2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberi: İsrail-Hamas savaşında son durum… Gazze'de bilanço ağırlaşıyor… Çatışmalarda bir Türk vatandaşı hayatını kaybetti! İsrail Şam ve Halep havalimanlarını vurdu

class=”medyanet-inline-adv”>

 

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi
GAZZE’DE CAN KAYBI BİN 537’YE YÜKSELDİ

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde hayatını kaybedenlerin sayısının bin 537’ye, yaralananların sayısının ise 6 bin 212’ye yükseldiği aktarıldı. Açıklamada, hayatını kaybedenler arasında 500 çocuk ile 276 kadının yer aldığı ifade edildi.

İsrail tarafından ise şu ana kadar bin 300 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 200 kişi yaralandı.

AB’DEN İSRAİL’E ÜST DÜZEY ZİYARET

Avrupa Birliği (AB) İsrail’e üst düzey ziyaret gerçekleştirecek.

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola yarın İsrail’i ziyaret edeceği bildirildi. Açıklamada, ikilinin İsrailli yetkililer ile bir araya geleceği aktarıldı.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

ABD’nin Hamas saldırıları karşısında İsrail’e verdiği askeri desteğin ardından ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD’nin yakın gelecekte İsrail’e asker göndermeyeceğini belirtti.


John Kirby

Kirby, “ABD askerlerini İsrail’e yerleştirme niyeti veya planı yok” ifadelerini kullanarak, ABD hükümetinin Hamas tarafından tutulan rehinelerin serbest bırakılmasıyla ilgili herhangi bir seçeneği ise göz ardı etmediğini belirtti.

İNGİLTERE KRALİYET DONANMASI’NI GÖNDERECEK

ABD’nin ardından İngiltere’de İsrail’e destek amacıyla Doğu Akdeniz’e gemi gönderecek. İngiltere Başbakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’nin “İsrail’i desteklemek” amacıyla Doğu Akdeniz’e gözetleme uçağı ve Kraliyet Donanması’na ait 2 gemiyi göndereceği ifade edildi.

Açıklamada, gözetleme uçağının “silahların terörist gruplara aktarılması gibi bölgesel istikrara yönelik tehditleri takip etmek” amacıyla yarın devriye görevine başlayacağı açıklandı. Gemilerin ise insani yardım çabalarını desteklemek üzere önümüzdeki hafta bölgeye konuşlanacağı belirtildi.

İSRAİL PARLAMENTOSUNDAN “ACİL DURUM HÜKÜMETİ”NE ONAY

İsrail parlamentosunda yapılan oylamada, Hamas’ın saldırılarının ardından kurulmasına karar verilen “acil durum hükümetine” 4’e karşı 66 oyla onay verildi.  

RUSYA: FİLİSTİN DEVLETİNİN KURULMASI GEREKİYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üye ülkelerinin dışişleri bakanları toplantısına katıldı.

 

BMGK’NİN KARARLARINI DİKKAT ÇEKTİ

Toplantının ardından İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulunan Lavrov, BDT toplantısında da İsrail – Filistin çatışmasını ele aldıklarını belirterek, bu çatışmaların bir an önce bitmesi ve müzakerelere başlanması gerektiği konusunda mevkidaşlarıyla hemfikir olduklarını söyledi. Çatışmalardan sonra BM kararlarına dayanarak Filistin devletinin kurulması gerektiğine vurgu yapan Lavrov, “Bu çatışma biter bitmez, Birleşmiş Milletler tarafından onaylanan ilkeler temelinde bir Filistin devletinin kurulmasına ilişkin BMGK’nin kararlarını uygulama sorumluluğunu herkesin ciddiye alacağını umuyoruz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov ile FKÖ İcra Komitesi Genel Sekreteri eş-Şeyh telefonda görüştü

NATO’DAN AÇIKLAMA

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 2 gün süren NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın sona ermesinin ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg, toplantıda NATO’nun caydırıcılığının ve savunmasının güçlendirilmesi, NATO’nun misyonları ve operasyonları, Baltık Denizi’nde zarar gören kritik denizaltı altyapısı ve Orta Doğu’daki durumun ele alındığını ifade etti.

