2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum: Hamas tünellerinde çatışmalar başladı, İsrail yine mülteci kampını vurdu

class=”medyanet-inline-adv”>

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi
İSRAİL, CİBALİYE MÜLTECİ KAMPI’NI VURDUĞUNU DOĞRULADI

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, İsrail’in Cibaliye Mülteci Kampı’nı vurduğunu doğruladı. Hagari, saldırıda Hamas’ın üst düzey isimlerinden İbrahim Biari’nin hedef alındığını ve öldürüldüğünü açıklayarak, Biari’yi tüm kuzey Gazze’deki çatışmaları denetleyen komutan olarak nitelendirdi.

Hagari, saldırı sırasında Cibaliye Mülteci Kampı’nın altındaki tünellerin çökmesi nedeniyle bölgedeki çok sayıda binanın yıkıldığını belirtti.

İsrail’in Cibaliye Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu en az 50 kişi hayatını kaybetti.  

YARALI FİLİSTİNLİLER TEDAVİ İÇİN YARIN MISIR’A SEVK EDİLMESİ BEKLENİYOR

İsrail saldırılarında yaralanan bazı Filistinliler, Mısır’a sevk edilecek. Mısırlı tıbbi ve güvenlik kaynakları, yaralı Filistinlilerin yarın Refah Sınır Kapısı’ndan tedavi için Mısır’daki hastanelere sevk edileceğini açıkladı.

Gazze Geçiş ve Sınırlar Genel Müdürlüğü’nden bir yetkili ise, Mısırlı yetkililerin kendilerine 81 Filistinlinin ayrılmasına izin verileceğine dair bilgi verdiğini aktardı.

Mısır’ın El Arish şehrinden bir sağlık yetkilisi, sağlık ekiplerinin “Gazze’den gelen yaralıları gelir gelmez incelemek ve gönderilecekleri hastaneleri belirlemek” için sınır kapısında hazır olacağını belirtti.  

HAMAS, YABANCI REHİNELERİN BİR KISMINI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE SERBEST BIRAKACAK

İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeida yaptığı açıklamada, “Aracılara önümüzdeki birkaç gün içinde belirli sayıda yabancıyı serbest bırakacağımızı bildirdik” ifadelerini kullandı.

İSRAİL’İN YAPMAYI PLANLADIĞI KARA HAREKATI

İsrail’e Gazze Şeridi’ne düzenlemeyi planladığı kara operasyonu konusunda gözdağı veren Ubeida, “Gazze, düşman askerleri ve siyasi liderleri için bir mezarlık ve bataklık olacak” dedi.

BM: ULUSLARARASI İNSANCIL HUKUK, ALAKART MENÜ DEĞİLDİR

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, bir kez daha çatışmalarda sivillerin korunması çağrısında bulundu.

 

“TÜM TARAFLARIN BUNA UYMASI GEREKİYOR”

Guterres, “Çatışmaların en ağır yükünü başından beri siviller çekiyor. Her iki tarafta da sivillerin korunması çok önemli ve buna her zaman saygı gösterilmesi gerekiyor. Uluslararası insancıl hukuk göz ardı edilemeyecek açık kurallar koyuyor. Alakart menü değildir ve seçici olarak uygulanamaz. Ayrım, orantılılık ve ihtiyat ilkeleri de dahil olmak üzere tüm tarafların buna uyması gerekiyor” dedi.

İNSANİ ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTI

Gazze Şeridi’ne sağlanan mevcut yardımların yetersiz olduğunu vurgulayan Guterres, bir kez daha insani ateşkes çağrısında bulundu.

HUSİLER, İSRAİL’İ FÜZE VE İHA’LARLA HEDEF ALDIKLARINI DOĞRULADI

İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF), Kızıldeniz’de İsrail topraklarına ateşlenen bir füzenin imha edildiğini duyurmasının ardından Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Sarea, Kızıldeniz üzerinden İsrail’e çok sayıda füze ve İHA ile saldırılar düzenlediklerini açıkladı. Sarea, Kızıldeniz’de imha edilen füzenin İsrail’i hedef alan üçüncü operasyon olduğunu ve devamının geleceğini belirterek, Husi güçlerinin İsrail’in Filistin’e yönelik saldırganlığı sona erene kadar özel operasyonlar yürütmeye devam edeceğini vurguladı.

