2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberi: İsrail-Hamas savaşında son durum… İsrail Gazze'de hastane vurdu! 'Katliam' gibi saldırıda en az 500 can kaybı var

class=”medyanet-inline-adv”>

İsrail – Hamas savaşında son dakika gelişmeleri…

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi
BIDEN’DAN HASTANE SALDIRISI AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in hastane saldırısına ilişkin açıklama geldi. Biden, ‘Büyük öfke ve üzüntü duyuyorum’ dedi. Biden’ın ulusal güvenlik ekibine saldırı hakkında bilgi toplamaya devam etmesi talimatını verdiği belirtildi.

BM GÜVENLİK KONSEYİ ‘ACİL’ TOPLANACAK

Acil olarak toplanma kararı alan BM Güvenlik Konseyi, Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesine yönelik saldırıyı görüşecek.

İRAN 1 GÜNLÜK YAS İLAN ETTİ

İran, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Baptist Hastanesi’ne (Al Ahli Arab Hastanesi) düzenlenen ve en az 500 kişinin hayatını kaybettiği hava saldırısı nedeniyle ülkede 18 Ekim’de 1 günlük genel yas ilan edildiğini duyurdu. İran yayımladığı bildiride, uluslararası toplum ve diğer ülkelerin saldırıyı kınanmaları gerektiği belirtilerek, “Özellikle İslam ülkeleri savaş suçu ve soykırım olan bu saldırıyı şiddetle kınamalı ve bu rejim ile tüm ilişkilerini keserek Siyonist rejimin büyükelçilerini ülkelerinden kovmalıdırlar” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA VE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ’NDEN BM GÜVENLİK KONSEYİ’NE ÇAĞRI

Baptist Hastanesi’ne yapılan saldırı üzerine Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri, BM Güvenlik Konseyi’nin acil bir toplantı düzenlemesi için çağrıda bulunuldu.

İRAN, İSRAİL’İN HASTANE SALDIRISINI ‘SOYKIRIM’ OLARAK NİTELEDİ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, İsrail’in hastane saldırısını vahşi bir savaş suçu ve soykırım olarak nitelendirerek şiddetle kınadı, “Siyonist rejim, Filistin halkına karşı işlediği utanç verici suçları sürdürürken, bu korkunç suçu işleyerek vahşetini bir kez daha tüm dünyaya gösterdi ve savaşta uluslararası hukukun ilke ve kurallarına en ufak bir bağlılığının olmadığını kanıtladı” dedi.

Filistin halkı ve direnişine ve ayrıca gerçekleşen saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Kenani, “Şüphesiz bu yaşanan saldırı sonrası şehit olan mazlumların kanı, Filistin milleti ve mücahitlerinin işgaller karşısında ülkelerini özgürleştirme mücadelelerini daha da güçlendirecektir” dedi.  Kenani, “İşlenen bu savaş suçu karşısında uluslararası toplum ve özellikle Birleşmiş Milletler üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli ve Siyonist rejimin cinayetleri karşısında gerekeni yapmalıdır” ifadelerini kullandı.  

AB LİDERLERİ İSRAİL-FİLİSTİN GÜNDEMİYLE TOPLANDI

Avrupa Birliği (AB) liderleri, İsrail-Filistin gündemiyle video konferans yoluyla bir araya geldi. İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Al Ahli Arab Hastanesi’ne gerçekleştirdiği hava saldırısına ilişkin bir soruya cevap veren AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “Sivil altyapıyı hedef alan saldırılar, uluslararası hukuka uygun değil” dedi.  

 

FİLİSTİN DEVLET BAŞKANI ABBAS, ÜRDÜN ZİYARETİNİ YARIDA KESTİ

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Al Ahli Arab Hastanesi düzenlendiği ve en az 500 kişinin hayatını kaybettiği hava saldırısı sonrası Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Ürdün ziyaretini yarıda kesti. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Hüseyin el-Şeyh yaptığı açıklamada, Ürdün’ün başkenti Amman’dan ayrılarak Batı Şeria’ya geri döneceğini belirterek, Abbas’ın bu gece acil bir toplantı çağrısında bulunduğunu ifade etti.

El-Şeyh, Abbas’ın ABD Başkanı Joe Biden ve diğer liderlerle yarın Amman’da yapılması planlanan ve İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların ele alınacağı toplantıya da katılımını iptal ettiğini aktardı.  

