2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum: Biden resmen açıkladı… Beyaz Saray'dan İsrail'e net mesaj! Gazze'ye yoğun bombardıman

class=”medyanet-inline-adv”>

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi
ABD’DE KONGRE ÇALIŞANLARINDAN ATEŞKES ÇAĞRISI

ABD’nin başkenti Washington DC’de 100’den fazla Kongre çalışanı Kongre Binası önünde bir araya gelerek, Gazze’de ateşkes yapılması çağrısında bulundu. Göstericiler, “Artık sessiz kalmaya tahammülümüz yok” ifadelerini kullanarak, “Seçmenlerimiz ateşkes için yalvarıyor ve biz de onların çağrılarına cevap veren çalışanlarız. Capitol Hill’deki patronlarımızın çoğu temsil ettikleri insanları dinlemiyor. Liderlerimizden seslerini yükseltmelerini, ateşkes çağrısı yapmalarını, tüm rehineleri serbest bırakmalarını ve derhal gerilimi düşürmelerini talep ediyoruz” dedi.

“Ateşkes şimdi” yazılı pankart açan Kongre çalışanları, çatışmalarda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunarak, Kongre binasının merdivenlerine ve önüne gül ve karanfil bıraktı.

ABD’Lİ SEÇMENLERİN YÜZDE 66’SI ATEŞKESİ DESTEKLİYOR

Data for Progress tarafından 20 Ekim’de yayınlanan bir ankete göre, ABD’li seçmenlerin yüzde 66’sı ABD Başkanı Joe Biden’ın ateşkes çağrısı yapmasını istiyor. Ankete göre ayrıca, Demokratların yüzde 80’i bu çağrıyı destekliyor.

ABD Temsilciler Meclisi’nde az sayıda temsilci ateşkes çağrısında bulunurken, “insani duraklamalara” destek daha yüksek. Dick Durban geçen hafta insani ateşkes çağrısında bulunan ilk ABD Senatörü olarak kayıtlara geçti.

ATEŞKES İDDİALARINI REDDETTİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu “Her türlü yönden duyduğumuz her türlü yalan söylentiyi bir kenara bırakmak ve net bir şeyi tekrarlamak istiyorum: Rehinelerimiz serbest bırakılmadan ateşkes olmayacak” dedi.

İZZEDDİN EL-KASSAM TUGAYLARI, İSRAİL TANKLARINA DÜZENLEDİĞİ SALDIRILARA AİT GÖRÜNTÜLERİ YAYINLADI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail güçlerine karşılık vermeyi sürdürüyor. İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze şehrinde kara operasyonu yürüten İsrail birliklerine ait tanklara düzenlediği roket saldırılarına ait görüntüleri yayınladı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları, düzenlenen saldırılarda çok sayıda zırhlı aracın imha edildiğini açıkladı.

İSRAİL SALDIRILARINDA GAZZE’DE ÖLEN BM PERSONELİ SAYISI 92’YE YÜKSELDİ

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden Birleşmiş Milletler (BM) personeli sayısı yükseldi. UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini yaptığı açıklamada, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalarda 1 ayın geride kaldığını belirterek, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden BM personeli sayısının 92’ye yükseldiğini açıkladı.

Lazzarini, “Bu bana çok acı veriyor. UNRWA’daki meslektaşlarımız Gazze’de öldürüldü. Onlar olmadan asla eskisi gibi olamayacağız. Bir kez daha insanlığın iyiliği için ateşkes çağrısında bulunuyorum” dedi.

KIRBY’DEN TARTIŞMA YARATACAK GAZZE AÇIKLAMASI

Beyaz Saray Sözcüsü Kirby: Çatışmanın hemen ardından İsrail kuvvetlerinin bir süre Gazze’de kalması kesinlikle makul görünüyor

NATO GAZZE’DEKİ “İNSANİ DURAKLAMALARI” DESTEKLİYOR

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, NATO Gazze Şeridi’ndeki “insani duraklamaları” desteklediğini duyurdu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Karargahında Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novk ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İsrail’in uluslararası hukuka uygun olarak kendini savunma hakkı olduğunu ancak sivillerin korunması gerektiğini vurguladı.