İSRAİL YİNE MÜLTECİ KAMPINI VURDU: EN AZ 100 ÖLÜ

İsrail güçleri tarafından Cibaliye mülteci kampına düzenlenen saldırıda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu öğrenildi. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre  hava saldırısında en az 100 kişi hayatını kaybetti.

Saldırı sonrası bölgedeki binaların yıkıldığı ve enkaz altında kalan çok sayıda sivilin olduğu öğrenildi. Yaralı sayısının şu an 150 civarında olduğu belirtiliyor.

Hamas’tan yapılan açıklamada, “Sivil ölümlerine tepki olarak Aşdod’a roket attık.” ifadeleri yer aldı


İSRAİL : KIZILDENİZ’DEN FIRLATILAN FÜZEYİ YOK ETTİK
İSRAİL : KIZILDENİZDEN FIRLATILAN FÜZEYİ YOK ETTİK

İsrail Hava Kuvvetleri bugün yaptığı açıklamada, 7 Ekim’de başlayan savaşın başından itibaren ilk defa Arrow’un devreye girdiğini belirterek “Kızıldeniz bölgesinden İsrail Devleti topraklarına fırlatılan karadan karaya bir füze, ‘Arrow’ uzun menzilli savunma sistemi tarafından başarıyla önlendi” denildi.

BİDEN’A REST: ATEŞKES YOKSA OY DA YOK

ABD’de aralarında Demokrat partiden Kongre üyelerinin de bulunduğu Müslüman aktivistler, Gazze’de ateşkes sağlamak üzere somut adım atması için ABD Başkanı Biden’a gece yarısına kadar mühlet verdi ve “Ateşkes yoksa oy da yok” mesajı verdiler.

HAMAS TÜNELLERİNDE ÇATIŞMALAR BAŞLADI
HAMAS TÜNELLERİNDE ÇATIŞMALAR BAŞLADI

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki birliklerin kara operasyonu sırasında Gazze metrosu olarak da adlandırılan tüneller içinde Hamas mensuplarıyla çatışmaya girdiği belirtildi.

Hamas mensuplarının tanksavar füze ve makineli tüfek kullandığı belirtilen açıklamada, çatışma anlarının ve kara operasyonunun görüntüsü paylaşıldı.

Öte yandan Axios’a konuşan iki İsrailli kaynak kara saldırısının başladığı Cuma gününden bu yana 20.000’den fazla İsrail askerinin Gazze Şeridi’ne girdiğini açıkladı.

 

GAZZE’DE CAN KAYBI ARTIYOR
GAZZEDE CAN KAYBI ARTIYOR

Gazze Sağlık Bakanlığı İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 8 bin 525’e yükseldiğini açıkladı.

IRAK’TA ABD ASKERLERİNİN BULUNDUĞU ÜSSE SALDIRI

İsrail-Filistin çatışmasının başladığı 7 Ekim’den bu yana ABD’nin Suriye ve Irak’taki güçlerine saldırılar giderek artıyor. Irak’ın batısında yer alan Anbar kentinde ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esed Hava Üssü, İHA ile hedef alındı.

Iraklı güvenlik kaynaklarına göre üsse 2 İHA ile saldırı gerçekleştirildi. İHA’lardan birinin hava savunma sistemi tarafından düşürüldüğü, diğerinin ise üssün yakınlarına düştüğü belirtildi.

GAZZE FELAKETİN EŞİĞİNDE
GAZZE FELAKETİN EŞİĞİNDE

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Catherine Russell, dün Gazze’deki duruma ilişkin yaptığı açıklamada, “Temiz su ve güvenli sanitasyon eksikliği bir felakete dönüşmenin eşiğinde. Temiz suya erişim acilen sağlanmadığı takdirde, daha fazla sivil susuzluktan ya da suyla bulaşan hastalıklardan hastalanacak ya da ölecektir” dedi.

Filistinliler için yardım ve barınak sağlayan Birleşmiş Milletler kurumu UNRWA ise Gazze’deki İsrail’in saldırılarında hayatını kaybeden BM personelinin sayısının 64’e ulaştığını belirtip, Samir adlı bir personelinin, eşi ve 8 çocuğuyla birlikte hayatını kaybettiğini duyurdu.