PENTAGON SÖZCÜSÜ: FİLİSTİNLİLERİ SIKINTIYA SOKAN HAMAS

CNN Türk Vaşington Temsilcisi Yunus Paksoy, Pentagon’da gerçekleştirilen basın toplantısının detaylarını CNN Türk canlı yayınında aktardı:

“Toplantı gergin havada geçti. Sözcü yardımcısı adeta İsrail’i savunan argümanlarla cevap verdi. Haberleri gördüm ama söyleyebileceğim bir şey yok diye başladı. Ancak sorulara cevap verdikçe deyim yerindeyse battı. CNN olarak sorduğumuz soruda ‘Siz insan hakları suçlarına dahil olduğunuzu düşünmüyor musunuz?’ deyince, ‘İsrail’e yardımda şart koşmadık. Baştan beri söyledik bizi Hamas’tan ayıran demokrasilerimizdir. İsrail’in savaş hukukuna uymasını bekliyoruz, görüşmelerimizde aktardık. Filistinlileri sıkıntıya sokan Hamas’tır. Hamas komuta merkezlerini hastaneye yerleştiriyor. Buraya sivilleri yerleştirmesi onların ne kadar vahşi olduğunu gösteriyor’ dedi. Ancak toplantının başında detayına hakim olmadığını söylemişti. ‘İsraillilerin sivillerden uzakta Hamas’ı hedef almaya devam ettiklerini ve nereyi vurduğuna dair çok dikkatli olduklarını gördük. İsraillilerle görüşmelerimizde beklentilerimizi söyledik. Onlar bir demokrasi onlara güveniyoruz’ dedi.

İSRAİL’DEN REHİNE AÇIKLAMASI

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, hastane katliamı sonrası yaptığı açıklamada, “Hamas, elindeki rehineleri bırakmadığı sürece Gazze’ye girmesi gereken tek şey bir gram insani yardım değil, Hava Kuvvetleri’nden gelen yüzlerce ton patlayıcıdır.” ifadelerini kullandı. 

3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi’ne düzenlediği saldırıdan dolayı 3 gün yas ilan etti.

HASTANE SALDIRISI SONRASI HAMAS’DAN AÇIKLAMA

İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısı sonrası Hamas’dan da bir açıklama geldi. Açıklamada, “Bu gece sabah olmayacak” ifadelerine yer verildi.

İSRAİL GAZZE’DE HASTANE VURDU: 500 ÖLÜ

İsrail, Gazze’de bir hastaneye saldırı düzenledi. El-Mamedani Hastanesi’ne saldırıda en az 500 can kaybı var.

İSRAİL’DE TÜRK GAZETECİLERİN BULUNDUĞU BÖLGEYE ROKET DÜŞTÜ

İsrail’in Sredot kentinde aralarında Türk gazetecilerinde bulunduğu bölgeye roket düştü. İki Türk gazeteci hafif yaralandı.

GAZZE’DE CAN KAYBI ARTIYOR

Filistin Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de en az 3 bin Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

HAMAS’IN ÜST DÜZEY KOMUTANI ÖLDÜRÜLDÜ

Hamas Telegram üzerinden yaptığı açıklamada üst düzey komutanı Ayman Nofal’ın İsrail hava saldırısında hayatını kaybettiğini açıkladı.

MACRON’DAN REHİNE KRİZİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Hamas’ın elindeki esirlerin serbest bırakılmasına yönelik yoğun müzakerelerin sürdüğünü açıklayarak, “Temkinli davranarak halihazırda devam etmekte olan yoğun müzakerelere zarar vermek istemiyorum. Görüşmelerde ilerleme sağlanıyor” dedi.

500’Ü ÇOCUK 1200 KİŞİ ENKAZ ALTINDA

Gazze’de 500’ü çocuk olmak üzere yaklaşık 1.200 kişinin enkaz altında kaldığına inanılıyor.

USS GERALDE R.FORD GÖREV SÜRESİ UZATILDI

ABD Savunma Bakanlığı, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısının ardından Doğu Akdeniz’e gönderilen uçak gemisi USS Gerald R. Ford’un görev süresinin uzatıldığını duyurdu.

ABD’DEN 2000 ASKERE ‘HAZIR OL’ EMRİ

Pentagon, İsrail ile Hamas arasında Gazze’de artan çatışmaya yanıt olarak ABD ordusunun 2.000 askerini konuşlandırma alarmına geçirdiğini duyurdu.

Açıklamada ‘Ortadoğu’da gelişen güvenlik ortamına hızlı bir şekilde yanıt verebilmek için bir dizi birimi yüksek bir hazırlık durumuna geçirdik’ denildi.

