2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum: Gazze'nin dünya ile bağlantısı kesildi! İran'dan İsrail'e gözdağı gibi uyarı

class=”medyanet-inline-adv”>

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi
EL-KASSAM TUGAYLARI, İSRAİL’E AİT ZIRHLILARI BÖYLE İMHA ETTİ

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail güçlerine karşılık vermeyi sürdürüyor. İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze’nin El Zeytun Mahallesi’nin doğusunda İsrail güçlerine ait zırhlı araçları düzenlediği roket saldırısı ile imha etti.

İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yayınlanan görüntülerde, tünellerden çıkan İzzeddin el-Kassam Tugayları üyelerinin roketlerle İsrail’e ait zırhlı araçları vurduğu ve zırhlı araçların alev aldığı görüldü.  

KARA OPERASYONLARINDA ÖLEN İSRAİL ASKERİ SAYISI 16’YA YÜKSELDİ

İsrail’in 29 Ekim’de Gazze Şeridi’ne başlattığı sınırlı kara operasyonunda bugüne kadar ölen İsrail askeri sayısı ise 16’ya yükseldi.  

MISIR’DAN GAZZE’YE 21 EKİM’DEN BU YANA 272 YARDIM TIRI GEÇTİ

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, Filistin Kızılayı, 55 tırın daha Mısır’dan Gazze Şeridi’ne geçtiğini açıkladı. Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, tırların su, gıda ve ilaç gibi yardım malzemesi taşıdığı aktarılarak, Gazze Şeridi’ne akaryakıt girişine izin verilmediği belirtildi.

Filistin Kızılayı, 21 Ekim’den bu yana Refah Sınır Kapısı üzerinden Mısır’dan Gazze Şeridi’ne 272 yardım tırı geçtiğini aktardı.

GAZZE’DEN MISIR’A 335 YABANCI ÜLKE VATANDAŞI VE 76 YARALI FİLİSTİNLİ GEÇTİ

azze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın 7 Ekim’den bu yana ilk kez sivillere geçişlere açılmasının ardından Mısır tarafına geçişler devam ediyor. Gazze Geçiş ve Sınırlar Genel Müdürlüğü tarafından basına yapılan açıklamada, sınırın açılmasının ardından şu ana kadar 335 yabancı ülke vatandaşı ve 76 yaralı Filistinli ile refakatçisi Mısır’a geçtiği bildirildi. Açıklamada, yaralıların ve yabancı ülke vatandaşlarının Mısır’a girişini kolaylaştırmak için kapıda çalışmaların devam ettiği belirtildi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün Senato Ödenek Komitesi toplantısında yaptığı açıklamada, yaklaşık 400 ABD vatandaşı ve aile üyelerinin Gazze Şeridi’nde mahsur kaldığını ve ayrılmaya çalıştığını söylemiş, Gazze Şeridi’nden ayrılmak isteyen yaklaşık 5 bin üçüncü ülke vatandaşının bulunduğunu aktarmıştı.

Refah Sınır Kapısı’ndan 7 Ekim’den bu yana akaryakıt dışındaki insani yardım malzemeleri taşıyan araçların geçişine izin veriliyordu.

İSRAİL’İN GAZZE SINIRINA SEVKİYATI SÜRÜYOR
İSRAİLİN GAZZE SINIRINA SEVKİYATI SÜRÜYOR

İsrail ordusu, savaşın ilk günlerinde kısmen sınırın iç kesimlerine kurduğu bazı cephelerindeki tank ve obüsleri, Gazze Şeridi’nin kuzey kısmına yakın bölgelere sevk ediyor.

TÜRKİYE-FİLİSTİN DOSTLUK HASTANESİ FAALİYETLERİNİ DURDURDU
TÜRKİYE-FİLİSTİN DOSTLUK HASTANESİ FAALİYETLERİNİ DURDURDU

İsrail Gazze Şeridi’ne saldırılarını sürdürüyor. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Gazze şehrinin güneyindeki Nitzarim yerleşim yerinin yakınlarında bulunan Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi’nde yakıtın bitmesi ve binanın 2 kez bombalanmasının ardından faaliyetlerin durdurulduğu bildirildi.

