2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… Hizbullah'tan İsrail'e gözdağı! ABD resmen duyurdu: İran'a 'THAAD' ile yanıt! İsrail bu sefer okul vurdu

class=”medyanet-inline-adv”>

İsrail – Hamas savaşında son dakika gelişmeleri…

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi
BIDEN, NETANYAHU İLE GÖRÜŞTÜ

Beraz Saray’dan yapılan açıklamada, “Başkan ile başbakan yakın temasta kalacak” denildi.

İSRAİL ASKERLERİ PUSUYA DÜŞÜRÜLDÜ: 1 ÖLÜ, 3 YARALI

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar 7 Ekim’den bu yana devam ederken, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi sınırını birkaç metre geçen İsrail askerlerini pusuya düşürdüklerini ve geri püskürttüklerini açıkladı. İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki Han Yunus yakınında İsrail güçlerinin sınırı birkaç metre geçtiği belirtilerek, İsrail’e ait 1 tankın ve 2 buldozerin imha edildiği ifade edildi. Açıklamada, “Savaşçılar, içeri sızan güçle cesurca çatışmaya girdi ve üslerine güvenli bir şekilde geri döndüler” denildi.

İSRAİL SALDIRILARINDA GAZZE’DEKİ 29 BM PERSONELİ ÖLDÜ

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda çok sayıda Birleşmiş Milletler (BM) personeli hayatını kaybetti. BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 29 UNRWA personelinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İSRAİL, MISIR’A AİT MEVZİYİ VURDU

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, İsrail Mısır’a ait mevziyi vurdu. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yapılan açıklamada, kısa bir süre önce İsrail ordusuna ait bir tanktan yanlışlıkla açılan ateş sonucu Mısır-Gazze-İsrail sınır bölgesindeki Kerem Şalom yakınlarında Mısır’a ait bir mevzinin vurulduğu aktarıldı. Açıklamada, olayın araştırıldığı belirtilerek, İsrail ordunun olaydan üzüntü duyduğu bildirildi.

Olayda ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.

 İSRAİL, KUDÜS’E GİDEN BİRÇOK YOLU KAPATTI

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar 7 Ekim’den bu yana devam ediyor. İsrail, Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin Kudüs’e girişini engellemek amacıyla kontrol noktalarını ve birçok yolu kapattı. Kudüs’ün güneyinde Filistin’in Batı Şeria bölgesinde yer alan Beit Jala ile Beytüllahim arasındaki yolun toprak dökülerek kapatıldığı görüldü.

ABD’DEN BAĞDAT BÜYÜKELÇİLİĞİ VE ERBİL KONSOLOSLUĞU’NDAKİ PERSONELİNE “ÜLKEDEN AYRILMASI” TALİMATI

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar sürerken, Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu üsler hedef alınmaya devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Irak’a olan seyahat uyarısı seviye 4’e yükseltilerek, ABD vatandaşları Irak’a seyahat etmemeleri konusunda uyarıldı. Açıklamada, terörizm, adam kaçırma, silahlı çatışma, iç karışıklıklar ve Irak Misyonu’nun ABD vatandaşlarına destek sağlama kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle söz konusu seyahat uyarısının yayınlandığı ifade edildi.

Açıklamada, ABD personeline ve çıkarlarına yönelik artan güvenlik tehditleri nedeniyle geçtiğimiz cuma günü Bağdat Büyükelçiliği ve Erbil Konsolosluğu’nda görevli kilit rollerde olmayan personele ve ailelerine ülkeden ayrılmaları yönünde talimat verildiği ifade edildi.

‘200 BİN İSRAİLLİ YERLERİNDEN EDİLDİ’

Netanyahu hükümetinin sözcüsü Eylon Levy, 200.binden fazla İsraillinin ülke içinde yerinden edildiğini söyledi. Gazetecilere verdiği medya brifinginde Levy, Gazze ve Lübnan sınırlarına yakın 105 yerleşim yerinden tahliye edilenlerin bu sayısının yarısını oluşturduğunu söyledi.

NETANYAHU’DAN HİZBULLAH’A GÖZDAĞI

İsrail Başbakanı Netanyahu kuzey sınırında askerlerle buluştu ve Lübnan sınırında tekrarlanan çatışmalar sırasında Hizbullah terör grubuna uyarıda bulundu.

