2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum…Herzog duyurdu: İsrail yeni bir insani araya hazır!

class=”medyanet-inline-adv”>

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi
ABD Kongresi’nde İsrail protestosu: Yaklaşık 60 gözaltı

ABD’nin başkenti Washington DC’de yer alan Kongre binasına ziyaretçi kılığında giren bir grup protestocu, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını protesto ederek, Gazze’de acil ateşkes çağrısında bulundu. Göstericiler, sık sık “Ateşkes şimdi” sloganı atarken, “İnsanlar yaşamı seçti. Ateşkes şimdi” yazılı pankart açtı.

“Bizim vergilerimizle finanse edilen daha fazla şiddetin veya soykırımın yaşanmamasını talep ediyoruz”

Protestonun organizatörleri tarafından yapılan ortak açıklamada, “Kongre ve Biden’ın İsrail’e yapılan tüm askeri yardımları durdurarak kalıcı ateşkes için hemen harekete geçmesini istiyoruz. ABD’nin İsrail’i silahlandırmayı ve Gazze’deki soykırımı kolaylaştırmayı bırakmasını talep ediyoruz. Bizim vergilerimizle finanse edilen daha fazla şiddetin veya soykırımın yaşanmamasını talep ediyoruz. Kısacası liderlerimizden militarizmden sıyrılıp hayata yatırım yapmalarını talep ediyoruz” dedi.

 

yaklaşık 60 gösterici gözaltında

ABD Kongre Binası Polisi (USCP) tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık 60 göstericinin gözaltına alındığı belirtilerek, “Bir grubun ABD Kongre binasını gezmesinin ardından bir protesto başlatma potansiyel planının farkındaydık. Kongre binaları içinde gösteri yapmak yasaya aykırıdır, bu nedenle grubun yasayı çiğneyeceği ana hazırlıklı olmak üzere ek destek getirdik” denildi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı Haniye, Mısır’ı ziyaret edecek

Katar, Mısır ve ABD arabuluculuğunda İsrail ve Filistin arasında yeni bir esir takası anlaşmasına ilişkin diplomatik çabalar devam ediyor.

Hamas’a yakın bir kaynak, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’nin beraberindeki heyetle birlikte yarın Mısır’ı ziyaret edeceğini ve Mısırlı yetkililerle İsrail ile yeni bir esir takası anlaşmasının detaylarını ele alacağını ifade etti.

Kaynak, Haniye’nin Mısır Genel İstihbarat Teşkilatı başkanı Abbas Kamel ile görüşeceğini aktararak, görüşmede esirlerin serbest bırakılması, Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın sona erdirilmesi ve ateşkesin ele alınacağını belirtti.

Oylama bir kez daha ertelendi

BM Güvenlik Konseyi, Gazze Şeridi konusunda bir kez daha anlaşamadı. Güvenlik Konseyi’nde Gazze Şeridi’nde “düşmanlıkların geçici olarak durdurulmasına yönelik acil adımlar atılması” ve “Gazze Şeridi’nin tamamına hızlı, güvenli ve engelsiz şekilde insani yardımların ulaştırılması” çağrısında bulunulan karar tasarısına yönelik oylama bir kez daha ertelendi. Karar tasarısının metnine yönelik tartışmalar nedeniyle oylamanın TSİ 01.00’da yapılması planlanıyor.

“Şiddet döngüsünü kıran sürdürülebilir bir ateşkes olmalı”

İngiltere’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı James Kariuki yaptığı konuşmada, “Şiddet döngüsünü kıran sürdürülebilir bir ateşkes olmalı. Tüm esirler serbest bırakılmalı ve Gazze’ye yardım akışı sağlanmalı” dedi.

İsraillilerin ve Filistinlilerin barış ve güvenlik içinde yaşayabileceği iki devletli çözüme dayanan sürdürülebilir bir barışa ulaşmanın tek yolunun bu olduğunu söyleyen Kariuki, İngiltere’nin üç alana odaklandığını belirterek, bunların sivil can kayıpları, Gazze’ye yönelik insani yardımın artırılması ve Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik artan şiddet olayları olduğunu ifade etti.

