2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberi: İsrail-Hamas savaşında son durum…Skandalı CNN International duyurdu… İsrail savaşın 3. aşamasına hazırlanıyor!

Kassam Tugayları’nın 5 İsrailli esirden sorumlu grupla iletişimi kesildi

İsrail, Gazze Şeridi’ne saldırmaya devam ediyor. Bölgede 20 bini geçen can kaybını umursamadan bombardımana devam eden İsrail ordusu, esir olanları da düşünmeden her noktayı bombalıyor. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, 5 İsrailli esirden sorumlu grupla irtibatın tamamen koptuğu duyuruldu. İsrail bombardımanının devam etmesi nedeniyle iletişimin koptuğu belirtilen açıklamada, esirlerin İsrail tarafından öldürüldüğüne inanıldığı aktarıldı.
İsrail tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi
Hindistan açıklarında İsrail bağlantılı tankere İHA saldırısı

İngiltere merkezli deniz güvenliği şirketi Ambrey tarafından yapılan açıklamada, Hindistan’ın batı kıyısında seyir halinde olan İsrail’le bağlantılı bir tankerin İHA ile hedef alındığı bildirildi. Liberya bandıralı olduğu belirtilen tankerde saldırı sonucu yangın çıktığı aktarıldı. Yangının mürettebat arasında can kaybı ve yaralanma olmadan söndürüldüğü ifade edildi.

Hint donanmasından bir yetkili ise medyaya yaptığı açıklamada, tankerden sabah saatlerinde gelen yardım talebine yanıt verdiklerini belirterek, “Mürettebatın ve geminin güvenliği sağlandı” ifadelerini kullandı. Hint yetkili, bir savaş gemisinin de bölgeye gönderildiğini söyledi.

Kassam Tugayları: “Gazze’de İsrail’in patlamayan füzelerini kullanarak 5 tankı imha ettik”

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından Telegram üzerinden yapılan paylaşımda, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne ateşlediği 2 tonluk 2 füzenin patlamadığı belirtildi.

Patlamayan füzelerin İsrail askerlerini taşıyan araçların Cibaliye’den geçtiği yola yerleştirildiği, araçların bölgeye ulaştığında patlatıldığı aktarıldı.

İsrail’in söz konusu füzeleri kullanılarak 5 İsrail tankının imha edildiği, tüm askerlerin öldürüldüğü ve yaralandığı vurgulandı.

Sınır Tanımayan Doktorlar’dan BM kararı açıklaması: Sulandırılmış ve anlamsız

 İsviçre merkezli sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin dün oylamayla kabul ettiği, ‘savaşın sürdürülebilir bir şekilde sona ermesini sağlayacak koşulların yaratılması’ ve ‘Gazze’ye yardımın artırılmasını’ içeren kararın muğlak bir çağrı ve ‘orijinal taslağın sulandırılmış bir versiyonu’ olduğunu belirtti. 

Beyaz Saray: “İran, Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırıların planlanmasına derinden müdahil”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, Yemen’deki Husiler tarafından Kızıldeniz’de İsrail ile bağlantılı ticari gemilere gerçekleştirilen saldırılara değindi.

Sözcü Watson, “Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik operasyonların planlanmasına İran’ın doğrudan müdahil olduğunu biliyoruz. Bu, kolektif eylem gerektiren uluslararası bir zorluktur” ifadelerini kullandı. 

İsrail savaşta 3. aşamaya hazırlanıyor
İsrail savaşta 3. aşamaya hazırlanıyor

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, 7 Ekim saldırılarından sonra başlattıkları operasyonun 3 aşamadan oluşacağını duyurmuştu. İlk aşamada hava saldırıları Hamas’a darbe indirdikten sonra ikinci aşamada kara operasyonu düzenleyeceklerini duyuran Gallant, üçüncü aşamada ise çatışmaların azaltılacağını ve Gazze’ye güvenli bir tampon bölge kurulacağını açıklamıştı.

İsrail medyası, İsrail Ordusu’nun önümüzdeki günlerde savaşın üçüncü aşamasına geçmeyi planladığını duyurdu. İsrail’in savaş sonrası tampon bölge talebini ABD’nin de aralarında bulunduğu birkaç ülkeye bildirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’ın başkenti Doha’ya düzenlediği ziyaretin ardından uçakta tampon bölge ile ilgili soruya şu şekilde cevap vermişti;

“Her şeyden önce bu planın tartışılmasını bile ben tüm Filistinli kardeşlerime saygısızlık olarak görürüm. Bu, bizim açımızdan tartışılacak, düşünülecek ve üzerinde konuşulacak bir plan değil.İsrail’in 1947’de uygulanmaya başlayan Filistin topraklarını işgal planı, yıllar içerisinde ne yazık ki küçülte küçülte Filistin’i ve Gazze’yi bu duruma getirdi. Şimdi ise İsrail, Filistin’de kalan bir avuç toprağı tamamen alarak, buraları da işgal etme niyetinde. Buna olumlu bakmak, olumlu yaklaşmak asla mümkün değil. Çünkü bu topraklar Filistinlilerindir. Gazze’de ne olacağına, orayı kimin yöneteceğine Filistin halkı karar verir. Onların kararının üzerinde bir karar verici tanımıyoruz. İsrail’in yapacağı en iyi şey; 1967 sınırlarında bağımsız ve coğrafi bütünlüğü olan Filistin Devleti’nin kurulmasını kabul etmek ve işgal altında tuttuğu Filistin topraklarını mülkün sahibine iade etmektir.”