Bu iddia geçtiğimiz saatlerde Wall Street Jounrnal (WSJ) tarafından dile getirilmişti. WSJ’nin ismi açıklanmayan ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine göre, ABD ordusu, Hamas’a karşı savaşında İsrail’i desteklemek için konuşlandırmayı planladığı yaklaşık 2000 askerini özel olarak seçti.

Raporda, askerlerin herhangi bir muharebe görevinde bulunmalarının beklenmediği, bunun yerine danışmanlık veya tıbbi destek görevlerinde bulunmalarının beklendiği belirtildi.

İSRAİL: SALDIRILARDA 3 TÜRK VATANDAŞI ÖLDÜ

İsrail, saldırılarda hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının sayısını 3 olarak güncelledi.

AŞKELON’DA SİREN SESLERİ

Güney kıyı kenti Aşkelon’da roket uyarı sirenleri çalıyor. Şu ana kadar herhangi bir can kaybı veya hasar bildirilmedi. Dün Aşkelon Belediye Başkanı Tomer Glam, birçok sakinin yeterli barınaklardan yoksun olduğu şehrine destek verilmemesi nedeniyle bakanları hedef aldı.

İRAN’DAN İSRAİL’E UYARI: KİMSE DURDURAMAZ

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney Gazze’deki bombardımanların derhal durdurulması gerektiğini söyledi. İsrailli yetkililerin Gazze’de Filistinlilere karşı işledikleri suçlardan dolayı yargılanması gerektiğini belirten Hamaney, İsrail’in Gazze’deki suçları devam ederse hiç kimsenin dünyadaki Müslümanları ve direniş güçlerini durduramayacağı uyarısında bulundu.

BM’DEN UYARI: 24 SAATLİK YAKIT KALDI

BM’den yapılan açıklamada Gazze’deki tüm hastanelerde yakıt rezervlerinin yalnızca 24 saat yetmesinin beklendiği duyuruldu.

İSRAİL GÜNEY LÜBNAN’DAKİ HEDEFLERİ BOMBALADI

İsrail ordusu, Metula kasabasını hedef alan tanksavar ateşine yanıt olarak güney Lübnan’daki hedefleri bombaladığını açıkladı.

IRAK VE İRAN’DAN AÇIKLAMA, ABD’YE UYARI

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, “Çocuk katili İsrail rejiminin Gazze’deki sivillere karşı işlediği savaş suçlarının devam etmesi durumunda direniş cephesi önümüzdeki saatlerde önleyici eylem gerçekleştirebilir.ABD yönetimi bize mesaj gönderiyor ve soğukkanlı kalmamızı istiyor. Biz savaşın büyümesini istemiyoruz. Ancak ABD’nin istediği soğukkanlılık tek taraflı olamaz” dedi.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, ABD Başkanı Joe Biden ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Gazze’ye yönelik devam eden saldırıların bölgede ve dünyada büyük bir öfkeye yol açtığını ifade etti.

700’DEN FAZLA FİLİSTİNLİ TUTUKLANDI

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçleri tarafından tutuklananların sayısı, çatışmaların başlamasından bu yana üç katına çıktı. 7 Ekim’den bu yana 700’den fazla Filistinli tutuklandı.

İSRAİL HAN YUNUS VE RAFAH’I VURDU

Filistin İçişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus ve Refah şehrindeki evlere gerçekleştirdiği saldırıda 71 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Birleşmiş Milletler (BM) de İsrail ordusunun Gazze’nin kuzeyindeki sivillerin gitmesini istediği güneydeki Han Yunus ve diğer bölgeleri bombaladığını belirtti.

İSRAİL: ATEŞKES YOK, SONRAKİ AŞAMAYA HAZIRLANIYORUZ
İSRAİL: ATEŞKES YOK, SONRAKİ AŞAMAYA HAZIRLANIYORUZ

İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Daniel Hagari, “Ordu, Gazze’de Hamas’a yönelik saldırılarına devam ediyor. Bir ateşkes yok, savaşmaya devam ediyoruz. Savaşın bir sonraki aşamasına hazırlanıyoruz” dedi. Gazze’de elektrik ve suyun olduğu konusunda ısrarcı olan yarbay Hecht ise ‘Hamas’a elektrik temin etmek gibi bir taahhüdümüz yok. Bize saldıran insanlar, Gazze Şeridi’ni zaten yıllardır kontrol ediyor. Onların elektrikleri var’ dedi.