İngiltere, şiddet olaylarına karışan Yahudi yerleşimcileri ülkesine sokmayacak

Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimci şiddetine yönelik adım attıklarını belirten Kariuki, “Ülkemizin bu korkutucu eylemleri gerçekleştiren insanlara yuva olamayacağından emin olmak için yerleşimci şiddetinden sorumlu olanların İngiltere’ye girmesini yasaklıyoruz” ifadelerini kullanarak, İsrail’in yerleşimcilerden hesap sormak için daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi.
İsrail’e işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm yerleşim faaliyetlerini derhal ve tamamen durdurma çağrısını yineleyen Kariuki, “Biz netiz bu yerleşimler uluslararası hukuka göre yasa dışıdır, barışa engel teşkil etmektedir, iki devletli çözümü tehdit etmektedir” dedi.

“Sadece ateşkes, rehineler de dahil olmak üzere daha büyük sivil kayıplarını önleyebilir”

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, “Sadece ateşkes, rehineler de dahil olmak üzere daha büyük sivil kayıplarını önleyebilir” ifadelerini kullanarak, ateşkesin ayrıca çatışmaların kontrolden çıkmasını engelleyebileceğini belirtti. Zhang ayrıca, ateşkesin siyasi çözüm için umut olduğunu açıkladı.

“İsrail’in ayrım gözetmeyen eylemlerinin kurbanları arasında İsrailli esirler de yer alıyor”

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise, “İsrail’in ayrım gözetmeyen eylemlerinin kurbanları arasında İsrailli esirler de yer alıyor” dedi.

“İsrail’in yasa dışı ilhakını veya yasa dışı yerleşim yerlerini asla tanımayacağız”

Fransa’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Nathalie Estival-Broadhurst, ülkesinin İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarını yasa dışı ilhakını veya inşa ettiği yasa dışı yerleşim yerlerini asla tanımayacağını açıkladı. İsrail’in izniyle yeni yerleşim yerlerinin inşasını ve Filistinli ailelerin sınır dışı edilmesine ilişkin son açıklamaları şiddetle kınayan Estival-Broadhurst, bu tür kararların iki devletli çözüm ihitmalini tehlikeye attığını belirterek, Batı Şeria’daki “cezasızlık” ortamının şiddetteki artışa neden olduğunu ekledi. Estival-Broadhurst, “Filistinlileri haklarından ve topraklarından mahrum bırakan suiistimalleri kabul edemeyiz. İki devletli çözümün uygulanmasına yönelik siyasi umutları acilen yeniden canlandırmalıyız” dedi.

Oylama dün de ertelenmişti

BM Güvenlik Konseyi’ne Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından sunulan söz konusu karar tasarısına yönelik oylama dün karar tasarısının metnine yönelik tartışmalar nedeniyle bugüne ertelenmişti. Tasarı metninde yer alan “düşmanlıkların durdurulması” ifadesi “düşmanlıkların geçici olarak durdurulmasına yönelik acil adımlar atılması” olarak değiştirilmişti.

Esir takasına dair yeni bir anlaşmanın yakın zamanda gerçekleşmesi beklenmiyor

Katar, Mısır ve ABD arabuluculuğunda İsrail ve Filistin, arasında esir takasına dair yeni bir anlaşmaya yönelik diplomatik çabalar devam ediyor. Diplomatik çabalara yakın bir kaynak, Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Thani, İsrail istihbarat teşkilatı Mossad’ın Başkanı David Barnea ve BD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı Bill Burns’ün Polonya’nın başkenti Varşova’da bir araya geldiğini belirterek, esir takasına dair yapılan toplantının olumlu geçtiğini ancak yakın zamanda bir anlaşma beklentisinin olmadığını açıkladı. Kaynak, “Görüşmeler olumlu geçti ve müzakereciler ilerleme kaydetmek amacıyla farklı önerileri inceleyip tartıştılar. Ancak yakın zamanda bir anlaşmaya varılması beklenmiyor” ifadelerini kullandı. İsrail ve ABD tarafı söz konusu görüşmeye ilişkin henüz açıklama yapmadı.