ATEŞKES ÇAĞRISI SONRASI KOVULDU

Guardian, Başbakan Sunak’ı ateşkes talep etmeye çağıran bir İngiliz hükümet yetkilisinin kovulduğunu bildirdi. İngiliz gazete Bilim, Araştırma ve İnovasyon Bakanlığı’nda görevli İngiliz hükümet yetkilisi Paul Bristow’un, Başbakan Rishi Sunak’ı Gazze Şeridi’nde İsrail ile Hamas arasında ateşkes talep etmeye çağırmasının ardından görevden alındığını bildirdi.

ACİL GAZZE TOPLANTISI
ACİL GAZZE TOPLANTISI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin talebi üzerine acil bir toplantı gerçekleştirdi. BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Catherine Russell, Gazze’deki insani krizden en çok çocukların etkilendiğini belirterek “Gazze’de her gün 420’den fazla çocuk öldürülüyor veya yaralanıyor” dedi.

FİLİSTİN KIZILAYI: AL-QUDS HASTANESİNDE KORKU VE PANİK İÇİNDEYİZ

Filistin Kızılayı’ndan yapılan açıklamada, “Gazze’de Al-Quds hastanesinin bulunduğu Tal-Alhwa bölgesine sürekli topçu ve hava saldırıları düzenleniyor. Bina sarsılıyor ve yerinden edilen siviller ile sağlık ekipleri korku ve panik yaşıyor” denildi.

Örgüt, Pazar günü yaptığı açıklamada İsrail yönetiminin kendilerini hastaneyi boşaltmaları konusunda tehdit ettiğini belirtmişti. Yetkililer, hastanenin sağlık görevlileri de dahil 14 bin kişiye ev sahipliği yaptığına dikkat çekmişti.

İSRAİL DUYURDU: SON 24 SAATTE 300 HEDEF VURULDU
İSRAİL DUYURDU: SON 24 SAATTE 300 HEDEF VURULDU

İsrail Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “Gazze Şeridi’ndeki kara operasyonlarında terör örgütü Hamas mensubu çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi; yüzlerce askeri hedef imha edildi. Şin Bet ve İman yönetimindeki İsrail Savunma Kuvvetleri’ne (IDF) güçler son 24 saat içinde aralarında tanksavar ve roket fırlatma mevzileri, tünel şaftları ve terör örgütü Hamas’ın askeri yerleşkelerinin de bulunduğu yaklaşık 300 hedefi vurdu” denildi.

Filistinli yerel kaynaklardan yapılan açıklamada, İsrail ordusunun abluka altına aldığı Gazze Şeridi’ne dün akşam ve gece boyu gerçekleştirdiği saldırılarda en az 69 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

NETANYAHU’DAN AB’YE: MISIR’A BASKI UYGULAYIN

İsrail Başbakanı, Mısır’a Gazze’den mülteci alması konusunda baskı yapmak için AB’de lobi faaliyeti yürüttü. Bu iddiayı İngiliz Financial Times gazetesi ortaya attı. Tartışmalar hakkında bilgi sahibi olanlar İngiliz gazeteye, bu fikrin geçen hafta Avrupalı ​​yetkililerle yapılan toplantılarda ortaya atıldığını söyledi. Aynı habere göre, buna Avusturya ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler sıcak bakarken, Almanya ve Fransa gibi Avrupalı ​​güçler öneriyi reddetti.

HAMAS’TAN KARA OPERASYONU AÇIKLAMASI
HAMASTAN KARA OPERASYONU AÇIKLAMASI

Hamas, kara saldırısı genişlerken İsrail askerleriyle Gazze’nin derinliklerinde çatışmalar yaşandığını bildirdi. Hamas, Gazze Şeridi’nin güney ve kuzeybatısındaki İsrail tanklarını füzelerle hedef aldığını duyurdu. Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları, İsrail’e ait bir Merkava tankının vurulduğu anları sosyal medyadan paylaştı.

İSRAİL’İN GAZZE PLANI: TANKLARLA İKİYE BÖLMEK

İsrail, son günlerde Gazze’deki kara operasyonlarını genişleterek Gazze Şehri’ne iki yönden ilerleyerek, tankların şeridi ikiye bölmek amacıyla ana kuzey-güney yolunda olduğu bildirildi.