SOSYAL MEDYADA FİLİSTİN SANSÜRÜ
SOSYAL MEDYADA FİLİSTİN SANSÜRÜ

İngiltere merkezli Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) dün yaptığı açıklamada, “Filistinliler ve Filistin haklarını savunanlar tarafından paylaşılan içeriklerin, sosyal medya platformları tarafından potansiyel olarak ayrımcı içerik denetimine tabi tutulduğuna dair endişe verici bildirimler bulunmaktadır” dedi.

Örgüt, açıklamasında ayrıca “Filistin haklarını savunanların içeriklerinin ‘gölge yasaklama’ olarak bilinen kısmi engelleme ve kaldırma bildirimlerinden endişe duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

DSÖ’DEN MISIR’A TEŞEKKÜR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Mısır’ın Gazze Şeridi’nden 81 yaralı ve hastayı tedavi için kabul etme kararını memnuniyetle karşıladığını açıkladı. DSÖ, Gazze’den gelecek yaralılar için El-Ariş Hastanesi’nin hazır olduğunu belirtti.

GAZZE’DEN CAN KAYBI 8 BİN 796’YA YÜKSELDİ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında ölenlerin sayısının son 24 saatte 271 artarak 8 bin 796’ya yükseldiğini açıkladı. Açıklamada ‘Ölenlerin 3 bin 648’i çocuk’ denildi.

İSRAİL YİNE CİBALİYE’Yİ HEDEF ALDI

Filistin Haber Ajansı İsrail’in bir kez daha Cibaliye Mülteci Kampı’nı bombaladığını, bombardıman sonucu onlarca kişinin öldüğünü duyurdu.

Televizyonda yayımlanan görüntülerde, Cibaliya’daki saldırıda çok katlı birkaç binanın yerle bir olduğu görüldü. İsrail ordusu Cibaliya Mülteci Kampı’nı dün de vurmuştu.


HUSSİLER SALDIRIDAN İLK GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI
HUSSİLER SALDIRIDAN İLK GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

Husi isyancılar dün, Yemen’den İsrail’e fırlatılan füze ve insansız hava aracını gösteren görüntüleri yayınladı. Füzelerin bir kısmı İsrail hava savunma sistemleri ve savaş uçakları tarafından durdurulurken, en az birinin Ürdün çölüne düştüğü bildirildi.

 

AMBULANSIN SALDIRI SIRASINDA YAŞADIKLARI DEHŞETİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ
AMBULANSIN SALDIRI SIRASINDA YAŞADIKLARI DEHŞETİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Filistin Kızılayı’ndan yapılan açıklamada, “Yardım çalışanları, Gazze Şeridi’ndeki insanları kurtarmak için hayatlarını riske atıyor. Bu görüntü, Gazze’ye yönelik aralıksız saldırılar nedeniyle sağlık görevlilerinin üç haftayı aşkın bir süredir yaşadıkları dehşeti gözler önüne seriyor” denildi.

Görüntülerde, ambulans sürücüsünün telsizle diğer meslektaşlarına yaptığı çağrıda, “Ambulansları göndermeyin. Burası güvenli değil, güvenli değil” dediği duyuldu. Görüntünün devamında ise art arda gelen patlama sesleri duyulurken; bir binada patlama sonrası çıkan yangın da görüldü.

NETANYAHU’DAN YENİ MESAJ
NETANYAHUDAN YENİ MESAJ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, savaştaki kayıplarla ilgili yaptığı açıklamada, “Zor bir savaşın içindeyiz. Bu uzun bir savaş olacak. Çok önemli başarılarımız var ama aynı zamanda acı kayıplarımız da var. Her bir askerimiz bizim için dünyalara değer.Hepimiz yanınızdayız. Askerlerimiz savaşların en haklısında, vatanımız için yapılan savaşta şehit düştüler. İsrail vatandaşlarına söz veriyorum, zafere kadar devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

HAMANEY’DEN GAZZE MESAJI
HAMANEYDEN GAZZE MESAJI

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bu savaş İsrail ile Gazze arasındaki bir savaş değil. Bu, batıl ile hakikat, kibirli güçler ile iman arasındaki bir savaş.Emperyalizm dünyası bombalarla, askeri baskılarla geldi ama bilmelisiniz ki, imanın gücü tüm bunların üstesinden gelecektir.” ifadelerini kullandı.

Hamaney ayrıca Müslüman ülkelere İsrail’e petrol ve gıda ihracatını durdurma çağrısında bulundu.

