI

İsrail savunma bakanlığı, İsrail-Lübnan sınırında İsrail güçleri ile Hizbullah savaşçıları arasında yaşanan silahlı çatışmalar nedeniyle güney Lübnan yakınlarındaki sınır kasabası Kiryat Şmona’da yaşayanların tahliye edildiğini duyurdu.

İsrail Savunma Kuvvetleri’nden (IDF) yapılan açıklamada, İsrail’in kuzeyine dün gerçekleştirilen saldırılara karşı misilleme olarak gece boyunca Lübnan’ın güneyinde Hizbullah’a ait çok sayıda noktanın vurulduğu bildirildi.

ABD’DE ‘İSRAİL ÇATLAĞI’ BÜYÜYOR

Biden yönetiminin tam desteğine ve Kongre’nin neredeyse paralel düşüncesine rağmen, daha fazla hükümet çalışanı, İsrail’e körü körüne verilen destekten giderek daha fazla rahatsız oluyor.

400’den fazla Kongre çalışanı, Gazze’de derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan açık bir mektubu isimsiz olarak imzaladı. ABD’li bir yetkili, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin Biden yönetiminin İsrail’in Gazze savaşına yaklaşımını eleştiren bir iç belge hazırladığını belirten HuffPost’un haberini doğruladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili dün, sosyal medya hesabından yayınladığı mektup ile istifa ettiğini ilan etmişti. Dışişleri Bakanlığı Siyasi-Askeri İşler Direktörü Josh Paul istifasının nedenini ‘İsrail’e öldürücü yardımımızın devam etmesiyle ilgili anlaşmazlık’ olarak göstermişti.

ABD KAMUOYU BIDEN’IN POLİTİKASINA GEÇER NOT VERMEDİ
ABD KAMUOYU BIDENIN POLİTİKASINA GEÇER NOT VERMEDİ

CBS News/YouGov’un yeni anketine ABD’liler Biden’ın izlediği Gazze politikasına geçer not vermedi. Ankette Amerikalıların yüzde 56’sının Biden’ın çatışmayı ele alma biçimini onaylamadığı belirtildi. Demokratların yüzde 61’i Biden’ın diplomatik çözümü teşvik etmek için daha fazlasını yapması gerektiğine inanıyor. ABD’de 1878 yetişkinin katıldığı anket 16-19 Ekim 2023 tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi.

CNN INTERNATIONAL: REFAH’IN BUGÜN AÇILMASI BEKLENMİYOR
CNN INTERNATIONAL: REFAHIN BUGÜN AÇILMASI BEKLENMİYOR

CNN International’a göre, Gazze’ye yardım teslimatı için Refah kapısının bugün yeniden açılması beklenmiyor.

ABD’Lİ SENATÖRDEN BIDEN’A TEPKİ: ÖLÜ ÇOCUKLARI KULLANIYOR

ABD Başkanı Joe Biden, Oval Ofis’teki ulusa sesleniş konuşmasında Ukrayna ve İsrail’e yardım için Kongre’ye talepte bulunacağını söyledi. Ohio Senatörü JD Vance, Ukrayna’ya yapılacak daha fazla yardıma karşı çıktı ve bunu “iğrenç” olarak nitelendirdi.

Vance, “Amerikalılara, şüpheyle yaklaştıkları ve felakete neden olan Ukrayna politikasını satmak için İsrail’deki ölü çocukları kullanıyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Bunlar aynı ülkeler değil. Bunlar aynı sorunlar da değil ve İsrail’i siyasi kılıf olarak kullanma çabası saldırgan tavırdan ibarettir.”

Tennessee Senatörü Marsha Blackburn de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İsrail’e yönelik yardımı, Ukrayna’ya bağlamamalı” dedi. Arkansas Senatörü Tom Cotton ise Biden’ı konuşmasında İran’a yeterince odaklanmamakla eleştirdi.

Cotton, “Biden, İran’ı uyarmalı ve vekilleri tarafından Amerikalılara yapılacak herhangi bir saldırının, İran’ın doğrudan ABD’ye yaptığı bir saldırı olarak kabul edileceğini, büyük bir misillemeye karşılık verileceğini söylemeli” diye yazdı.

BIDEN’DAN İSRAİL VE UKRAYNA’YA DESTEK
BIDENDAN İSRAİL VE UKRAYNAYA DESTEK

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, İsrail hava kuvvetlerine yönelik yapacakları mali destek için Kongre’ye acil bir talepte bulunacağını söyledi. Biden konuşmasında, İsrail ve Ukrayna’ya ABD’nin tam destek vereceğini belirterek, “İsrail’e yapılan saldırı, Ukrayna’ya uygulanan vahşetin yankısı. İsrail’in güvenliğini sağlamak için uğraşacağız. Askeri güçleri geliştirmek için çalışacağız. Kongre’ye Ukrayna ve İsrail için acil bütçe talebini göndereceğiz. İsrail için daha önce benzeri görülmemiş destek isteyeceğiz” ifadelerini kullandı.


2023-10-20 09:23:50

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button