2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… Fransız savaş gemisi iki drone'u düşürdü! İsrail skandala doymuyor: Görüntüler dünyada infial yarattı

class=”medyanet-inline-adv”>

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi
ABD’li Senatör Bernie Sanders: ABD, insani ateşkes çağrısında bulunan BM kararını veto etmemelidir

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde 8 Aralık’ta yapılan oylamada ABD’nin Gazze Şeridi’nde acil insani ateşkes çağrısı yapan karar tasarısını veto etmesine ABD’li Senatör Bernie Sanders tepki gösterdi. Sanders yaptığı açıklamada, “Gazze’deki Filistinlilerin korkunç koşullarla karşı karşıya olduğu bir dönemde ABD, insani ateşkes ve tüm rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulunan bir BM kararını veto etmemelidir. Gazze’deki çocukların gıda, su ve tıbbi malzemeye ihtiyacı var. Bunun şimdi gerçekleşmesi için mümkün olan her şeyi yapmalıyız” dedi.

İsrail, 142 kadın esiri hapse attı

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail güçlerinin Gazze’de alıkoydukları ve aralarında bebekli annelerin de bulunduğu 142 kadın esiri hapse attığını açıkladı.

Gazze’de can kaybı 18 bine yaklaştı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 65 gündür devam ederken, can kaybı her geçen dakika artıyor. Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 17 bin 997’ye, yaralı sayısının da 49 bin 229’a yükseldiğini bildirdi.

El-Kudra, son 24 saatte İsrail saldırılarında 297 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, 550’den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

Rusya: Filistinlilerin toplu olarak cezalandırılması kabul edilemez

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Katar’da düzenlenen Doha Forumu’na video konferans yoluyla katıldı. İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına değinen Lavrov, “İnsani bir ateşkesin sağlanması için siyasi baskıyı sürdürmek amacıyla elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Diplomasi için her zaman umut vardır. Mevcut şiddet dalgasının başlamasından itibaren de yaptığımız şey de budur. 7 Ekim’de İsrail’e yönelik terör saldırılarını kınadık. Sivillere yönelik gelişigüzel saldırılarla bu olayın milyonlarca Filistinliyi toplu olarak cezalandırmak için kullanılmasını da kabul edilebilir bulmuyoruz” dedi.

“BEN İKİYÜZLÜLÜK YAPTIĞIMI DÜŞÜNMÜYORUM”

Rusya’nın İsrail – Filistin çatışmasına karşı ikiyüzlü bir tutum sergileyip sergilemediği sorusuna yanıt veren Lavrov, “Takdir sizin. Ben ikiyüzlülük yaptığımı veya Rusya’nın böyle bir şey yaptığını düşünmüyorum. Biz Çeçenistan’daki silahlı faaliyetlerin nasıl yürütüldüğünü hiçbir zaman gizlemedik. Suriye’de BM temsilciliği bulunan meşru hükümetin talebi üzerine yaptıklarımızı asla saklamadık. Rusya özellikle ABD’nin Irak işgali sonucu ortaya çıkan terör örgütleriyle mücadele etti ve terörle mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

RUSYA’NIN ÇABALARI

Rusya’nın, Filistin – İsrail çatışmasını sonlandırmak için çabalarının olduğunu ve bu anlamda Hamas ile de görüştüklerini aktaran Lavrov, “Hamas 7 Ekim’de bir saldırı gerçekleştirdi, biz de bunu derhal kınadık. Hamas’ın Doha’da faaliyet gösteren bir siyasi şubesi var. O siyasi şubeyle de ilişkimiz var ve halkın geleceğini görüşmek üzere hemen Doha’daki kişilerle temasa geçtik” ifadelerini kullandı.

Kassam Tugayları: Müzakereler olmadan esirleri geri alamayacaklar

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 65’inci günde devam ederken, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, sesli mesaj yayınladı.

Ubeyde mesajında, Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlere değinerek, “İsraillilere, Netanyahu, Gallant ve savaş kabinesindeki diğerlerinin müzakereler olmadan esirleri geri alamayacaklarını söylüyoruz. Son olarak zorla geri almaya çalıştıkları bir esirin öldürülmesi de bunu kanıtlıyor” dedi.