 

“İSRAİL’İN KENDİNİ SAVUNMA HAKKI VAR”

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırıları hakkında bilgi verdiğini aktaran Stoltenberg, “Müttefikler, Hamas’ın sivillere yönelik savunulamaz saldırılarını şiddetle kınadı ve tüm rehinelerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Düşüncelerimiz bu korkunç saldırılardan etkilenen herkesle birlikte. İsrail’in kendini savunma hakkı var. Çatışmalar ilerledikçe sivillerin korunması da hayati önem taşıyor” dedi.

 

“İSRAİL’E DÜŞMAN OLAN HİÇBİR ÜLKE ÇATIŞMAYI TIRMANDIRMAYA ÇALIŞMAMALI”

İsrail’e düşman olan hiçbir ülke veya kuruluşun bölgedeki durumdan yararlanmaya veya çatışmayı tırmandırmaya çalışmaması konusunda uyaran Stoltenberg, “Bugün bazı NATO müttefikleri İsrail’e destek sağladıklarını açıkça belirttiler. Etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için mümkün olan her şeyi yapıyor” dedi.

MAHMUD ABBAS’TAN İNSANİ YARDIM ÇAĞRISI

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ürdün Kralı II . Abdullah ile görüştü. Abbas görüşmede İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarını derhal durdurması, insani yardım, su ve elektrik sağlanması ve acil insani koridorların açılması için çağrıda bulundu.

ABD’DEN İSRAİL’E BİR ZİYARET DAHA

İsrail medyası, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in yarın İsrail’i ziyaret edeceğini duyurdu.

GAZZE’DE CAN KAYBI ARTIYOR

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının bin 417’ye, yaralananların sayısının ise 6 bin 268’ye yükseldiği bildirildi. Hayatını kaybedenlerden 447’sinin çocuk, 248’inin kadın olduğu aktarıldı.

HARİRİ’DEN NETANYAHU ELEŞTİRİSİ

İsrailli tarihçi Yuval Noah Harari, BBC’ye Hamas saldırısının olası sonuçlarına ilişkin konuştu. Harari, saldırının şiddet düzeyinin ve sonrasındaki İsrail misillemesinin nesilleri etkileyecek sonuçları olabileceğini kaydetti. Harari, saldırıdaki istihbarat başarısızlığı ile Netanyahu’nun politikaları arasında bağlantı olduğunu savundu.

Ünlü yazar şunları söyledi:

‘Çok açık olan İsrail halkının yıllardır devam eden kötü siyasetin faturasını ödediğidir. Netanyahu, bir yandan Filistin ile yapılabilecek herhangi bir barış girişimini göz ardı ederken, diğer tarafta, ulusu kutuplaştırarak bir siyasi kariyer inşa etti. Sistematik olarak da devlet kurumlarına saldırdı. Biz şu anda bunun bedelini ödüyoruz. Bu dünyadaki tüm demokrasiler için bir derstir. Buradaki ders, güçlü popülist liderlerin ulusları kendi siyasi kariyerleri için bölmesine izin verilmemesi gerektiğidir.’

İSRAİL ŞAM HAVALİMANI’NI VURDU
İSRAİL ŞAM HAVALİMANINI VURDU

Şam ve Halep’te havalimanları savaş uçakları tarafından hedef alındı. Suriye basını saldırıya karşılık verildiğini bildirdi. İsrail basını ise bölgeden ilk görüntüleri paylaştı.

BLINKEN’DEN NET MESAJ: ABD HER ZAMAN İSRAİL’İN YANINDA OLACAK
BLINKENDEN NET MESAJ: ABD HER ZAMAN İSRAİLİN YANINDA OLACAK

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın IŞİD ile eş değer olduğunu ve buna göre mücadele edilmesi gerektiğini savundu. Netanyahu bu açıklamayı, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile ortak basın toplantısında yaptı. İsrail lideri, ‘Hamas’a tam olarak IŞİD’e davranıldığı gibi davranılmalı’ dedi.

