2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberi: İsrail-Hamas savaşında son durum…İsrail'den insanlık dışı muamele: Stadyumu toplama kampına çevirdiler

BM Raportörü Albanese: İsrail yaptıklarından sorumlu tutulmalı

BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, İsrailli yetkililerin BM’yi Hamas’ın eylemlerinde suç ortağı olmakla suçlamasına yanıt verdi. Albanese, İsrail’in söz konusu suçlamalarını “saçma ve suç teşkil eden uygulamalarını kınayan herkese yönelik olağan suçlamalar” olarak nitelendirerek, “Bu yeni bir şey değil. İsrail elçiyi hedef alıyor. On yıllardır yaptığı şey bu” dedi.

 

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

“İSRAİL GAZZE’Yİ HARAP ETTİ”

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda yüzde 70’i kadın ve çocuk olmak üzere 20 binden fazla kişiyi öldürdüğünü belirten Albanese, “İsrail Gazze’yi harap etti ve biz hala BM’yi suçluyoruz” dedi.

Albanese, “Uluslararası toplumun İsrail’e nasıl itibar ettiğini ve uluslararası medyanın İsrailli siyasi ve askeri liderlerin söylediklerine nasıl itibar ettiğini hala merak ediyorum. İsrail yaptıklarından sorumlu tutulmalı” ifadelerini kullandı.

BM, Gazze’ye Kıdemli İnsani Yardım ve Yeniden Yapılanma Koordinatörü atadı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nde 22 Aralık’ta kabul edilen 2720 sayılı kararın ardından Hollanda’nın eski Başbakan Yardımcısı Sigrid Kaag’nı Gazze Şeridi’ne yönelik yardımları düzenlemek, kolaylaştırmak ve denetlemek üzere koordinatör olarak atadı.

BM tarafından yapılan açıklamada, “Bu görevde Kaag, Gazze’ye insani yardım sevkiyatını kolaylaştıracak, koordine edecek, izleyecek ve doğrulayacak. Ayrıca çatışmaya taraf olmayan devletler aracılığıyla Gazze’ye insani yardım sevkiyatını hızlandırmak için bir Birleşmiş Milletler mekanizması kuracak” ifadeleri kullanılarak, Kaag’ın 8 Ocak’ta göreve başlayacağı belirtildi.

Kassam Tugayları, yeni görüntüler yayınladı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 81’inci günde devam ederken, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’nde İsrail güçlerine ağır kayıplar verdirmeyi sürdürüyor.

Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde İsrail güçlerine düzenlediği saldırılara dair yeni görüntüler paylaştı. Görüntülerde, Hamas üyelerinin İsrail askerlerinin içerisinde bulunduğu bir cipi imha ettiği ve çok sayıda zırhlı aracı ise roketle vurduğu görüldü.

Gazze’de ölen İsrailli asker sayısı 161’e yükseldi

 İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’nin merkezinde ve kuzeyinde çıkan çatışmalarda 3 askerin daha öldüğü duyuruldu. İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 27 Ekim’de başlattığı kara harekatında ölen İsrailli asker sayısı 161’e yükselmiş oldu.

Japonya’dan Hamas’ın 3 liderine yaptırım kararı
Japonya’dan Hamas’ın 3 liderine yaptırım kararı

aponya Kabine Sekreteri Yoshimasa Hayashi, isim vermeden yaptığı bugünkü açıklamasında 7 Ekim saldırılarına karıştıkları inanılan 3 üç düzey Hamas liderinin varlıklarının dondurulmasına, ödeme ve sermaye işlemlerine yaptırım uygulanmasına karar verildiğini açıkladı. Japonya, 31 Ekim’de Hamas ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle 9 kişiye ve bir şirkete yaptırım açıklamıştı. Japonya ayrıca bu ayın başlarında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Gazze’de ‘acil insani ateşkes’ çağrısında bulunan kararını desteklemiş ve lehte oy kullanmıştı.

Skandal talimat: Savaşma yaşındaki tüm erkekleri öldürün
Skandal talimat: Savaşma yaşındaki tüm erkekleri öldürün

İsrail’in Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Şuaiye’de kendi askerleri tarafından öldürülen rehinelerle ilgili başlattığı soruşturmada skandal detaylar ortaya çıktı.

İsrail ordusunun 828. Tugayı tarafından yapılan soruşturmada, bölgedeki askerlere kendilerine yaklaşan, savaşma yaşındaki tüm erkeklere ateş açma emri verildiği ortaya çıktı. IDF bir gün önce sivil kıyafetli bir hamas mensubunun bir intihar saldırısı düzenlediğini talimatın bu nedenle verildiğini duyurdu.

İsimleri Yotam Haim, Samer Talalka ve Alon Shamriz olarak açıklanan 3 İsrailli rehine 15 Aralık tarihinde İsrail askerleri tarafından öldürülmüştü. Başlatılan soruşturmada rehinelerin ellerinde beyaz bayrak olduğu ve İbranice yardım istedikleri ortaya çıkmıştı.