İsrail’in 2006’da Lübnan’la yaptığı savaşa atıfta bulunan Netanyahu, ‘Hizbullah savaşa girmeye karar verirse, İkinci Lübnan Savaşı’nı özleyecektir. Hayatının hatasını yapmış olacak. Onu hayal bile edemeyeceği bir güçle vuracağız ve onun ve Lübnan için yıkıcı olacak’ dedi.

Netanyahu askerlere ise şunları söyledi: ‘Arkadaşlarınızı kaybettiğinizi biliyorum ve bu çok zor bir şey ama biz hayatımızın mücadelesindeyiz, yurdumuz için bir mücadele içindeyiz. Bu savaş. Öl ya da öldür, onların öldürülmesi gerekiyor.’

GAZZE’YE YAKIT GİDİYOR
GAZZEYE YAKIT GİDİYOR

Bölgedeki uluslararası muhabirlere göre, BM bayraklı yardım TIR’ları Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye geçiyor. İsrail basını ise bu bilgiyi yalanlıyor. 

AFP haber ajansına göre ise yardım konvoylarının ikinci bölümü Refah sınır kapısının Mısır tarafından giriş yaptı. İnsani yardım tırlarının Gazze’ye giriş yapmadan önce teftiş edildiği aktarıldı.

Bölgedeki kaynaklara göre toplamda 17 tırın bugün Gazze’ye girmesi bekleniyor. İnsani yardım tırlarının ilk bölümü Gazze’ye dün gelmişti.

Dün Gazze’ye 20 tır giriş yapmıştı. Birleşmiş Milletler’e göre Gazze’nin bütün ihtiyacının karşılanması için günde 100 tırın giriş yapması gerekiyor.


İRAN: ABD VEKALET SAVAŞI YÜRÜTÜYOR

İran dışişleri bakanı Hossein Amirabdollahian, ABD’nin İsrail üzerinden Filistinlilere savaş yürüttüğünü söyledi ve ayrıca Gazze’de sivillere yönelik bombalamanın devam etmesi halinde bunun sonuçları konusunda uyarıda bulundu.

Güney Afrikalı mevkidaşı ile Tahran’da düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan İranlı bakan ‘Bugün Gazze’de tanık olduğumuz şey, ABD’yi temsil eden sahte İsrail rejiminin, ezilen Filistin ulusuna ve sivillere karşı yürüttüğü bir vekalet savaşıdır’ dedi.

Amirabdollahian, hastaneler, camiler, kiliseler ve siviller bombalanırken Biden’ın Çarşamba günü İsrail’e savaş zamanında olağanüstü bir ziyarette bulunup İsrail’in saldırılarını desteklemesinin “acı ve talihsiz” olduğunu söyledi. İranlı bakan açıklamasında ‘ABD’yi ve onun vekili İsrail’i, Gazze’deki insanlığa karşı suç ve soykırımı derhal durdurmazlarsa her an her şeyin mümkün olacağı ve bölgenin kontrolden çıkacağı konusunda uyarıyorum’ ifadesine yer verdi.

İranlı bakan, ‘ABD başkanı, Tel Aviv’deki varlığıyla, İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliam ve toplu katliamı desteklemek için silahlarla dolu yüzlerce uçak, gemi ve kamyon göndereceğini resmen duyurdu’ dedi.

Üst düzey İranlı diplomat ayrıca Mısır kontrolündeki Refah geçiş noktasından Gazze’ye yalnızca 20 yardım kamyonunun girmesine izin verilmesinin ‘utanç verici’ olduğunu söyledi ve ABD ile İsrail’in müdahaleyi reddetmesi halinde ‘bölgenin kontrolden çıkacağı’ yönündeki uyarısını yineledi. 

‘GAZZE’YE YAPILAN YARDIMLAR BİZİ İLGİLENDİRMİYOR’

İsrail’in eski başbakanı Naftali Bennett, Gazze’deki insani krizin “kendilerini ilgilendirmediğini” söyledi. BBC televizyonuna konuşan Bennett, gazeteci Victoria Derbyshire’ın İsrail’in insani yardımın Gazze’ye geçişine izin verip vermeyeceği sorusuna, “Dünya buraya gelip Gazze’ye yardım edebilir, bu bizi ilgilendirmiyor” dedi. İsrail’in Gazze’nin sınırlarını kontrol ettiğinin hatırlatılması üzerine İsrailli siyasetçi, Gazzelilere güneye doğru hareket etmeleri çağrısında bulunulmasının yeterli derece insancıl olduğunu söyledi.