Ubeyde, son 10 günde Beyt Hanun’dan Han Yunus’a kadar İsrail’e ait 180’den fazla askeri aracın kısmen ya da tamamen imha edildiğini belirterek, “Bunlar düşman saflarında çok sayıda ölüm ve yaralanmaya yol açtı” dedi.

İsrail’in saldırılarına karşılık vermeye devam ettiklerini ifade eden Ubeyde, “Düşmanın tek zafer iddiası sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırılarıdır” ifadelerini kullanarak, İsrail yönetiminin Hamas’a büyük darbeler vurulduğu yönündeki açıklamalarının halkı kandırmak için olduğunu belirtti.

Arap dünyası ve İslam dünyasındaki insanları protesto etmeye ve seyirci kalmamaya çağıran Ubeyde, “Binlerce savaşçımız savaşmak için bir fırsat beklemektedir” dedi.

DSÖ: Gazze’de hiçbir yer ve hiç kimse güvende değil

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, işgal altındaki Filistin topraklarındaki sağlık durumuna ilişkin Yürütme Kurulu Özel Oturumunda konuştu. Ghebreyesus, “Sanırım hepimiz bu toplantının yapılmamasını tercih edeceğimiz bir toplantı olduğu konusunda hemfikiriz” ifadelerini kullanarak, Gazze Şeridi’nde 24 Kasım-1 Aralık tarihleri arasındaki insani ara kapsamında 114 esirin serbest bırakılmasından memnun olduğunu ve kalan esirlerin de serbest bırakılması çağrısını yineledi.

Ghebreyesus, 16 yıldır abluka altında olan, şimdi de aileleri ve evleri yok edilen Gazze halkının öfkesini, kederini ve korkusunu anladığını belirterek, “Gazze’de 7 bini çocuk olmak üzere 17 binden fazla insanın öldüğü bildirildi ve kaçının evlerinin enkazı altında kaldığını bilmiyoruz” dedi

“GAZZE’DE HİÇBİR YER VE HİÇ KİMSE GÜVENDE DEĞİL”

Saldırılar nedeniyle 46 binden fazla kişinin yaralandığını hatırlatan Ghebreyesus, “1.9 milyon insan yerinden edildi. Neredeyse Gazze şeridinin tüm nüfusu, bulabildikleri her yerde barınak arıyorlar. Ancak Gazze’de hiçbir yer ve hiç kimse güvende değil” dedi.

Giderek daha fazla insanın daha küçük bir alana göç ettiğini belirten Ghebreyesus, “Yeterli gıda, su, barınak ve sanitasyon eksikliği ile birlikte aşırı kalabalık, hastalıkların yayılması için ideal koşulları oluşturuyor. Ortalama olarak her 700 kişiye bir duş ünitesi ve her 150 kişiye bir tuvalet düşmektedir. Kanlı ishal ve sarılık gibi salgın hastalıklara dair endişe verici sinyaller var” dedi.

 

“GAZZE’NİN SAĞLIK SİSTEMİ DİZ ÇÖKMÜŞ DURUMDA”

Yaklaşan kış nedeniyle salgın hastalık riskinin daha da kötüleşmesinin beklendiğini belirten Ghebreyesus, “Gazze’nin sağlık sistemi diz çökmüş durumda. 36 hastaneden sadece 14’ü kısmen işlevsel, bunlardan 2’si Gazze’nin kuzeyinde, 12’si ise güneyde. 3 bin 500 yataktan sadece bin 400’ü mevcutken, birinci basamak sağlık merkezlerinin yaklaşık üçte ikisi işlevsel değil” dedi.

 

“DİYABET, KALP VE HİPERTANSİYON HASTASI 350 BİN KİŞİ VAR”

Gazze’nin güneyindeki iki büyük hastanenin normalin üç katı yatak kapasitesiyle çalıştığını aktaran Ghebreyesus, “Malzemeleri tükeniyor ve binlerce yerinden edilmiş insanı barındırıyorlar. Bu arada Gazze’de her gün 180’den fazla kadın doğum yapıyor. Kanser tedavisi gören 2 bin hasta, diyabet, kalp ve hipertansiyon hastası 350 bin kişi var” dedi.