HAMAS DUYURDU: CİBALİYE KAMPINA DÜZENLENEN SALDIRIDA 7 REHİNE HAYATINI KAYBETTİ

Hamas İsrail’in dün Cibaliye Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırıda 7 rehinenin hayatını kaybettiğini duyurdu.

50 FİLİSTİNLİ GÖZALTINA ALINDI

Filistin, işgal altındaki Batı Şeria’da bir gecede en az 50 Filistinlinin gözaltına alındığını duyurdu.

HAMAS’IN YEREL YAPIMI EL ASİF GÖRÜNTÜLENDİ
HAMASIN YEREL YAPIMI EL ASİF GÖRÜNTÜLENDİ

Hamas’ın silahlı kanadı El Kassam Tugayları, dün akşam yerli yapım torpido olduğunu belirttikleri ‘El-Asif’ torpidosunun görüntülerini paylaştı. Görüntülerle birlikte yapılan açıklamada “El-Kassam Tugaylarının Aksa Tufanı’nda ilk kez hizmete soktuğu yerel yapım ‘El-Asif’ güdümlü torpido” denildi.


GAZZE’YE 59 KAMYON İNSANİ YARDIM
GAZZEYE 59 KAMYON İNSANİ YARDIM

Filistin Kızılayı’ndan yapılan açıklamada, “Filistin Kızılay ekipleri bugün Refah sınır kapısından insani yardım yüklü 59 kamyonu teslim aldı. Bu kamyonlardan 4’ü Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne, 55’i ise Mısır Kızılayı’ndan Filistin Kızılayı’na teslim edildi. Kamyonlarda gıda, ilaç, yardım malzemesi ve tıbbi malzeme bulunmaktadır. Şu ana kadar teslim alınan kamyonların toplam sayısı 217’ye ulaşırken, şu ana kadar yakıt girişine izin verilmedi” denildi.

KUZEY KORE’DEN HAMAS YALANLAMASI

Hamas’ın İsrail’e karşı Kuzey Kore yapımı silahları kullandığına yönelik iddialara Pyongyang’tan yanıt geldi.

Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kim Song BM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, bazı batılı ülkelerin Orta Doğu krizine dahil etmek için Kuzey Kore’ye karşı karalama kampanyasına başvurduğunu söyledi.

ABD’ye ait bazı kitle iletişim araçları üzerinden Kuzey Kore silahlarının İsrail’e karşı kullanıldığına ilişkin “asılsız söylentiler” yayıldığını ifade eden Kim, medyanın Pyongyang’ın ABD’nin Orta Doğu ve Ukrayna’daki çıkarları üzerinden “şantaj diplomasisine” başvuracağı şeklinde algı oluşturduğunu belirtti

REFAH SINIR KAPISI YARALILAR VE YABANCILAR İÇİN AÇILDI

Mısır, yaralılar ve yabancıların geçişi için Refah Sınır Kapısı’nı açtı


 

İSRAİL’DEN BOLİVYA’YA TEPKİ

Bolivya, Gazze’deki “saldırgan ve orantısız İsrail askeri saldırısı” nedeniyle İsrail ile diplomatik bağlarını kesti. İsrail, Bolivya’nın bu hamlesinin ‘teröre teslim olmak’ anlamına geldiğini söyledi

İSRAİL GAZZE’DE 11 BİN HEDEFİ VURDU
İSRAİL GAZZEDE 11 BİN HEDEFİ VURDU

İsrail Savunma Kuvvetleri, Gazze Şeridi’ndeki kara operasyonlarının gece boyunca devam ettiğini ve güçlerin düzinelerce Hamas hedefini vurduğunu söyledi. IDF, savaşın başlangıcından bu yana yaklaşık 11 bin noktanın vurulduğunu açıkladı.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI: UZUN BİR HAREKATA HAZIRIZ

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze’nin kuzeyindeki çatışmalarda hayatını kaybeden dokuz askerin ölümüyle ilgili bir açıklama yayınladı. Askerlerin ölümünün son derece üzücü olduğunu belirten bakan ordunun uzun bir harekata hazır olduğunun da altını çizdi.