4651 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ
4651 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

İsrail saldırıların hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 4 bin 651’e yükseldi

İSRAİL OKUL VURDU
İSRAİL OKUL VURDU

İsrail Han Yunus’ta sivillerin sığındığı okulu hedef aldı. Bölgeden gelen ilk görüntülerde yaralıların olduğu görülüyor. Saldırı sonrası can kaybı olup olmadığına dair henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

 

İSRAİL’DEN FİLİSTİNLİ EBEVEYNLERE TEHDİT TELEFONU

İsrailli yetkililer, şafak öncesi hava saldırısında Batı Şeria’daki bir camiyi bombalamalarından kısa bir süre sonra Pazar günü ‘arananlar listesi’ndeki Filistinlilerin ailelerini arayarak tehdit etti. Middle East Eye’da yer alan habere göre, İstihbarat görevlileri, İsrail’in ‘aranılanlar listesi’ndeki Filistinlilerin ebeveynlerini aradı ve onlara oğullarını arayıp Pazartesi günü sabah 7’den önce kendilerini İsrail ordusuna teslim etmelerini, aksi takdirde öldürüleceklerini. Middle East Eye’ın söz konusu telefon görüşmelerinden bir tanesine şahit olduğunu belirtti.

TÜRKİYE GAZZE İÇİN MISIR’A YARDIM UÇAĞI GÖNDERDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere yardım etmek için Mısır’a sağlık ekibi ve malzeme içeren bir uçak gönderdiğini söyledi.

RUSYA’DAN İRAN’A KRİTİK ZİYARET

Rus devlet medyasında yer alan haberlere göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Pazartesi günü Tahran’ı ziyaret edecek.

 

REFAH SINIR KAPISI VURULDU
REFAH SINIR KAPISI VURULDU

Refah Sınır Kapısı vuruldu. İsrail savaş uçakları Gazze’ye yardım için geçici olarak açılan sınırı vurdu.

LONDRA’DA ON BİNLER FİLİSTİN İÇİN YÜRÜDÜ
LONDRADA ON BİNLER FİLİSTİN İÇİN YÜRÜDÜ

İsrail’in 4 bin 380’den fazla Filistinlinin ölümüne neden olan Gazze’ye yönelik savaşını durdurmasını talep etmek için dünya çapında Filistin yanlısı gösteriler düzenlendi. Londra polisinden yapılan açıklamaya göre kentteki yürüyüşe 100 bine yakın kişi katıldı. Polis ve organizatörler, barışçıl protestocuların İngiliz başkentinde üç saat boyunca yürüdüğünü söyledi.


İSRAİL 14 YERLEŞİM YERİNİ DAHA BOŞALTIYOR

Lübnan sınırındaki çatışmaların ardından İsrail, 14 yerleşim yerini daha boşaltma kararı aldı. Söz konusu yerleşim yerleri Shanir, Dan, Beit Hillel, Shaar Yishuv, Gosher, Liman, Mitzvah, Ilon, Goren, Garnot HaGilil, İbn Menachem, Sasa, Tsivbon ve Ramot Naftali olarak açıklandı.

İSRAİL’İN ÇARŞI SALDIRISINDA ÖLÜ SAYISI 55’E YÜKELDİ
İSRAİLİN ÇARŞI SALDIRISINDA ÖLÜ SAYISI 55E YÜKELDİ

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki Nuseyrat Mülteci Kampı’nda bulunan çarşıyı bombaladı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 55’e yükseldi

İSRAİL’DEN HAVADAN BİLDİRİ

İsrail kara harekatına hazırlanırken uçaklarla bölgeye havadan atılan bildiri ile Gazze Şeridi’nin kuzeyinde kalmayı tercih eden ve güneyine gitmeyen herkesi ‘teröristlerin işbirlikçisi’ sayabileceğini ilan etti.

TÜRK HEKİM GRUBU GAZZE’YE GİDİYOR

Cumhurbaşkanlığına ait uçak, Gazze’ye yardım amacıyla ilaç, tıbbi malzemeler ve uzmanlardan oluşan hekim grubu ile Esenboğa Havalimanı’ndan Mısır’a hareket edecek.

SANA: İSRAİL ŞAM VE HALEP HAVALİMANLARINI HEDEF ALDI

Suriye devlet ajansı SANA İsrail’in Şam ve Halep havalimanlarını hedef aldığını duyurdu. Açıklamada ‘Saat 05:25 civarında, İsrail Şam ve Halep uluslararası havaalanlarını hedef alan bir hava saldırısı gerçekleştirdi; bu saldırı Şam havaalanında bir sivil işçinin ölümüne ve bir başkasının da yaralanmasına yol açtı’ denildi.