İSRAİL HAMAS LİDERİNİN EVİNİ VURDU

İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria’da üst düzey Hamas liderinin evini hedef aldı. konuşan kaynaklar, Al Jazeera’ya konuşan kaynaklar İsrail güçlerinin, Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih El Aruri’nin ailesinin evinin vurulduğunu açıkladı.

GAZZE’DE 26 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Gazetecileri Koruma Komitesi, İsrail-Hamas savaşında şu ana kadar 31 gazetecinin öldürüldüğünü açıkladı. 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 26 gazeteci, İsrail’de dört gazeteci öldürüldü.

İSRAİL YARDIM KAMYONU SAYISINI AÇIKLADI

İsrail, pazartesi günü Gazze’ye 39 kamyon yardımın girdiğini ve savaşın başlangıcından bu yana toplam yardım miktarının 171’e çıktığını söyledi.

SERBEST BIRAKILAN REHİNE ABD’YE DÖNDÜ

Serbest bırakılan Hamas rehinesi Natalie Raanan Chicago’daki evine döndü. İsrail’in Chicago Başkonsolosu, Judith ile birlikte Hamas’ın serbest bıraktığı Amerikalı kadın Natalie Raanan’ın şehirdeki evine döndüğünü söyledi.

GAZZE’YE 18 BİN TON BOMBA ATILDI
GAZZEYE 18 BİN TON BOMBA ATILDI

İsrail ordusunun 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne 18 bin ton bomba attığı, bunun İkinci Dünya Savaşı’nda Hiroşima’ya atılan bombanın bir buçuk katı gücünde olduğu belirtildi.

İSRAİL’İN BM ELÇİSİNDEN ÇOK SERT İRAN AÇIKLAMASI
İSRAİLİN BM ELÇİSİNDEN ÇOK SERT İRAN AÇIKLAMASI

İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan ve heyeti, BM Güvenlik Konseyi toplantısında ‘Bir Daha Asla’ mesajını taşıyan sarı Davut Yıldızı taktı. Erdan, ‘Auschwitz’de Yahudi bebekler yakıldığında dünya sessizdi ve bugün Be’eri’de ve güneydeki kasabalarda Yahudi bebekler Nazi Hamas tarafından yakıldı ve dünya yeniden sessizliğe büründü’ dedi.

İran’ı Nazi rejimine benzeten Büyükelçi ‘Ancak Hamas’ın lideri İsmail Haniye Adolf Hitler değil. Führer değil. Dünyayı yönetmek isteyen bu ölüm tarikatının lideri değil. Bu rolü İran’ın dini lideri oynuyor. kana susamış Ayetullah Hamaney. Hitler’in Üçüncü Reich’ı kıtalara yayılan bin yıllık bir imparatorluk yaratmak istiyordu, tıpkı Hamaney’in bölgeyi ve ötesini kapsayan radikal Şii hegemonyasını tasavvur ettiği gibi. Ayetullah rejimi zamanımızın Nazi rejimidir ve ordusu Hamas’ı da içermektedir. Filistin İslami Cihadı, Hizbullah, Husiler, Devrim Muhafızları ve diğer cihatçılar ‘Sieg Heil!’ diye bağırmak yerine bu radikal Nazi İslamcılar şöyle bağırıyorlar: “İsrail’e ölüm! Amerika’ya ölüm! İngiltere’ye ölüm!’ ifadelerini kullandı.

İSRAİL: HİZBULLAH HEDEFLERİNİ VURDUK

İsrail, hava kuvvetlerinin ‘Hizbullah’ın altyapısını’ vurduğunu açıkladı. İsrail ve Hizbullah güçleri haftalardır sınır bölgesinde düşük yoğunluklu bir çatışmanın içerisinde.

İSRAİLLİ REHİN ASKER KURTARILDI
İSRAİLLİ REHİN ASKER KURTARILDI

IDF, 7 Ekim’de rehin alınan kadın askeri kurtardı. İsrail Savunma Kuvvetleri ve Shin Bet güvenlik servisi, bir gece operasyonuyla İsrail askeri Er Ori Megidish’i Gazze’den kurtardı. Ordu, Gazze’de Hamas tarafından 239 rehinenin tutulduğunun doğrulandığını söyledi.

2023-10-31 09:19:12

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button