2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum: Ortadoğu resmen ateş çemberi… Belçika ve Fransa'dan Gazze çağrısı

class=”medyanet-inline-adv”>

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi
İSRAİL, GAZZE’DE KAN BANKASININ VURDU

İsrail, Gazze Şeridi’ndeki sağlık tesislerini hedef almaya devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ndeki kan bankasını vurduğunu duyurarak, tesisin hizmet dışı kaldığını açıkladı. Saldırıda can kaybı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

İSRAİL HAVA SALDIRISINDA REHİN TUTULAN İSRAİL ASKERİ ÖLDÜ

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, Hamas, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırısında rehin tutulan bir İsrailli askerin öldüğünü açıkladı. İsrailli askerin Gazze Şeridi’nin merkezine düzenlenen hava saldırısında öldüğünü açıklayan Hamas, saldırıda bir rehinenin de yaralandığını ifade etti.

İSRAİL, ENDONEZYA HASTANESİ’NİN YAKININI VURDU

İsrail, Gazze Şeridi’ndeki hastanelerin çevresini bombalamaya devam ediyor. Filistin İçişleri Bakanlığı, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nde bulunan ve binlerce kişinin sığındığı Endonezya Hastanesi’nin yakınına hava saldırısı düzenlediğini duyurarak, yaralananların olduğunu açıkladı. Bakanlık, İsrail savaş uçaklarının hastanenin yakınındaki Tel el Zaatar bölgesini vurduğunu belirtti. Çevredekiler tarafından kaydedilen görüntülerde, Filistinlileri panikle kaçtığı görüldü. Hastanede meydana gelen hasar hakkında henüz açıklama yapılmadı.

“İKİ REHİNEYİ DAHA BIRMAYA HAZIRIZ”

Kudüs Tugayları Sözcüsü Ebu Hamza “Elimizdeki esirlerden 2 tanesini insani nedenlerle serbest bırakmaya hazırız” dedi.

Bu açıklamanın ardından rehinelerin videosu paylaşıldı. Videoda tekerlekli sandalyeye oturan bir kadına ve erkek çocuğuna yer verildi.

İSRAİL’DEN AÇIKLAMA

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog Hamas’tan gözaltındaki rehinelerin serbest bırakılması için kabul edilebilir bir teklif gelmediğini söyledi. İsrail ordusu, yeni rehine videosunu psikolojik terörizm olarak tanımladı.

GAZZE’YE SALDIRIYA HER GÜN 4 SAAT ARA

ABD, Gazze’ye yardım gitmesi için her gün 4 saat ara verileceğini açıkladı.

CNN Türk muhabiri Serdar Er şu bilgileri aktardı:

“ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby açıkladı. 4 saatlik ara söz konusu olacak. Bu aranın duyurusu 3 saat önce yapılacak. Bir ateşkes olmadığı da duyuruldu. 

Sosyal medyadan açıklama yapıldı. Açıklamada ‘Ateşkes yok. Gazzeli sivillere yönelik insani yardım konusunda taktiksel yerel duraklamalar söz konusu. Bu duraksamalar sınırlıdır. Gazzeli sivillerin için Güney’e gitmeleri için insanı koridorlar sağlıyoruz. Bizim savaşımız Hamas’ladır, Gazze halkı ile değil’ ifadeleri kullanıldı”

 

GAZZE’DE CAN KAYBI ARTIYOR
GAZZEDE CAN KAYBI ARTIYOR

Gazze’de Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırılarında ölenlerin sayısının 10 bin 812’ye yükseldiğini açıkladı. Bunların 4412’si çocuk.

MACRON’DAN ‘ÇATIŞMALARA ARA’ ÇAĞRISI
MACRONDAN ÇATIŞMALARA ARA ÇAĞRISI

Paris’te düzenlenen “Gazze’deki Siviller için Uluslararası İnsani Konferans”ta konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Gazze’de durumun ciddi olduğunu belirterek “Hızlıca çatışmalara insani ara verilmesi ve ateşkes için çalışılması gerekiyor” dedi.

İSRAİL’DEN BATI ŞERİA’YA BASKIN: 8 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İsrail ordusu, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ne düzenlediği kara harekatını genişletirken, sivil yerleşim yerlerine gece gündüz baskınlar düzenliyor.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından Filistin’in işgal altındaki Batı Şeria bölgesine bağlı Cenin şehrine ve mülteci kampına düzenlenen baskında çatışma çıktı.

İsrail askerlerinin baskın sırasında sivillere ateş açması sonucu 8 Filistinli hayatını kaybetti. Yaralanan 14 Filistinli ise tedavi altına alındı.