GAZZE’NİN DÜNYA İLE BAĞLANTISI KOPTU
GAZZENİN DÜNYA İLE BAĞLANTISI KOPTU

Filistin Telekomünikasyon Şirketi Paltel, sabaha karşı Gazze Şeridi’ndeki iletişimin ve internetin tamamen kesildiğini açıkladı. Küresel bir insan hakları örgütü olan Access Now’ın Ortadoğu ve Kuzey Afrika yöneticisi Marwa Fatafta, İsrail’in bu kapatmayı kara işgaline başlarken olası savaş suçlarını örtbas etmek için kullandığını söyledi.

KALKİLYA’DA ÇATIŞMA ÇIKTI

Kalkilya’da İsrail güçleri ile Filistinliler arasında silahlı çatışma çıktı. Al Jazeera Arabic’in eski adıyla Twitter olan sosyal medya platformu X’te yayınladığı video klipte, silah sesleri duyulurken İsrail kuvvetlerinin bir caddeyi zırhlı bir araçla kapattığı görülüyor.

HAMAS IDF ARACINI VURDU: 9 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜ

IDF, Salı günü, tanksavar füzesinin Gazze’nin kuzeyinde bir araca isabet etmesi sonrasında dokuz İsrail askeri öldürüldüğünü açıkladı.

İSRAİL’E GAZZE TEPKİSİ: DİPLOMATİK İLİŞKİLER SONLANDIRILDI

Bolivya Salı günü Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılar nedeniyle İsrail ile diplomatik bağlarını kopardığını açıklarken, komşuları Kolombiya ve Şili de Ortadoğu ülkesindeki büyükelçilerini istişareler için geri çağırdı. Üç Güney Amerika ülkesi İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını sert bir şekilde kınadı.

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric Salı günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’nde uluslararası insani hukuku ihlal etmesi sonrasında ülkenin İsrail büyükelçisini istişareler için geri çağırdığını söyledi. Boric, sosyal medya platformu X’teki bir gönderide, ‘Şili, bu askeri operasyonları şiddetle kınıyor ve büyük bir endişeyle izliyor’ dedi.

İRAN’DAN İSRAİL’E GÖZDAĞI GİBİ UYARI
İRANDAN İSRAİLE GÖZDAĞI GİBİ UYARI

İran’ın Birleşmiş Milletlet misyonu, Yemen’deki Husi isyancıları gibi milislerin İsrail’e karşı operasyonlarını genişletebileceği konusunda uyarıda bulundu. İran misyonu, Associated Press’e yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

‘İran’ın Gazze’deki sivil kayıplarının ilk günlerine ilişkin uyarıları bir endişeyi ortaya çıkardı: Bu zulümler durdurulmazsa kamuoyunda öfke yaratabilir ve direniş hareketlerinin sabrını tüketebilir. Bu endişeler giderilebilir ve İsrail rejimi tarafından sürdürülen ihlalleri durdurma sorumluluğu doğrudan Amerikan yönetiminin elindedir.’

Açıklama, Husilerin Salı günü Eilat’a ateşlenen ve İsrail ordusu tarafından düşürülen füzenin sorumluluğunu üstlenmesinin ardından geldi. Saatler sonra İsrail Savunma Kuvvetleri, Eilat yakınlarında bir hava tehdidini yeniden önlediğini duyurdu.

Gazze’ye saldırılarını sürdüren İsrail bir yandan da Lübnan sınırında Hizbullah ile düşük yoğunluklu bir çatışma içerisinde. İran’ın uyarısındaki senaryonun gerçekleşmesi halinde savaşta yeni bir cephe açılmış olacak.

NETANYAHU’DAN İTİRAF GİBİ SAVUNMA

Yabancı basın mensuplarını sorularını yanıtlayan İsrail başbakanı Neyanyahu sivil ölümleri ile ilgili verdiği örnek ile gündemde. İsrail, Gazze’deki hastaneyi vurduğunu günlerdir reddediyordu. Netanyahu 1944’te İngiliz savaş uçaklarının yanlışlıkla bir çocuk hastanesini vurduğunu söyledi ve ‘Bu bir savaş suçu değil. Bu Britanya’yı yapmakla suçladığınız bir şey değil. Bu, bu tür meşru eylemlere eşlik eden trajik sonuçları olan meşru bir savaş eylemiydi’ dedi. Netanyahu’nun açıklaması sosyal medyada gündem olurken pek çok kullanıcı bunu ‘itiraf’ olarak nitelendirdi.

 

2023-11-01 09:22:30

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button