İsrail’de esir yakınlarından Savunma Bakanlığı önünde protesto

İsrail’de esir yakınlarının protestoları devam ediyor. İsrail’in başkenti Tel Aviv’de bulunan Savunma Bakanlığı önünde toplanan esir yakınlarından oluşan küçük bir grup, her gün belli saatlerde eylem düzenleyerek, yakınlarının bir an önce eve dönmesi için seslerini hükümete duyurmaya çalışıyor.

Esir yakınları, İsrail-Filistin arasındaki çatışmaların başladığı 7 Ekim 06.29’a ve o gün Gazze Şeridi’nde götürülen 240 esire ithafen her saat 29’uncu dakikada Savunma Bakanlığı girişini 240 saniye boyunca araç girişi çıkışına kapatıyor. Göstericiler, 240 saniyenin dolmasının ardından yoldan çekilerek trafik akışına izin veriyor.
Esir yakınları, protesto ile üst düzey askeri yetkililerin kendilerini sürekli olarak gördüğünü ve artık tanıdıklarını belirtti.

İsrail: Yeni insani araya hazırız

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, rehineleri kurtarmak ve Filistin bölgesine daha fazla yardım sağlanmasını sağlamak amacıyla Gazze’de yeni bir insani araya hazır olduklarını duyurdu.

Herzog’un açıklamasından sonra mesaj yayınlayan Hamas, “İsrail saldırıları altında rehine takası yapmayı reddediyoruz. Ancak saldırıları durdurmak için her türlü girişime açığız. Siyonist saldırganlığa kesin olarak son verilmediği sürece müzakere olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Fransa:İsrail’den açıklama bekliyoruz

Fransız Dışişleri Bakanlığı mensubunun İsrail’in Gazze saldırılarında hayatını kaybetmesinin ardından Fransa İsrail yönetiminden bir an önce açıklama beklediğini bildirdi

Gazze’de can kaybı artıyor

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana devam eden saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 19 bin 667’ye, yaralı sayısının 52 bin 586’ya yükseldiğini açıkladı.

İsrail Cibaliye Mülteci Kampı’nı vurdu: 13 ölü, 75 yaralı

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Cibaliye Mülteci Kampına yönelik saldırıda ise 13 kişi yaşamını yitirirken, 75 kişi yaralandı. Refah kentine gerçekleştirilen saldırıda ise biri gazeteci olmak üzere 25 kişi hayatını kaybetti.

Husilerden ABD’ye mesaj: Durmayacağız

Yemen’in İran destekli Husi isyancıları, ABD’nin yeni bir deniz koruma gücü açıklamasına rağmen Kızıldeniz gemilerine yönelik saldırıları durdurmayacaklarını söyledi. Üst düzey Husi yetkilisi Muhammed el-Bukhaiti, ‘Amerika tüm dünyayı seferber etmeyi başarsa bile, askeri operasyonlarımız durmayacak’ dedi.

İsrail hastaneyi kışlaya çevirdi: 240 kişi alıkonuldu

Gazze’deki Sağlık Bakanlığ, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki El-Avde Hastanesi’ni askeri kışlaya çevirerek, 80’i sağlık personeli 240 kişiyi alıkoyduğunu duyurdu

İran’dan siber saldırı iddiası sonrası açıklama
İrandan siber saldırı iddiası sonrası açıklama

Siber saldırı iddialarının ardından İran’dan açıklama geldi. İran Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketi’nin CEO’su Jafar Salari Nesab, İran’ın yarı resmi haber ajansı ISNA’ya tüm benzin istasyonlarının çalıştığını ancak bazılarının hâlâ ödeme sistemiyle ilgili sorunlar yaşadığını ve yalnızca yüzde 60’ının yakıt kartlarını kabul edebildiğini söyledi. 

IDF tarafından vurulan İsrailli rehinenin babası: Netanyahu hükümeti oğlumu iki kez öldürdü

Gazze’de IDF güçleri tarafından yanlışlıkla öldürülen üç İsrailli rehineden birinin babası olan Avi Shamriz, Başbakan Binyamin Netanyahu’yu sert bir şekilde eleştirdi.