Gazze’de can kaybı 21 bine yaklaştı

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre son 24 saatte 241 kişi öldü, 382 kişi de yaralandı. İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bin 915’e yükseldi.

Netanyahu’ya peş peşe istifa çağrıları
Netanyahuya peş peşe istifa çağrıları

Eski İsrail Genelkurmay Başkanı Halutz, hükümet karşıtı protestocularla yaptığı bir konuşmada İsrail’in Hamas’a karşı savaşı kaybettiğini vurgulayarak, “Zafere ulaşmanın tek yolunun” Netenyahu’nun görevden ayrılmasıyla mümkün olacağını söyledi. Görüntüler İsrail kanalı 14’de yayınlandı.

Eski İsrail Başbakanı ve ana muhalefet lideri Yair Lapid de Netanyahu’ya istifa çağrısını yineledi ve “Netanyahu görevine devam edemez. Savaş ortasında başbakan değiştirmek iyi değil ancak görevinde kalması daha kötü.”

 

İsrail Han Yunus’ta evi hedef aldı: 10 ölü
İsrail Han Yunusta evi hedef aldı: 10 ölü

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde bir eve gerçekleştirdiği saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti. İsrail’in ayrıca Filistin Kızılayının Han Yunus’taki merkezini hedef alması sonucu binadaki çok sayıda sivil yaralandı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant: İsrail çok cepheli bir savaşta

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana “çok cepheli bir savaş içinde” olduğunu duyurdu. İsrail Haaretz gazetesinde yer alan bilgilere göre bu cepheler Gazze, Lübnan, Suriye, Irak, Yemen ve İran.

Öldürülen babasıyla sedyede vedalaştı
Öldürülen babasıyla sedyede vedalaştı

İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi’nin merkezindeki Maghazi Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırıda yaralanan Filistinli Şadi Ebu Hamida, saldırıda annesini, babasını, kardeşlerini, eşi ve çocuklarını kaybetti.

Deir El Balah kentindeki El Aksa Şehitleri Hastanesi’ne kaldırılan Hamida, sedyede yatarken kefene sarılı şekilde yanına getirilen babasıyla vedalaştı.

Hamida babasına “Bu bir kayıp değil babacığım. Seni şehit olarak seçen Allah’a hamdolsun” sözleriyle veda etti. Ailesinden birçok kişiyi kaybettiğini söyleyen Hamida, tüm ailesinden yalnızca 2 kişinin hayatta kaldığını ifade etti.

İsrail’den insanlık dışı uygulama! İnfiale neden olan görüntüler…
İsrailden insanlık dışı uygulama İnfiale neden olan görüntüler...

Sosyal medyaya düşen bir videoda, İsrail güçlerinin çok sayıda Filistinliyi bir stadyum içinde topladığı görüldü. Donduran soğuk havada üstlerinde sadece iç çamaşırları ile görülen Filistinlilerin tek sıra halinde stadyumda yürüdüğü, daha sonra da dizlerinin üzerine oturduğu görüldü.

Görüntüler sosyal medyada infiale neden oldu. Kullanıcılar İsrail’in insanlık dışı uygulamasına tepki gösterirken, stadyumu da bir toplama kampına benzettiler.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi, görüntüler sonrası İsrail güçlerinin engelli, kadın, yaşlı ve hatta bebek dinlemeden Filistinlilere kötü muamelede bulunduğunu belirterek soruşturma çağrısında bulundu.

Ölümünden sonra YouTube’da ünlenen Filistinli çocuk
Ölümünden sonra YouTube’da ünlenen Filistinli çocuk

Filistinli Avni Eldous’un hayali, öldükten sonra gerçek oldu. Ağustos 2022’de yayınladığı bir videoda, elinde mikrofon vardı ve YouTube’daki oyun kanalıyla ilgili hedeflerini açıklarken gülümsüyordu. “Arkadaşlar, şimdi kendimi tanıtayım: Ben 12 yaşında, Gazzeli bir Filistinliyim. Bu kanalın amacı 100.000, 500.000 veya 1 milyon aboneye ulaşmak” diyordu.Avni Eldous, 1000 abonesine “Barışla kalın” diyerek kısa videoyu bitiriyordu.

Avni, bu videonun çekilmesinden bir yıl kadar sonra başlayan savaşta ilk öldürülen Filistinli çocuklardan biriydi. Avni’nin bu videosu artık milyonlar tarafından biliniyor; sessizce bilgisayar oyunları oynadığı diğer videoları ise milyonlarca kez izleniyor.YouTube kanalına da ölümünden sonra yaklaşık 1,5 milyon kişi abone oldu.