“KRİZİN BÖLGESEL BİR ÇATIŞMAYA DÖNÜŞMEMESİ ÖNEMLİ”

NATO müttefiklerinin insani yardımların Gazze Şeridi’ne ulaştırılması için “insani duraklamaları” desteklediğini belirten Stoltenberg, “Bu krizin bölgesel bir çatışmaya dönüşmemesi önemli. İran, Hizbullah ve diğer grupların gerilimi tırmandırmaması gerekiyor” dedi.

GUTERRES: GAZZE’DE BİRKAÇ GÜN İÇİNDE BİNLERCE ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Hamas ile Filistinliler arasında ayrım yapılması gerektiğini vurgulayan Guterres, “Eğer bu ayrımı yapmazsak, anlamını yitirecek olanın insanlığın kendisi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Gazze Şeridi’nde öldürülen çocukların sayısını her yıl BM Güvenlik Konseyi’ne rapor edilen dünya genelindeki çatışmalarda öldürülen çocukların sayısıyla karşılaştıran Guterres, “Her yıl tanık olduğumuz tüm çatışmalarda herhangi bir aktör tarafından öldürülen çocukların sayısı en fazla yüzlerle ifade ediliyor. Gazze’de birkaç gün içinde binlerce çocuk öldürüldü, bu da askeri operasyonların yapılış biçiminde açıkça yanlış bir şeyler olduğu anlamına geliyor” dedi.

KUDÜS HASTANESİNDE ÇOĞU OPERASYON DURDU

Filistin Kızılayı (PRCS), Gazze şehrindeki Kudüs Hastanesinin yakıtının bugün tükenebileceğini ve bu nedenle “operasyonlarının çoğunu durdurmak zorunda kaldığını” söyledi.

Grup, hastanenin ana jeneratörünün, cerrahi servisinin, MR ve tıbbi görüntüleme bölümünün ve “oksijen üretim tesisinin” kapatıldığını aktardı.

İSRAİL YİNE MÜLTECİ KAMPINI VURDU: ÇOK SAYIDA ÖLÜ VE YARALI

Sivil yerleşim yerlerine hava saldırıları düzenleyen İsrail ordusu, bir kez daha Deir el-Balah kentinin kuzeyindeki Nuseyrat Mülteci Kampı’nı vurdu.

Şehhade ailesine ait olduğu öğrenilen binaya düzenlenen hava saldırısında 10’u çocuk olmak üzere 18 Filistinli hayatını kaybetti.

Saldırının ardından çok sayıda yaralı hastaneye kaldırılırken, enkaz altında kalanları kurtarma çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

GAZZE’YE YOĞUN BOMBARDIMAN

Gazze peş peşe patlama sesleri ile sarsıldı. CNN Türk’ten Serdar Er bölgeden yaptığı yayında İsrail savaş uçaklarının bölgeyi aralıksız vurduğunu, yarım saattir yoğun bir bombardıman olduğunu anlatırken, patlama sesleri canlı yayına yansıdı.

ABD’Lİ HEMŞİRE GAZZE’DE YAŞANANLARI ANLATTI

Gazze’den ayrılan ABD’li hemşirenin açıklamaları dünyada ses getirdi. Gazze’de tanık olduğu vahşeti CNN International yayınında anlatan Emily Callahan ‘yüzlerinde ve tüm uzuvlarında büyük yanıklar olan çocuklar vardı’ dedi. ABD’li hemşirenin açıklamaları İsrail basınında da yer buldu. Times of Israel Callahan’ın açıklamalarını ‘Gazze’den ayrılan Amerikalı hemşire acı çeken çocukları anlatıyor’ başlığını attı.