Netanyahu, dünya hükümetlerine de Hamas’la ilişkilerini sonlandırma çağrısı yaptı. Blinken da İsrail destek mesajına kendi Yahudi aile geçmişini hatırlatarak başladı. ABD Dışişleri Bakanı, ‘ABD var oldukça İsrail’in her zaman yanında olacaktır’ mesajı verdi.


GAZZE SINIRINA EK KUVVETLER KONUŞLANDI

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, son askeri gelişmeler hakkında açıklama yaptı. Hagari, ülkenin kuzeyindeki sınır çitlerine yakın yerleşim yerlerine yedek kuvvetler konuşlandırıldığını duyurdu.

Açıklamada, bölge halkının güvenliğini sağlamak amacıyla bölgeye yönlendirilen kuvvetlerin devriye gezme, pusu kurma ve barikat kurma gibi çeşitli savunma görevleri yürüteceği aktarıldı.

ÇATIŞMALARDA BİR TÜRK VATANDAŞI HAYATINI KAYBETTİ

Diplomatik kaynaklar, İsrail ve Filistin’de yaşanan çatışmalarda, çifte vatandaşlığı bulunan bir Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini duyurdu.

İRAN-SUUDİ ARABİSTAN ARASINDA KRİTİK GÖRÜŞME

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile iki ülke arasında ilişkilerin 7 yıl aradan sonra yeniden kurulmasının ardından ilk kez gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, “İran ve Suudi Arabistan, mevcut hassas dönemde iki kilit ülke olarak mazlum ve Müslüman Filistin’i desteklemelidir” diyerek İslam ülkelerinin Gazze’de işlenen katliamın önüne geçebilmek için iş birliği yapması gerektiğini ifade etti.

ALMANYA TÜRKİYE’Yİ İŞARET ETTİ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani’nin Hamas-İsrail çatışmasında gerilimi azaltmada önemli rol oynayabileceğini belirtti.

338 BİN 934 KİŞİ YERİNDEN EDİLDİ

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından açıklanan verilere göre çatışmaların 6. gününde yerinden edilen Filistinli sayısı son 24 saatte yüzde 30 artarak 338 bin 934 kişiye ulaştı. 

CAN KAYBI ARTIYOR
CAN KAYBI ARTIYOR

İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar 6. gününde devam ederken, Filistin’de can kaybı bin 354’e, İsrail’de ise bin 300’e yükseldi. İsrail tarafından yapılan açıklamada, Hamas’ın deniz kuvvetleri üst düzey yetkilisinin öldürüldüğü bildirildi.

ERDOĞAN AL NAHYAN İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE Devlet Başkanı Al Nahyan ile telefonda görüştü. Görüşmede, İsrail-Filistin arasındaki çatışmalı süreçte yaşanan son gelişmeler ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Al Nahyan ile görüşmesinde, İsrail-Filistin geriliminin sonlandırılmasının, uluslararası kamuoyunun atacağı müspet adımlarla mümkün olabileceğini ifade etti.

ALMANYA’NIN HAMAS KARARINI SCHOLZ DUYURDU

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkede Hamas’ı övmek için gösteri yapan her kişinin ceza soruşturması ile karşı karşıya olacağı uyarısını yaptı. İsrail bayraklarının yakılması ve sivil ölümlerini onaylayan gösteriler de suç kapsamında değerlendirilecek.

Başbakan Scholz, başkent Berlin’de Hamas’ı destekleyen bir gösteri yapan Samidoun isimli bir grubun çalışmalarının da yasaklanabileceğini söyledi. Bu grup Neukölln mahallesinde İsrailli sivillerin ölümünü kutlamak için şeker dağıtmakla suçlanıyor.