Devrim Muhafızları’nın üst düzey üyesi öldürüldü! İsrail alarma geçti
Devrim Muhafızlarının üst düzey üyesi öldürüldü İsrail alarma geçti

İran, Devrim Muhafızları Ordusu’nun üst düzey üyesi Seyyid Razi Musavi’nin İsrail’in Suriye’nin başkenti Şam yakınlarına düzenlediği hava saldırısında öldürüldüğünü doğruladı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Halkla İlişkiler Birimi tarafından yapılan açıklamada, “Birkaç saat önce Devrim Muhafızları’nın Suriye’deki askeri danışmanlarından Tuğgeneral Seyyid Razi Musevi, sahte ve çocuk katili siyonist rejimi tarafından Şam’a düzenlenen saldırıda hayatını kaybetti. Aynı zamanda o, General Kasım Süleymani’nin yakın arkadaşlarından biriydi ve Suriye’deki direniş cephesine destek vermekten sorumluydu. Gaspçı ve barbar siyonist rejim bu suçun bedelini şüphesiz ödeyecektir” ifadeleri kullanıldı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ise Musavi için yayınladığı taziye mesajında İsrail’i tehdit ederek, “Siyonistler bu suçun bedelini mutlaka ödeyecek” dedi

İsrail, alışılagelmiş tutumunu benimseyerek suçlamalar hakkında doğrudan yorum yapmayı reddetti ancak İsrailli yetkililer, İran’ın misilleme ihtimaline hazırlıklı olduklarını belirttiler.

ABD’li New York Times gazetesine konuşan bir askeri yetkili, hem İran hem de Hizbullah’ın İsrail’i suçlamasıyla İsrail Savunma Kuvvetleri’nin yüksek alarma geçirildiğini söyledi. 

İsrail saldırılarında 100’den fazla Filistinli hayatını kaybetti
İsrail saldırılarında 100den fazla Filistinli hayatını kaybetti

İsrail güçlerinin Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında 100’den fazla kişinin öldüğü öğrenildi. Gazze’deki sağlık yetkilileri ölenlerin en az 70’inin Maghazi mülteci kampındaki bombardımanda hayatını kaybettiğini duyurdu.

Netanyahu ‘operasyon genişleyecek’ dedi, rehine aileleri çileden çıktı
Netanyahu operasyon genişleyecek dedi, rehine aileleri çileden çıktı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın elinde tuttuğu rehinelerle ilgili yoğun bir iç baskıyla karşı karşıya olmasına rağmen Gazze’deki saldırıların genişleteceğini duyurdu.

Netanyahu parlamentoda yaptığı konuşmada “Önümüzdeki günlerde mücadeleyi genişleteceğiz ve bu uzun bir mücadele olacak” dedi.

Netanyahu’nun konuşması sevdiklerinin geri dönüşünü bekleyen aileler tarafından kesildi. Başbakan’ı yuhalayan kalabalık ‘şimdi, şimdi’ diye bağırırken Netanyahu Hamas üzerindeki askeri baskıyı artırmak için “daha fazla zamana” ihtiyacı olduğunu ve bunun tutsakların serbest bırakılmasını güvence altına almaya yardımcı olacağını savundu.

Muhalefet lideri Yair Lapid ise “rehinelerin hemen evlerine dönmeleri” gerektiğini söyledi ve hükümetin elinden geleni yapmadığını söyledi. Lapid’in yorumları rehinelerin aileleri tarafından alkışlarla karşılandı.

Nasser hastanesi yakınında şiddetli patlamalar

İsrail’in Han Yunus’taki Nasser Hastanesi yakınlarında düzenlediği saldırının ardından şiddetli patlamalar görülüdü.

Kassam Tugayları, İsrail güçlerine düzenlediği saldırılara ait yeni görüntüler yayınladı
Kassam Tugayları, İsrail güçlerine düzenlediği saldırılara ait yeni görüntüler yayınladı

Kassam Tugayları’nın yayınladıkları görüntülerde, bir Hamas üyesinin İsrail ordusuna ait tankın yanına giderek paletlerine patlayıcı yerleştirdiği görüldü.

Görüntülerde ayrıca, Hamas’ın keskin nişancılarının çok sayıda İsrail askerini etkisiz hale getirdiği, roket saldırılarıyla İsrail askerlerinin ve zırhlı araçlarının vurulduğu anlar yer aldı.

ABD’de Savunma Bakanı Austin ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan’in evinin önünde İsrail karşıtı protesto
ABD’de Savunma Bakanı Austin ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan’in evinin önünde İsrail karşıtı protesto

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 80 gündür devam ederken, ABD’liler İsrail’e verilen silah desteğine tepki göstermeyi sürdürüyor.

ABD’nin başkenti Washington DC ve Virginia eyaletlerinde bir araya gelen protestocular, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın evleri önünde İsrail karşıtı gösteri düzenledi.

Ellerinde Filistin bayrakları bulunan göstericiler sık sık “Özgür Filistin”, “Nehirden denize kadar Filistin özgür olacak”, “İsrail’in suçları için daha fazla para yok” ve “Ateşkes şimdi” sloganları attı.

Göstericiler ellerinde “Gazze’deki soykırımı durdurun” ve “İsrail’e tüm ABD yardımlarını kesin” yazılı pankartların yanı sıra ABD Başkanı Joe Biden’ın ağzı ve elleri kan içinde olarak gösterildiği bir poster taşıdılar.

2023-12-26 09:09:01

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button