İSRAİL’İN NÜKLEEER TEHDİDİ BM’YE TAŞINDI

İran’ın BM Daimi Temsilcisi Emir Said Erivani, İsrail’in Gazze’ye karşı nükleer silah kullanma tehdidini BM’ye taşıdı.

Erivani, BM’ye gönderdiği mektupta, İsrailli aşırı sağcı Kültür Mirası Bakanı Amichai Eliyahu’nun Gazze’ye nükleer bomba atma tehdidini kınadı.

Bu tehdidin BM ve uluslararası toplum tarafından ciddiye alınması gerektiğini belirten Erivani, İsrail’in nükleer silah programını durdurması için siyasi baskı yapılması gerektiğini ifade etti.

Erivani, “İsrail tarafından Gazze kuşatması altında olan sivillere yönelik yapılan nükleer silah kullanma tehdidi konusunda BM ve uluslararası toplumu uyarmak istiyorum” dedi.

G7’DEN ‘İNSANİ ARA’ ÇAĞRISI

G7’nin dışişleri bakanları, Japonya’nın başkenti Tokyo’da bir araya geldi. İki günlük zirvenin ardından ortak bir bildiri yayınlandı.

“İsrail’in saldırıların tekrarını önlemek amacıyla kendisini ve halkını uluslararası hukuka uygun olarak savunma hakkı bulunduğu” ifadelerinin yer aldığı bildiride, “Tüm rehinelerin önkoşulsuz olarak derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. İsrailliler ve Filistinliler güvenle, onur ve barış içinde, eşit yaşama hakkına sahiptir” denildi.

GAZZE’DE CAN KAYBI 10 BİN 569’A YÜKSELDİ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında ölenlerin sayısının son 24 saatte 241 artarak 10 bin 569 olduğunu duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, ölenlerin 4 bin 324’ü çocuk, 2 bin 823’ü kadın.

 

İSRAİL KAYIPLARINI AÇIKLADI

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Hava Kuvvetleri bünyesinde görev alan elit birlik Shaldag’da görev yapan Çavuş Jonathan Chazor’un Gazze’deki çatışmalarda hayatını kaybettiğini duyurdu. Bu açıklama ile İsrail’in savaşın başından beri verdiği askeri kayıplar 350’ye yükseldi.

İSRAİLLİ YETKİLİNİN YALANI DEŞİFRE OLDU

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sözcüsü Ofir Gendelman, ordunun tatbikatını Hamas’a yönelik bir operasyonmuş gibi servis etti. Gendelman’nın yalanı kısa sürwe içinde deşifre oldu

CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk’ün programına konuk olan Akademisyen Dr. Eray Güçlüer yayınlanan görüntülere dair şunları söyledi;

‘İkinci Dünya Savaşı’nda Almanların köpekleri bu tarz saldırılarda kullandığı biliniyor. Şu an İsrail’in kullanıp kullanmadığı henüz net olmasa da kullanma ihtimali var. Teorik olarak uygun bir saldırı biçimi ama bu video bir eğitim videosu. Daha önce yunusların ve fokların bile sırtlarına bomba bağlanarak saldırılar gerçekleştirildiği biliniyor. Bu arada Hamas’ın da benzer saldırı biçimlerini kullanma ihtimali var ama paylaşılan bu görüntüler büyük olasılıkla eğitim videosu. Köpeğin saldırdığı kişinin kolundaki koruma süngeri de görüntünün gerçek olmadığını bize gösteriyor’

BLINKEN’DAN İSRAİL’E NET MESAJ: GAZZE’DE İŞGAL OLMAMALI

Tokyo’daki G7 Zirvesi sonrası basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri bakanı Blinken ‘Gazze’de İsrail işgali veya ablukası olmamalı’ dedi.

Blinken, İsrail’in Gazze’yi yönetemeyeceğini ancak mevcut çatışmanın sona ermesinin ardından bir geçiş dönemi olabileceğini söyledi.