DSÖ DUYURDU: YARISI KADIN VE ÇOCUK 11 BİN KİŞİ YARALANDI

Dünya Sağlık Örgütü’nden bir yetkili, Gazze’de yarısı kadın ve çocuk olmak üzere 11 bin kişinin yaralandığını söyledi.İsrail’in Gazze’deki saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 2 bin 800’den fazla kişi hayatını kaybetti.

LÜBNAN SINIRINDA TANSİYON YÜKSEK
LÜBNAN SINIRINDA TANSİYON YÜKSEK

İsrail ordusu, Lübnan topraklarından sınırdaki çitlere yaklaştığı ve bomba yerleştirdiği tespit edilen 4 teröristin etkisiz hale getirildiğini, ayrıca Gazze Şeridi’nde Hamas’a ait 200’den fazla noktaya saldırı gerçekleştirildiğini açıkladı.

GAZZE SINIRINA SEVKİYAT SÜRÜYOR
GAZZE SINIRINA SEVKİYAT SÜRÜYOR

Yüzlerce tankı Gazze sınırında konuşlandıran İsrail ordusu sevkiyatlarına ara vermiyor. İsrail’in gece gündüz Gazze sınırına getirdiği tank ve zırhlı araçlar çeşitli cephelere dağıtılıyor.

SÜLEYMANİ İDDİASI: SALDIRIYI PLANLADI

İran basını dikkat çeken bir iddia ortaya attı. Kayhan gazetesi, İsrail’e yönelik baskının ABD füzeleriyle öldürülen Kasım Süleymani tarafından yıllar önce planladığını ima etti.

Washington merkezli bir düşünce kuruluşu MERMI, Hamas’ın  İsrail’e düzenlediği ve en az 1400 kişinin ölümüne yol açan saldırılarının, ölen İran Devrim Muhafızları lideri Kasım Süleymani’nin planı olduğunu öne süren bir rapor yayınladı.

ABD Dışişleri bakanı Blinken, Hamas, İran’dan destek almasaydı Hamas olmazdı. Daha önce de söyledik, İran’ın İsrail’e düzenlenen saldırının arkasında olduğuna dair somut bir kanıt yok’ diyerek iddiaları yalanladı. Süleymani, 2020’nin ilk günlerinde ABD’ye ait bir insansız hava aracının ateşlediği füzelerle Irak’ın başkenti Bağdat’ta öldürüldü.

BM: İSRAİL GÜNEYDEKİ BÖLGELERİ DE BOMBALIYOR

BM, İsrail Hava Kuvvetleri’nin kuzeydeki sivil nüfusun gitmesini istediği güneydeki Han Yunus ve diğer bölgeleri de bombaladığını açıkladı.

İSRAİL HİZBULLAH HEDEFLERİNİ VURDU

İsrail Hava Kuvvetleri, Lübnan’da bulunan Hizbullah hedeflerini vurduğunu duyurdu. Ordunun sosyal medya hesabında operasyonlara ilişkin bir video paylaşıldı ve saldırıların Lübnan’dan İsrail’e açılan ateşe yanıt olduğu ifade edildi. 1980’lerin başında İsrail’in Lübnan’ı işgali sırasında İran’ın yardımıyla ortaya çıkan Hizbullah, ülkede önemli toplumsal, askeri ve Şii İslamcı örgüt konumunda.


IDF: BIDEN’IN ZİYARETİ KARA HAREKATINI ETKİLEMEYECEK
IDF: BIDENIN ZİYARETİ KARA HAREKATINI ETKİLEMEYECEK

İsrail Savunma Kuvvetleri sözcüsü, ABD Başkanı Joe Biden’ın yarın İsrail’e yapacağı ziyaretin Gazze’deki kara operasyonunu geciktirmesini veya karmaşık hale getirmesini beklemediğini söyledi.

ABD ORDUSUNDAN İSRAİL’E SÜRPRİZ ZİYARET

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Michael Kurilla, İsrail’e gitti. Daha önce planlandığına dair bir açıklamanın bulunmadığı ziyaret dünya basını tarafından ‘sürpriz’ olarak nitelendirildi. Al Jazeere bu gelişmeyi ‘ABD’li üst düzey general savaş planlamasının ortasında İsrail’e geldi’ başlığı ile okurlarına sundu. Kurilla, ziyaretinin ‘İsrail’in kendisini savunmak için ihtiyaç duyduğu şeye sahip olmasını sağlamak, özellikle diğer tarafların çatışmayı genişletmesinden kaçınmaya odaklanmak’ olduğunu söyledi.