Ürdün Dışişleri Bakanı Safadi’den Katar ziyareti

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Ayman Safadi’nin İsrail’in saldırıları Gazze Şeridi’ne devam ederken çatışmanın sona erdirilmesi amacıyla “çabaların yoğunlaştırmak” için Katar’ı ziyaret edeceğini duyurdu. Safadi’nin ziyareti çerçevesinde Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Thani ile görüşmesi bekleniyor.

Filistin Kızılayı ekiplerinin saldırı bölgesinden yaralıları taşıdığı anlar kamerada
Filistin Kızılayı ekiplerinin saldırı bölgesinden yaralıları taşıdığı anlar kamerada

Filistin Kızılayı, Gazze’nin merkezindeki Deir al Balah bölgesinde dün gece düzenlenen saldırı sonrası çok sayıda yaralıyı hastanelere yetiştirmek için yoğun çaba harcadı. O anlar saniye saniye kameralara yansıdı.

Filistin Kızılayı’ndan yapılan açıklamada, “Filistin Kızılayı ekipleri, dün gece Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Deir al Balah’ın Hikr el-Cemaa bölgesinde bir evin hedef alınmasının ardından aralarında çocukların da bulunduğu 18 yaralıyı taşıdı” denildi. Görüntülerde, yaralı çocukların sağlık görevlilerinin kollarında hastaneye taşındığı anlar yer aldı.

Hamas tarafından kaçırılan ABD’li rehinenin öldürüldüğü duyuruldu
Hamas tarafından kaçırılan ABD’li rehinenin öldürüldüğü duyuruldu

İsrail- Hamas çatışmaları sırasında Hamas tarafından eşi ile birlikte kaçırılan ABD’li rehine Gad Haggai’nin öldüğü duyuruldu. ABD Başkanı Joe Biden, Gad Haggai için başsağlığı mesajı paylaşarak eşi Judy Haggai’nin güvenli bir şekilde dönmesini umduklarını ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden ölüm haberine ilişkin yaptığı açıklamada, “Jill ve ben, Amerikalı Gad Haggai’nin 7 Ekim’de Hamas tarafından öldürüldüğüne inanıldığı haberi karşısında büyük üzüntü duyduk. Eşi Judy’nin esenliği ve sağ salim dönmesi için dua etmeye devam ediyoruz. Kızları geçen hafta rehinelerin aileleriyle yaptığım toplantıya telefonla katıldı. Bu aileler, sevdiklerinden haber beklerken son aylarda yaşadıkları üzücü çileyi benimle cesurca paylaştılar. Bu tahammül edilemez bir durum. Bugün, dört çocukları, yedi torunları ve diğer sevdikleri için dua ediyor ve bu trajik haberin yasını onlarla birlikte tutuyoruz. Halen rehin tutulanların tüm ailelerine verdiğimiz sözü bir kez daha teyit ediyorum. Onları evlerine getirmek için çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gazze’deki 5 yaşından küçük 335 bin çocuk hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya
Gazze’deki 5 yaşından küçük 335 bin çocuk hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze’de bulunan 5 yaşın altındaki 335 bin çocuğun yetersiz beslenmeden dolayı hayatını kaybetme riski altında olduğunu duyurdu.

Raporda, Gazze’de sağlık sisteminin çöktüğü ve neredeyse hiçbir hastanenin işlev göstermediğinin altı çizildi. Yardımlara erişim sağlayamayan sivil halkın ve özellikle de çocukların açlık sebebiyle hayatlarını kaybedebileceği belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Bu bulgular, Gazze Şeridi’ndeki 5 yaşın altındaki 335 bin çocuğun kıtlık koşullarının artmaya devam etmesi nedeniyle ciddi yetersiz beslenme ve önlenebilir ölüm riskiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. UNICEF, önümüzdeki haftalarda beş yaşın altındaki en az 10 bin çocuğun yaşamı tehdit eden yetersiz beslenme biçiminden muzdarip olacağını ve tedavi edici gıdalara ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de Gazze’deki saldırılar sonucunda 136 BM çalışanının hayatını kaybettiğini duyurdu. Guterres, “BM tarihinde hiç görmediğimiz bir şey” dedi.

Guterres, 7 Ekim’den bu yana 136 BM çalışanının hayatını kaybettiğini belirterek, “75 gün içinde Gazze’de 136 meslektaşımız öldürüldü bu daha önce BM tarihinde hiç görmediğimiz bir şey. Personelimizin çoğu evlerinden ayrılmak zorunda bırakıldı. Onları ve Gazze’deki sivillere destek olurken hayatlarını riske atan binlerce yardım çalışanını saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

İsrail Nuseyrat Mülteci Kampını vurdu: 18 ölü

İsrail’in Gazze saldırılarını sürdürürken gece saatlerinde Nuseyrat Mülteci Kampı’nı vurdu. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İsrail savaş uçaklarının kampta bulunan bir evi vurduğu ve en az 18 sivil hayatını kaybetti. Çok sayıda yaralı olduğu öğrenildi.