 

“SAĞLIK HİZMETLERİ ASLA BİR HEDEF OLMAMALIDIR”

DSÖ’nün 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da sağlık hizmetlerine yönelik 449’dan fazla saldırı olduğunu doğruladığını aktaran Ghebreyesus, “Sağlık hizmetleri asla bir hedef olmamalıdır. Aralarında altı aylık oğlu, kocası ve iki erkek kardeşiyle birlikte öldürülen Dima Alhaj’ın da bulunduğu 100’den fazla BM çalışanının Gazze’de hayatını kaybetmesinin üzüntüsünü yaşıyorum” dedi.

Gazze Şeridi’ndeki sağlık sisteminin kapasitesi eskiye kıyasla üçte bire düştüğünü ifade eden Ghebreyesus, “Sağlık tesislerine ikmali son derece zorlaştı, sahadaki güvenlik durumu ve Gazze dışından gelen yetersiz ikmal nedeniyle sağlık tesisleri büyük bir tehlike altında. İnsani yardım kuruluşları bu durumla başa çıkmakta zorlanıyor” dedi.

“Güvenlik Konseyi’nin geçtiğimiz cuma günü ateşkes kararını kabul etmemiş olmasından derin üzüntü duyuyorum”
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in geçen hafta BM Şartı’nın 99. maddesini devreye sokarak, Gazze Şeridi’nde insani ateşkes çağrısında bulunduğunu hatırlatan Ghebreyesus, “İki hafta önce Güvenlik Konseyi’ne sunduğum rapor da dahil olmak üzere, benim de defalarca yaptığım bir çağrı olan Genel Sekreter’in çağrısını yineliyorum. Ateşkes, Gazze halkının sağlığını gerçekten korumanın ve iyileştirmenin tek yoludur. Güvenlik Konseyi’nin geçtiğimiz cuma günü böyle bir ateşkes kararını kabul etmemiş olmasından derin üzüntü duyuyorum” dedi.

BM’den ‘acil ateşkes’ çağrısı
BMden acil ateşkes çağrısı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, ‘Gazze’de devam eden kitlesel yerinden edilmelerin büyümesini ve Gazze’nin dışına yayılmasını önlemek için acil insani ateşkese ihtiyaç var’ dedi.

İsrail’den Putin açıklaması

Başbakanlık Ofisi, Netanyahu’nun bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, Moskova yetkililerinin BM ve diğer platformlarda Hamas’a karşı savaş konusunda ortaya koyduğu ‘İsrail karşıtı’ tutumdan duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdiğini bildirdi.

Başbakanlık ofisi yaptığı açıklamada, Putin’e Rusya ile İran arasındaki işbirliğine yönelik eleştirinin de görüşmede dile getirildiği bilgisine yer verildi.

Netanyahu ayrıca Putin’den, geri kalan rehinelerin ziyaret edilmesi ve onlara ilaç ulaştırılması için Kızıl Haç’a baskı yapmasını istedi.

İsrail basını Netanyahu’nun telefon görüşmesi nedeniyle kabine toplantısını yarıda bıraktığını yazmıştı.

İsrail’den başarısız rehine operasyonu

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde Hamas tarafından tutulan rehineleri kurtarmak için operasyon düzenlendiğini açıkladı. Operasyon sırasında hiçbir rehinenin kurtarılmadığı ve iki İsrail askerinin ağır yaralandığı belirtildi.


Netanyahu, Rusya ile yaşanan gerginliklerin ardından Putin’le görüşmek üzere kabine toplantısından ayrıldı

Netanyahu’nun sözcüsü The Times of Israel’e yaptığı açıklamada, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun kabine toplantısından erken çıktığını ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 50 dakika görüştüğünü söyledi.

Netanyahu Gazze’deki savaşın sona ermesi çağrısını reddetti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze savaşının sona erdirilmesi yönündeki uluslararası çağrıları geri çevirdi ve bunların, Hamas’ı ortadan kaldırma amacını desteklemekle tutarsız olduğunu öne sürdü.