NYT: İSRAİL ABD’DEN 10 MİLYAR DOLAR İSTEDİ

New York Times’ın (NYT) İsrail’in ABD’den acil askeri yardım olarak 10 milyar dolar talep ettiğini yazdı. NYT haberini bu talebe aşina olan üç yetkiliye dayandırdı. NYT’ye göre, yardım paketi şu anda Beyaz Saray ile koordineli olarak Kongre tarafından hazırlanıyor.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Pazar günü Tel Aviv’e yaptığı ziyaret sırasında ABD’li milletvekillerinin İsrail’e Demir Kubbe füze savunma sistemi için yedek mühimmat, hassas güdümlü bombalar, standart bombaları hassas mühimmatlara dönüştürecek JDAM kitleri ve 155 milimetrelik 155 mm’lik bombalar sağlamayı tartıştıklarını söyledi.

BIDEN YARIN İSRAİL’İ ZİYARET EDECEK

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Başkan Joe Biden’ın Çarşamba günü İsrail’i ziyaret edeceğini açıkladı. Kudüs’te İsrail Başbakanı ile yedi saatlik bir görüşme yapan Blinken, Biden’ın ülkeyi ziyaret edeceğini de burada duyurdu.

Gazetecilere konuşan Blinken, Biden’ın ziyaretinde “İsrail’in savaş amaçları ve stratejisi hakkında kapsamlı bir bilgilendirme alacağını” söyledi. Blinken’ın aktardığına göre Biden ayrıca “İsrail’in sivil kayıpları en aza indirecek ve yardımın Gazze’deki Filistin sivillere ulaşmasına izin verecek şekilde operasyonlarını nasıl yürüteceğini” de konuşacağını belirtti.

İNSAN YARDIM TIRLARI MISIR SINIRINDA

Al Arabiya’nın haberine göre, insani yardım konvoyu Refah sınır kapısının Mısır tarafında Gazze’ye girmelerine izin verilmesini bekliyor. Aynı haberde konvoyun geçişine bugün 9:00’da izin verileceği iddiasına yer veriliyor.

WSJ: ABD İSRAİL’E 2000 ASKER GÖNDERİYOR

Bölgeye iki uçak gemisi konuşlandıran ABD’nin İsrail’e asker de göndereceği iddia edildi. İddia Wall Street Jounrnal’dan (WSJ) geldi. WSJ’nin ismi açıklanmayan ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine göre, ABD ordusu, Hamas’a karşı savaşında İsrail’i desteklemek için konuşlandırmayı planladığı yaklaşık 2000 askerini özel olarak seçti. Raporda, askerlerin herhangi bir muharebe görevinde bulunmalarının beklenmediği, bunun yerine danışmanlık veya tıbbi destek görevlerinde bulunmalarının beklendiği belirtildi.

HAMAS İSRAİLLİ ESİR KADININ GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI
HAMAS İSRAİLLİ ESİR KADININ GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

Hamas, Mia Shem isimli 21 yaşındaki İsrailli kadın esirin görüntülerini yayınladı. Kadının tedavi görüntülerini içeren videoda Shem’in ‘Lütfen en kısa zamanda bizi buradan çıkarın’ dediği anlar da yer aldı. İsrail Savunma Kuvvetleri, Mia’nın geçen hafta kaçırıldığını doğruladı ve yetkililerin Mia’nın ailesiyle iletişime geçerek onlarla temas halinde oldukları açıklandı.

Üç saat boyunca ameliyat edildiğini kameraya anlatan kadın, ‘Bana bakılıyor, ilaç alıyorum. Sadece bir an önce evime, aileme, anne babama, kardeşlerime dönmeyi istiyorum. Lütfen beni bir an önce buradan çıkarın’ dedi. İsrail basını bunu ‘propaganda klibi’ olarak nitelendirdi. Times of Israel söz konusu videonun Hamas askeri sözcüsü Ebu Ubeida’nın rehine sayısını açıklamasının ardından geldiğine dikkat çekti.

Hamas’ın askeri kanadı İzzettin El-Kassam Tugaylarının Sözcüsü, ellerinde 200 ila 250 kadar rehine olduğunu, şartlar sağlandığında serbest bırakacaklarını aktardı. Hamas, farklı milletlerden ellerinde olan tutsakları, ‘koşullar izin verdiğinde serbest bırakacaklarını’ duyurdu

timeline

Canlı Anlatım Özeti

2023-10-17 09:18:50

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button