İSRAİL’DEN REHİNE RESTİ

İsrail Enerji Bakanı Israel Katz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada rehineler serbest bırakılana kadar Gazze’ye elektrik, su ve yakıt verilmeyeceğini duyurdu.

97 REHİNENİN KİMLİĞİ DOĞRULANDI

İsrail askeri sözcüsü, Hamas’ın saldırısı sırasında Gazze’de rehin alınan 97 kişinin kimliğinin doğrulandığını duyurdu.

BM’DEN GAZZE İÇİN ACİL YARDIM

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, işgal altındaki Gazze’ye acil yardım fonundan 9 milyon doların tahsis edildiğini duyurdu.

BLİNKEN İSRAİL’DE
BLİNKEN İSRAİLDE

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’e gitti. Blinken, ‘İsrail’e desteği göstermek’ için ziyareti yaptığını belirtti. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün İsrail’e bir hususu açıklığa kavuşturmak için geldim; Amerika Birleşik Devletleri İsrail’in ve halkının yanındadır ve her zaman kararlı bir şekilde terörizme karşı duracaktır” dedi.

HAMAS’IN ÜST DÜZEY SUBAYI ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail Hava Kuvvetleri, bu sabah erken saatlerde işgal altındaki Gazze’ye yönelik hava saldırısı başlattığını ve Hamas’ın Refah Tugayı’na bağlı deniz kuvvetlerinde görevli üst düzey bir subay olan Muhammed Ebu Şamla’yı öldürdüğünü duyurdu.

ULUSLARARASI HAÇ KOMİTESİ REHİNELER İÇİN DEVREDE

Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nden yapılan açıklamada, “Özgürlüklerinden mahrum bırakılanlara erişim konusunda hem Hamas hem de İsrailli yetkililerle temas halindeyiz. Rehinelerin zarar görmeden serbest bırakılmasını istiyoruz. Aileleriyle iletişim kurabilmeleri için fırsat tanınmasını istiyoruz. Tüm taraflara bu çağrımızı sürdürüyoruz” denildi.

İSRAİL SALDIRININ GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI
İSRAİL SALDIRININ GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

İsrail Hava Kuvvetleri tarafından yayınlanan görüntülerde, Gazze Şeridi’ndeki binaların hedef alındığı anlar yer aldı. Atılan bombaların ardından meydana gelen patlamalar sonrası binaların ağır hasar aldığı, bazılarının ise yıkıldığı görüldü. Hava kuvvetleri, vurulan hedeflerin ‘Hamas’a ait yerleşimler’ olduğunu belirtti.

İSRAİL’DE ÖLÜ SAYISI 1300’E YÜKSELDİ

İsrail devlet televizyonu KAN’a göre Gazze’den düzenlenen saldırılarda ölen İsraillilerin sayısı 1300’e ulaştı.

10 SAAT SONRA İSRAİL’DE SİREN SESLERİ

Yaklaşık 10 saatlik aradan sonra İsrail’in merkezi ve Batı Şeria’da roket sirenleri duyuluyor. İsrail’in orta kesimleri ve Batı Şeria’daki bazı kasabalarda roket alarmı veriliyor. Even Yehuda, Tayibe, Ariel ve Kfar Yona gibi bölgelerde sirenler duyuluyor.

‘GAZZE’DEKİ HASTANELER MEZARLIĞA DÖNÜŞTÜ’

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), elektrik kesintisi nedeniyle Gazze’deki hastanelerin mezarlıklara dönüştüğü konusunda uyardı. Gazze’deki hastaneler zaten personel ve malzeme sıkıntısından dolayı bocalıyor, İsrail’in aralıksız bombardımanı nedeniyle ağır yaralıların sayısı her geçen saat artıyor.

 

BLINKEN CUMA GÜNÜ ABBAS İLE GÖRÜŞECEK

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin El-Şeyh’e göre, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas Cuma günü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşecek.