NBC News’e konuşan Shamriz ‘Oğlumu iki kez öldürdün 7 Ekim’de Hamas’ın oğlumu almasına izin verdiniz, 14 Aralık’ta da oğlumu öldürdünüz’ dedi.

Acılı baba Netanyahu’nun hükümeti hakkında ise şunları söyledi;

‘Ülke olarak, toplum olarak bizi hak etmiyorlar. Onlar bizim liderlerimiz değil. Onlar sandalyelerinde, maaşlarında sadece kendilerini düşünüyorlar. Rehineleri düşünmüyorlar. Bizi düşünmüyorlar.’

Gecikmenin ardından BM Güvenlik Konseyi bugün Gazze ateşkes kararını oylayacak

BM Güvenlik Konseyi’nin, ABD’nin ikinci vetosunu önlemek için oylamayı Pazartesi öğleden sonra erteledikten sonra, Gazze’deki düşmanlıkların durdurulması çağrısında bulunan Arap destekli bir karara bugün oylaması bekleniyor.

Pentagon, Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırılara karşı yeni bir uluslararası misyon kurulduğunu duyurdu
Pentagon, Kızıldenizdeki ticari gemilere yönelik saldırılara karşı yeni bir uluslararası misyon kurulduğunu duyurdu

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin yaptığı açıklamada, ABD ve diğer birçok ülkenin, Yemen’in Husi kontrolündeki bölgelerinden atılan insansız hava araçları ve balistik füzelerin saldırısına uğrayan Kızıldeniz’den geçen gemileri korumak için yeni bir güç oluşturduğunu duyurdu.

Austin, ‘Bu, kolektif eylem gerektiren uluslararası bir sorundur. Bu nedenle bugün, önemli ve yeni bir çok uluslu güvenlik girişimi olan Refah Muhafızı Operasyonu’nun kurulduğunu duyuruyorum’ dedi.

Tahran, Kızıldeniz’deki gemileri korumak için önerilen ABD destekli çok uluslu görev gücüyle ilgili uyarı mesajı paylaşmıştı.

İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani, ABD’nin Kızıldeniz görev gücü planıyla ilgili “Eğer böyle mantıksız bir hamle yaparlarsa, olağanüstü sorunlarla karşı karşıya kalacaklar” demişti.

İsrail, Suriye ordusuna ait karakolu vurdu

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), İsrail’in kuzeyine yapılan roket atışına karşılık olarak Suriye ordusuna ait bir karakolun vurulduğunu açıkladı. Suriye’den İsrail’in kuzeyine çok sayıda roket atılmış, bunlardan bazıları sınırı geçerek Golan Tepeleri’ndeki açık alanlara düşmüştü.

Kassam Tugayları 3 İsrailli esirin görüntüsünü yayınladı
Kassam Tugayları 3 İsrailli esirin görüntüsünü yayınladı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında İsrailli esirler ölmeye devam ederken, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’nde esir tutulan 3 İsraillinin görüntülerini yayınladı. Görüntülerde yer alan 79 yaşındaki İsrailli esir Haiem Bery yaptığı konuşmada, yaşlı esirlerin kronik hastalıkları olduğunu belirterek, “çok zor koşullar altında yaşadıklarını” ifade etti.

Bery, “Bizler İsrail’in kuruluşunun temelinde yer alan kuşağız. IDF’yi kuranlar bizleriz. Burada neden terk edildiğimizi anlamıyoruz” dedi. İsrail ordusunun düzenlediği hava saldırılarında ölmek istemediklerini aktaran Bery, koşulsuz ve şartsız şekilde serbest bırakılmalarını sağlaması için İsrail hükümetine çağrıda bulunarak, “Burada yaşlanmamıza izin vermeyin” dedi.

Bery’nin yanındaki diğer esirlerin ise 80 yaşındaki Yoram Metzger ve 85 yaşındaki Amiram Cooper olduğu ifade edildi.

2023-12-19 09:10:57

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button