REİSİ: GAZZE’DE DÜNYANIN EN BÜYÜK SOYKIRIMI GERÇEKLEŞİYOR
REİSİ: GAZZEDE DÜNYANIN EN BÜYÜK SOYKIRIMI GERÇEKLEŞİYOR

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 16’ncı Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Şu an Gazze’de dünyanın en büyük soykırımı gerçekleşiyor. İran olarak siyonistlerin Gazze’ye yönelik saldırılarının devam etmesinden Batı dünyası ve ABD yönetimini sorumlu tutuyoruz” dedi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ise “Savaşın bölgeye yayılma tehdidi giderek daha gerçek bir hal alıyor” ifadesini kullandı.

BELÇİKA’DAN NET MESAJ: İSRAİL’E KARŞI YAPTIRIM ZAMANI GELDİ
BELÇİKADAN NET MESAJ: İSRAİLE KARŞI YAPTIRIM ZAMANI GELDİ

Belçika başbakan yardımcısı Çarşamba günü Belçika hükümetine İsrail’e karşı yaptırımlar uygulamaya ve Gazze’deki hastane ve mülteci kamplarına yönelik bombalama olaylarını soruşturmaya çağrıda bulundu.

Başbakan yardımcısı Petra De Sutter, Nieuwsblad gazetesine verdiği demeçte, ‘İsrail’e karşı yaptırımların zamanı geldi. İsrail’in uluslararası ateşkes taleplerini umursamadığı açık’ ifadelerine yer verdi.

De Sutter, Avrupa Birliği’nin İsrail ile daha iyi ekonomik ve siyasi işbirliğini amaçlayan ortaklık anlaşmasını derhal askıya alması gerektiğini söyledi.

Ayrıca işgal altındaki Filistin topraklarından gelen ürünlere ithalat yasağı getirilmesi gerektiğini ve şiddet yanlısı yerleşimcilerin, politikacıların ve savaş suçlarından sorumlu askerlerin AB’ye girişinin yasaklanması gerektiğinin altını çizdi.

“İSRAİL SON 3 GÜNDE 8 HASTANEYİ BOMBALADI”

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun son 3 günde 8 hastaneyi bombalandığı belirtildi.

Saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana 18 hastanenin hizmet dışı kaldığı aktarıldı.

İsrail’in ayrıca gece saatlerinde Gazze’nin en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi’nin önünü ve Nasr Hastanesi’nin girişini vurduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Hastanelerin bombalanması, uluslararası insancıl hukuka göre bir savaş suçudur” denildi.

CİBALİYE’DE 10 SAAT SÜREN ÇATIŞMA
CİBALİYEDE 10 SAAT SÜREN ÇATIŞMA

İsrail’in Filistin’e saldırıları 34. günde devam ediyor. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yapılan açıklamada, Hamas mensupları ile Gazze şehrinin kuzeyindeki Cibaliye’de çatışmaların gece boyunca devam ettiği belirtildi.

10 saat sürdüğü belirtilen çatışmada İsrail askerlerinin Hamas mensupları ile karşı karşıya geldiği ifade edildi. Çatışmadan görüntüler de paylaşıldı.

ŞİFA HASTANESİNE ACİL TIBBİ YARDIM ULAŞTI

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından ortak yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki en büyük tıbbi kompleks ve hastane olan Şifa Hastanesi’ne acil tıbbi malzeme ve ilaç teslimatının ulaştığı belirtildi.

İSRAİL: HAMAS’IN KALESİNİ ELE GEÇİRDİK
İSRAİL: HAMASIN KALESİNİ ELE GEÇİRDİK

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Nahal Piyade Tugayı’na bağlı birliklerin, 10 saatlik çatışmanın ardından Batı Cebaliye’de Hamas’ın 17. karakolu olarak bilinen kalesini ele geçirdiğini söyledi. Açıklamada çatışmaların tünellerde de yaşadığı bilgisine yer verildi. IDF’ye göre çatışmalar sırasında düzinelerce Hamas üyesi öldürüldü.

IDF, RAMALLAH’TAKİ KAMPA BASKIN DÜZENLEDİ

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’daki Ramallah’taki Amari kampına baskın düzenledi. Gelen ilk bilgilere göre çok sayıda kişi yaralandı ve tutuklandı.

İSRAİL ORDUSU HAN YUNUS’TA BİR EVİ VURDU: 6 ÖLÜ
İSRAİL ORDUSU HAN YUNUSTA BİR EVİ VURDU: 6 ÖLÜ

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus şehrinin doğusunda yer alan Bani Süheyle kasabasında Abu Khater ailesine ait eve hava saldırısı gerçekleştirdi. Yerel kaynaklar, 6 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını, yaralananların ise Nasır Hastanesi’ne kaldırıldığını aktardı.

VILLEPIN: İSRAİL İNTİKAM POLİTİKASI İZLİYOR
VILLEPIN: İSRAİL İNTİKAM POLİTİKASI İZLİYOR

France Info’ya verdiği röportajda eski Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu hükümetinin 7 Ekim’de ülkesinin güvenliğini sağlayamamasından doğrudan sorumlu olduğunu söyledi.