Blinken’in, Hamas saldırılarının ardından ülkeye ve halkına verdiği desteği göstermek amacıyla önümüzdeki birkaç saat içinde İsrail’e varması bekleniyor.

Filistinli yetkili ayrıca eski adıyla Twitter olan X’teki bir gönderide, Abbas’ın Perşembe günü Amman’da Ürdün Kralı Abdullah ile görüşeceğini bildirdi.

TRUMP’TAN NETANYAHU’YA ELEŞTİRİ: HAZIR DEĞİLDİ

2024’te Beyaz Saray’a dönmeyi amaçlayan eski ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu ölümcül Hamas krizini yönetme biçimi nedeniyle eleştirdi. Trump ‘Hazır değildi. Kendisi hazırlıklı değildi ve İsrail de hazırlıklı değildi. Ve Trump yönetimi altında hazırlıklı olmalarına gerek kalmazdı’ dedi.

BATI ŞERİA’DA ÇATIŞMALAR YENİDEN BAŞLADI

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin ve Kalkilya kentlerinde Filistinliler ile İsrail güçleri arasında yeniden çatışmalar çıktı.

GAZZE’DE ÖLÜ SAYISI 1200’E YÜKSELDİ
GAZZEDE ÖLÜ SAYISI 1200E YÜKSELDİ

Filistin Sağlık Bakanlığı İsrail’in hava saldırılarında ölenlerin sayısının 1200’e yükseldiğini bildirdi. Bakanlık ayrıca saldırılarda yaklaşık 5 bin 600 kişinin de yaralandığını bildirdi.

İSRAİL’DEN YENİ HAVA SALDIRILARI: 3 BÖLGE VURULDU

İsrail’in son saldırıları Gazze’nin merkezindeki El Sabra mahallesi, güneydeki Han Yunus kenti ve Şeridi’nin batı kesimlerine yoğunlaşıyor. Daha önce saldırıya uğrayan El Karama mahallesi de geçtiğimiz saatlerde vuruldu.

BEYAZ SARAY’DAN BIDEN’IN SÖZLERİNE DÜZELTME

Beyaz Saray, Başkan Joe Biden ve diğer ABD’li yetkililerin Hamas’ın İsrailli çocukların kafalarını kestiklerini görmediklerini veya bağımsız olarak doğrulamadıklarını açıkladı.

Açıklama, Biden’ın ‘Amerikalıların neler olduğunu görmesi önemli. Bunu uzun zamandır yapıyorum. Teröristlerin çocukların kafalarını kestiği fotoğrafları göreceğimi, doğrulayacağımı hiç düşünmezdim’ sözlerinin ardından geldi.

Beyaz Saray sözcüsü, başkanın yorumlarının Netanyahu’nun sözcüsünün iddialarına ve İsrail’den gelen basında çıkan haberlere dayandığını söyledi. Al Jazeera bu gelişmeyi ‘geri adım’ olarak nitelendirdi. ABD merkezli Daily Beast ise ‘Beyaz Saray Biden’ın yorumlarını geri çekmek zorunda kaldı’ yorumunda bulundu.

BBC, Biden’ın yorumlarına açıklık getirmek için Beyaz Saray’a ulaştı. Bir Beyaz Saray yetkilisi BBC’ye Biden’ın bu tür görüntüleri görmediğini söyleyerek başkanın açıklamalarından geri adım attı. Yetkili, ‘Biden İsrail’den gelen haberlere atıfta bulunuyordu’ dedi.

‘HAMAS DENEN ŞEYİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ’
HAMAS DENEN ŞEYİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ

Savunma Bakanı Yoav Gallant, Hamas’ı yok etme sözü verdi. İsrailli bakan ‘Hamas denen şeyi ortadan kaldıracağız. Hamas yeryüzünden silinecek. Var olmaya devam etmeyecek. İsrailli çocukların öldürüldüğü ve hepimizin kendi işimize baktığı bir durum olmayacak’ dedi.

timeline

Canlı Anlatım Özeti

2023-10-12 09:09:50

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button