HAMAS’TAN ABD’YE YANIT: GAZZE YÖNETİMİ FİLİSTİN’İN MESELESİDİR

Hamas Sözcüsü Abdullatif Kanu, ABD Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby’nin “Hamas’ın Gazze Şeridi’nin yönetiminde olamayacağı, yönetim şekline dair görüşmelerin devam ettiği” yönündeki açıklamalarına cevap verdi.

Sözcü Kanu, “Gazze’nin veya topraklarımızın bir kısmının yönetimi, Filistin’in meselesidir ve hiçbir güç gerçeği değiştiremez ya da kendi iradesini dayatamaz” ifadelerini kullandı.

Kirby’nin “Hamas sonrası durum” ile ilgili konuşmasını “hayal” olarak nitelendiren Kanu, “Hamas, ulusal bir kurtuluş hareketidir ve her Filistinlinin evinde yaşamaktadır. Hamas, halkımızın ayrılmaz bir parçasıdır, tüm yasa ve normlara uygun olarak işgale direnme hakkına sahiptir” diye konuştu.

IDF: HAMAS’IN SİLAH DEPOSU VURULDU
IDF: HAMASIN SİLAH DEPOSU VURULDU

IDF’ten yapılan açıklamada, “IDF savaş uçakları Gazze Şeridi’nin derinliklerinde operasyonlar düzenleyerek Hamas’a ait altyapılara saldırılara devam ediyor. İstihbarat raporları doğrultusunda IDF savaş uçağı, Hamas’ın Endüstri ve Silah Departmanı’nın deposunu vurdu, saldırıda departman sorumlusu öldürüldü” denildi.

İSRAİL’DEN GAZZE VE LÜBNAN’A HAVA SALDIRILARI
İSRAİLDEN GAZZE VE LÜBNANA HAVA SALDIRILARI

İsrail Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları, aralarında depolar, fırlatma rampaları, altyapılar ve Hizbullah’ın teknolojik araçlarının da bulunduğu hedefleri vurdu. Saldırı bugün erken saatlerde Lübnan topraklarından açılan ateşe karşılık olarak gerçekleştirildi. Ayrıca IDF savaşçıları camide saklanan bir grubu tespit etti ve Hava Kuvvetleri’nin hava desteğiyle grubu camiden bir tünel güzergahına doğru çıkarken etkisiz hale getirdi. Buna ek olarak, Hamas, IDF kuvvetlerine yakınlarındaki bir hastane de dahil olmak üzere çeşitli noktalardan tanksavar füzeleri ateşledi, bir savaş helikopteri savaşçıları kurtarmak için eşlik etti” denildi

HARRİS-HERZOG GÖRÜŞMESİ: İNSANİ YARDIM VURGUSU

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile telefonda görüştü. Harris, Batı Şeria’da güvenliğin artırılması gerektiğini belirterek, “Batı Şeria’da aşırılık yanlısı yerleşimciler şiddet eylemlerinden sorumlu tutulmalıdır. Ayrıca Gazze’deki sivillere hayat kurtaran insani yardımların ulaştırılmasının daha da arttırılması gerekmektedir” dedi.

GAZZE İÇİN ‘ULUSLARARASI MÜDAHALE GÜCÜ’ ÇAĞRISI

Eski İsrail Başbakanı Olmert, savaştan sonra ABD ve NATO’nun Gazze’ye müdahale etmesini istedi. Olmert Nikkei’ye verdiği mülakatta, Hamas’ın yıkılmasının ardından Gazze Şeridi’nin yeniden inşası ve rehabilitasyonunu ABD ve Avrupalı ​​NATO üyeleri tarafından yönetilen bir ‘uluslararası müdahale gücünün’ oluşturulması gerektiğini söyledi.

FİLİSTİN ASILLI ABD’Lİ VEKİLE KINAMA
FİLİSTİN ASILLI ABDLİ VEKİLE KINAMA

Nehirden denize, Filistin özgür olacak… Dünyanın dört bir yanında düzenlenen protestolarda duyulan bu slogan ABD siyasetinde bir depreme yol açtı.