İsrail askerleri kan dondurdu: Mezardaki cansız bedenleri çıkarıp buldozerlerle ezdiler
İsrail askerleri kan dondurdu: Mezardaki cansız bedenleri çıkarıp buldozerlerle ezdiler

ABD’li yayın kuruluşu CNN, İsrail askerleri ile ilgili kan donduran bir iddiayı bugün manşetinden duyurdu.

İddialar, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) geçtiğimiz hafta 8 günlük bir operasyon düzenlediği Kamal Adwan Hastanesi ile ilgili. CNN’e konuşan hastane çalışanları İsrail askerlerinin hayatını kaybeden Filistinlilerin cansız bedenlerine saygısızlık ettiğini, tekerlekli sandalyedeki bir hastanın İsrail askeri köpekleri tarafından parçalandığını ve çok sayıda doktorun vurulduğunu iddia ediyor.

Olaya ilişkin video kayıtlarını izlediğini belirten CNN, IDF’nin operasyonu nasıl yürüttüğüne dair rahatsız edici bir tablo olduğunu belirtti. İsmi açıklanmayan kaynakların ifadelerine göre İsrail askerleri hastane bahçesine kazılan derrme çatma toplu mezarı buldozerle kazdı ve Filistinlilerin cansız bedenlerini dışarı çıkardı.

Hastanenin pediatri hizmetleri müdürü Hossam Abu Safiya, “İsrail askerleri sabah mezarı kazdılar, cesetleri dışarı sürüklediler ve ardından buldozerlerle ezdiler. Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim” dedi.CNN’in ulaştığı video kayıtlarında hastane bahçesinde görülen çürümüş insan kalıntıları da kan donduran iddiayı doğruluyor.

Netanyahu’nun suikast stratejisi hiç bir şeyi çözmüyor
Netanyahunun suikast stratejisi hiç bir şeyi çözmüyor

7 Ekim saldırılarından 2 hafta sonra İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Tevrat’ta alıntılar yaptığı konuşmasında Hamas liderleri için suikast talimatı verdiğini açıklamıştı.

Analistler İsrail güçlerinin şu anda Hamas liderlerini öldürmeye odaklandığını söylerken İsrail güvenlik servisleri hakkında uzman Yossi Melman, suikast stratejisinin “hiçbir şeyi çözmediğini” söylüyor.

ski El Fetih istihbarat şefi Tawfiq Tirawi ise İngiliz Guardian gazetesine yaptığı açıklamada “İsrailliler ve bizim aramızda çok suikast yaşandı. Bu bizi caydırmadı daha çok kavga etmemize neden oldu’ dedi.

İsrail’den Lübnan’a hava saldırısı
İsrailden Lübnana hava saldırısı

İsrail Hava Kuvvetleri güney Lübnan’daki Kafr Kila bölgesine hava saldırıları düzenledi. Hizbullah ile İsrail güçleri arasındaki çatışmalar son günlerde yoğunlaşsa da büyük ölçüde sınır bölgeleri ile sınırlı kaldı.

İsrail güçlerinden şafak baskını
İsrail güçlerinden şafak baskını

İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria’da şafak baskınları düzenledi. Yerel basında yer alan haberlere göre, zırhlı araçlar ve buldozerlerle bölgeye gelen İsrail askerleri evlerde arama yaptı ve Filistinli gençlerle çatıştı.

DSÖ BMGK’da alınan karardan memnun
DSÖ BMGKda alınan karardan memnun

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, BMGK kararını memnuniyetle karşıladığını belirtirken, “acil ateşkesin” “en acil gereklilik” olduğunu ifade etti.

20 binden fazla masum insanın öldüğü savaşın yıkıcı boyutlarına dikkat çeken Ghebreyesus kıtlık ve salgın hastalıkların Gazze için en büyük tehditler olduğunu vurguladı.

Hamas, BMGK’da alınan kararı “yetersiz” buldu

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ediyor. Binlerce insanın ölümüne neden olan saldırıları durdurmak için dünya liderlerinden bir adım gelmezken, bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) bölgeye insani yardımların ulaştırılmasına yönelik karar tasarısı kabul edildi.

Konseyin ardından Hamas tarafından açıklama yapıldı. Alınan kararı “yetersiz bir adım” olarak eleştiren Hamas, ABD’yi “tasarının içini boşaltmaya yönelik çalışmakla” suçladı.

Açıklamada, “Karar, İsrail’in savunmasız Filistin halkına yönelik saldırganlığını durdurma konusunda uluslararası toplumun ve BM Genel Kurulu’nun ortaya koyduğu iradeyi hiçe saymaktadır” ifadeleri kullanıldı.

2023-12-23 11:02:05

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button