Kabinesine brifing veren Netanyahu, Fransa, Almanya ve diğer ülkelerin liderlerine şunu söylediğini söyledi: “Bir yandan Hamas’ın ortadan kaldırılmasını destekleyip, diğer yandan Hamas’ın ortadan kaldırılmasını engelleyecek olan savaşı bitirmemiz için bize baskı yapamazsınız.”

Haftalık kabine toplantısının başlangıcında Netanyahu, ABD Başkanı Joe Biden’a, yönetiminin ateşkes çağrısı yapan BM Güvenlik Konseyi kararını veto etmesi ve yaklaşık 14 bin tank mermisinin acil sevkiyatını onaylaması nedeniyle teşekkür etti.

İsrail jetleri Lübnan’ın güneyindeki bölgeleri hedef aldı

İsrail jetleri, Yaroun, Rmish ve Aita al-Shaab yakınları da dahil olmak üzere güney Lübnan’daki kasabaların etrafındaki bölgeleri hedef aldı. Pazar sabahı gerçekleşen saldırılar, Hizbullah’ın dün Lübnan’ın güney sınırına yakın İsrail bölgelerine 10 operasyon düzenlediğini açıklamasının ardından geldi.

Katar, İsrail-Hamas ateşkesini yenileme çabalarının ‘devam ettiğini’ söyledi

Katar başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Sani, Doha Forumu’nda yaptığı konuşmada ateşkes sağlanması için çalışmaya devam ettiklerini duyurdu. Al Sani  ‘Katar devleti olarak ortaklarımızla birlikte çabalarımız devam ediyor. Vazgeçmeyeceğiz. Bombardımanın devam etmesi bizim için sadece bu pencereyi daraltıyor’ dedi.

İsrail skandal uygulamaya devam ediyor
İsrail skandal uygulamaya devam ediyor

İsrail Gazze’deki insanlık dışı tutumuna devam ediyor. Dün gelen görüntülerin ardından bugün de IDF’nin Filistinlileri tutukladığı anlara ait görüntüler geldi.

Bu sabah yayınlanan fotoğrafların Gazze’nin kuzeyindeki Cebeliye’den geldiği açıklandı. IDF, birliklere teslim olan herkesi Hamas’la potansiyel bağlantılar açısından sorgulayacağını söyleyerek adeta bu görüntüleri savundu. Dünyanın dört bir yanından görüntülere tepki yağdı.

IDF’ye göre, son günlerde gözaltına alınanlar arasında orduya istihbarat sağlayan Hamas görevlileri de var.

BM Genel Sekreteri: Güvenlik Konseyi’nin insani ateşkes konusunda karar verememesi ona olan güveni zedeliyor

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nin Gazze’de insani ateşkes konusunda bir karara varamamasının konseyin otoritesini ve ona olan güvenini zedelediğini söyledi.

IDF, gece boyunca 250 Hamas hedefini vurduğunu açıkladı
IDF, gece boyunca 250 Hamas hedefini vurduğunu açıkladı

IDF, askerlerin sahadaki militanlarla çatışmaya devam etmesi nedeniyle geçtiğimiz gün Gazze Şeridi’ndeki yaklaşık 250 Hamas hedefine saldırı düzenlediğini açıkladı. İsrail basını gece boyunca yapılan saldırıların Han Yunus’taki bir Hamas yerleşkesinin ve bölgedeki çok sayıda tüneli hedef aldığını yazdı.

Fransa, Kızıldeniz’deki savaş gemisinin Husilerin elindeki limandan fırlatılan 2 İHA’yı düşürdüğünü açıkladı
Fransa, Kızıldenizdeki savaş gemisinin Husilerin elindeki limandan fırlatılan 2 İHAyı düşürdüğünü açıkladı

ABD savaş gemisinin ardından Fransız savaş gemisi de drone’ların hedefi oldu. Fransız donanması, Kızıldeniz’deki Languedoc firkateyninin Cumartesi gecesi Husi isyancıların elindeki bir Yemen liman kentinden “doğrudan kendisine doğru” gelen iki insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi.

2023-12-10 12:17:39

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button