İSRAİL’DEN HİZBULLAH AÇIKLAMASI
İSRAİLDEN HİZBULLAH AÇIKLAMASI

İsrail’e yönelik yenilenen sınır ötesi saldırıları daha geniş bir çatışma korkusunu artırırken İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Hizbullah’ın artan saldırılarının ‘Lübnan’ı bir savaşa sürükleme’ riski taşıdığını söyledi. IDF sözcüsü Jonathan Conricus, ‘Hizbullah Lübnan’ı hiçbir şey kazanamayacağı ama çok şey kaybedeceği bir savaşa sürüklüyor’ dedi.

HAMAS’TAN REHİNE AÇIKLAMASI: İSRAİL REDDETTİ

Hamas sözcüsü Halid el Kaddoumi’ye göre İsrail, Hamas’ın iki esiri daha serbest bırakma teklifini insani gerekçelerle reddetti. Al Jazeera muhabiri Muhammed Jamjoon, Netanyahu’nun ofisinin teklifi reddettiğini ve şimdi de böyle bir teklifin varlığını reddettiğini söyledi. Anlaşmazlık, Katar’ın arabuluculuğunun yardımıyla iki Amerikalı rehinenin dün serbest bırakılmasının ardından geldi. Al Jazeera bu haberi ‘Netanyahu iki rehinenin daha serbest bırakılması teklifini reddetti’ başlığı ile okurlarına duyudu.

HİZBULLAH’TAN İSRAİL’E GÖZDAĞI

Hizbullah’tan üst düzey bir yetkili, İsrail’in Gazze Şeridi’ne kara saldırısı başlatması durumunda yüksek bir bedel ödeyeceğine yemin ederek Tel Aviv’e adeta gözdağı verdi. Hizbullah’ın halihazırda ‘savaşın kalbinde’ olduğunu belirten örgütün lider yardımcısı Şeyh Naim Kasım’ın yorumları, İsrail’in güney Lübnan’ı bombalayıp drone saldırıları düzenlediği ve Hizbullah’ın İsrail’e roket ve füze fırlattığı bir dönemde geldi.

Hizbullah, bugün altı savaşçısının öldürüldüğünü söyledi; bu, şiddetin iki hafta önce başlamasından bu yana en yüksek günlük ölüm olarak kayıtlara geçti. ‘İsrailli düşmanı zayıflatmaya çalışıyoruz ve onlara hazır olduğumuzu hissettirmeye çalışıyoruz’ diyen Kasım sözlerine şöyle devam etti; 

‘Filistin direnişini ezmeye çalışırsanız bölgedeki diğer direnişçilerin harekete geçmeyeceğine inanıyor musunuz? Bugün savaşın tam ortasındayız. Bu mücadele sayesinde başarılar elde ediyoruz.’ İsrail’in Gazze’ye olası bir kara saldırısı hakkında konuşan Kasım, ‘Bilgilerimiz, Hamas’ın ve direniş savaşçılarının Gazze’deki hazırlıklarının, İsrail’in kara saldırısını mezarlığa dönüştüreceği yönünde’ dedi.

The Times of Israel, Hizbullah’In bölgedeki tansiyonu düşürmeyerek IDF taburlarını burada tutmayı ve bu sayede Gazze’ye gitmelerini engellemeye çalıştığını yazdı.

ABD ORTADOĞU’YA THAAD GÖNDERİYOR
ABD ORTADOĞUYA THAAD GÖNDERİYOR

Pentagon’dan gelen raporlara göre ABD, Ortadoğu’ya ek hava savunma sistemleri konuşlandırıyor. Savunma Bakanı Lloyd Austin, THAAD bataryasının yanı sıra ek Patriot taburlarının Ortadoğu’ya konuşlandırılması kararı alındığını duyurdu.

Austin bu kararın ‘İran ve onun vekil güçleri tarafından yapılan son gerginliklere’ yanıt olarak ve ‘İsrail’in savunmasına yardımcı olmak’ adına alındığının altını çizdi. Austin, bölgeye kaç ilave ABD askerinin konuşlandırılacağı konusunda net bir açıklamada bulunmadı.

Açıklama ABD’li bakanın İsrailli mevkidaşı ile yaptığı görüşmenin ardından geldi.

İSRAİL CENİN’DE CAMİYİ VURDU

İsrail, Cenin mülteci kampında bir camiyi vurduğunu açıkladı. Filistinli sağlık görevlileri en az bir kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

2023-10-22 09:12:50

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button