Daha önce Fransa dışişleri bakanı olarak da görev yapan Villepin, Netanyahu’nun ikinci başarısızlığının işgal ve sömürgeleştirme politikasını teşvik etmesi olduğunu söyledi.

İsrail hükümetinin 7 Ekim Hamas saldırısına verdiği yanıtla ilgili Villepin, ‘güç kullanımı İsrail halkının güvenliğini sağlamaz’ dedi.

Villepin, Gazze’deki bombalamaların gerekçesinin hatalı olduğunu ve Netanyahu hükümetinin intikam politikası izlediğini sözlerine ekledi.

WASHINGTON POST’TAN GERİ ADIM: IRKÇI KARİKATÜR KALDIRILDI

Washington Post, Filistinlilere yönelik ‘ırkçı’ karikatürü kaldırdı. Michael Ramirez’in çizdiği karikatüre gelen tepkilerin ardından gazete adına açıklamalarda bulunan David Shipley şu ifadeleri kullandı;

‘Michael Ramirez’in Gazze’deki savaşla ilgili yayınladığımız ve yayınlanmasını onayladığım karikatür birçok okuyucu tarafından ırkçı olarak görüldü. Amacım bu değildi. Ancak verilen tepki beni derin bir şeyi kaçırdığıma ikna etti ve bundan pişmanım.’

CUMHURİYETÇİ ADAYLAR ‘NETANYAHU’ DEDİ

Cumhuriyetçi Parti’nin ABD Başkan adayları Ron DeSantis ve Nikki Haley, Çarşamba gecesi yapılan bir tartışmada İsrail’e desteklerini dile getirdi. Florida Valisi DeSantis, Netanyahu’ya Hamas’la olan işi kesin olarak bitirmesini söyleyeceğini söyledi. Eski BM büyükelçisi Haley, Biden yönetimini İsrail’e insani duraklamalar uygulaması konusunda baskı yaptığı için eleştirdi.

1000’DEN FAZLA USAID ÇALIŞANINDAN ‘ATEŞKES’ ÇAĞRISI
1000DEN FAZLA USAID ÇALIŞANINDAN ATEŞKES ÇAĞRISI

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) 1000’den fazla çalışanı, Gazze’de derhal ateşkes çağrısında bulunan bir mektuba imza attı. İmzacılar arasında USAID’in çeşitli departmanlarından ve yurt dışı misyonlarından yetkililer yer alıyor.

PENTAGON SURİYE’Yİ VURDU, YEMEN’DE ABD SİHA’SI DÜŞÜRÜLDÜ
PENTAGON SURİYEYİ VURDU, YEMENDE ABD SİHASI DÜŞÜRÜLDÜ

ABD, Suriye’nin doğusunda İran destekli milisler tarafından kullanılan bir tesise hava saldırısı düzenledi. Guardian bu gelişmeyi ‘Pentagon, bölgesel çatışma korkuları artarken ABD’nin Suriye’de İran bağlantılı bir tesisi vurduğunu söyledi’ başlığı ile okurlarına sundu.

Bu ABD’nin son haftada bölgeye düzenlediği ikinci hava saldırısı olarak kayıtlara geçti. Geçtiğimiz saatlerde ise Husiler, Yemen karasularında ABD’ye ait SİHA’yı düşürdüğünü iddia etmiş, ABD, Yemen kıyısı açıklarında SİHA’nın düştüğünü teyit etmişti. Düşen ABD SİHA’sına ait görüntüler yayınlandı. Görüntüler ABD basınında geniş yer buldu.

ABD’Lİ SENATÖRLERDEN BIDEN’A MEKTUP: İSRAİL SAVAŞ YASALARINA UYSUN

ABD’li senatör, Gazze’deki sivil ölümlerinin ‘çok yüksek’ olduğunu söyledi ve İsrail’i ‘savaş yasalarına uymaya’ çağırdı. Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin Demokrat üyesi olan Chris Murphy, Senato’daki 20 meslektaşıyla birlikte Çarşamba günü Demokrat Partili ABD Başkanı Joe Biden’a bir mektup göndererek, İsrail’in sivillerin korunması da dahil olmak üzere ‘savaş yasalarına uyması’ ve ‘ABD’nin hatalarından ders alması’ çağrısında bulundu.

HAMAS ÇATIŞMA GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI
HAMAS ÇATIŞMA GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

Hamas’ın askeri kanadı El Kassam Tugayları çatışmalara ait yeni görüntüler yayınladı. El Kassam Tugayları, kara operasyonlarının başlamasından bu yana 136 İsrail askeri aracını imha ettiğini açıkladı. El Kassam sözcüsü, ‘İsrail yabancı esirlerin serbest bırakılmasını engelliyor’ dedi

2023-11-09 09:38:02

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button