İsrail’in Gazze’de yaptıklarını eleştiren ve açıklamasında ‘Nehirden denize, Filistin özgür olacak’ ifadesine yer veren Michigan’ın Demokrat Temsilcisi Rashida Tlaib için toplanan ABD Temsilciler Meclisi, kınama kararı aldı.

Kongre’deki tek Filistinli Amerikalı milletvekili olan Rashida Tlaib, İsrail-Hamas savaşına ilişkin söylemi nedeniyle Salı günü Temsilciler Meclisi tarafından resmen kınandı.

DEMOKRATLAR 22 FİRE VERDİ

Karar 234-188’e oy ile kabul edildi. Sonuçlar Demokrat Parti’den 22 vekilin Cumhuriyetçiler ile birlikte hareket ettiğini gösterdi.

CNN International bu gelişmeyi ‘Bu hamle, Kongre’de görev yapan ilk Filistinli Amerikalı kadın olan Michigan Demokratına yönelik nadir ve önemli bir azar anlamına geliyor’ yorumu ile okurlarına sundu

İNGİLTERE’DE GAZZE İSTİFASI

İngiltere’de İşçi Partili milletvekili İmran Hussain, liderin Gazze tutumu nedeniyle istifa etti.  İşçi Partisi liderinin İsrail ordusunun Gazze’deki eylemlerini onayladığını belirten Hussain, ‘Son haftalarda, Gazze’de devam eden insani felakete ilişkin görüşlerimin sizin benimsediğiniz tutumdan önemli ölçüde farklı olduğu açıkça ortaya çıktı’ dedi.

BIDEN NETANYAHU’YA YAPTIĞI ÇAĞRIYI DOĞRULADI

Gazetecilerin sorularına yanıt veren ABD Başkanı Joe Biden, Netanyahu’dan Gazze’deki çatışmalara ara verilmesini istediğini doğruladı.

Biden’ın açıklamaları dünyanın gündemine birinci sıradan giriş yaptı. Biden’ın hamlesini yorumlayan İsrail merkezli Haaretz ‘ABD ve İsrail’in Gazze Savaşı Konusunda Belirgin Çıkar Farklılıkları’ manşetini attı. Haberde ‘ABD Başkanı Joe Biden İsrail’e olan desteğinde kararlı olsa da, kendi partisi içinde İsrail’in Gazze Şeridi’ne yaklaşımı konusunda giderek daha eleştirel hale gelen sesleri görmezden gelemeyecek’ denildi.

BEYAZ SARAY: İSRAİL İLE HER KONUDA ANLAŞMAK ZORUNDA DEĞİLİZ
BEYAZ SARAY: İSRAİL İLE HER KONUDA ANLAŞMAK ZORUNDA DEĞİLİZ

Beyaz Saray’dan İsrail’in Gazze’yi işgal planına ilişkin açıklama geldi. Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby ‘İsrail güçlerinin Gazze’yi yeniden işgal etmesi doğru bir şey değil’ dedi. Kirby gazetecilere verdiği demeçte, İsrail ve ABD’nin her konuda anlaşmaya varmak zorunda olmadığını söyledi.

NETANYAHU: ATEŞKES YOK

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ‘Biden ile temastayım. Biden’ın ve ABD halkının desteğini takdir ediyorum. Düşmanlara söylüyorum, rehineler dönmeden ateşkes olmaz. Kazanacağız ve zafere kadar durmayacağız. Gazze şehri kuşatılmıştır. Gazzeliler güneye gidin’ dedi.

İNSANİ KONVOY ATEŞ ALTINDA KALDI

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Gazze’de bir insani konvoyun ateş altına kaldığını ancak Şifa hastanesine tıbbi malzeme ulaştırabildiğini söyledi.

2023-11-08 09:24:22

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button