2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… Hamas'tan İsrail'in teklifine veto! Wall Street Journal Hamas'ın barış şartlarını açıkladı

class=”medyanet-inline-adv”>

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi
BM Genel Kurulu, 4. kez ertelendi

BMGK’de, Gazze’de insani yardımlara ilişkin üzerinde müzakereler yürütülen ancak anlaşma sağlanamayan karar tasarısının oylanması, dördüncü kez ertelendi.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı çalışanlarından Gazze’de ateşkes çağrısı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına tepkiler çığ gibi büyüyor. Hollanda’nın Lahey kentinde Hollanda Dışişleri Bakanlığında çalışan yaklaşık 150 kişi, bakanlık binası önünde oturma eylemi düzenleyerek, Gazze Şeridi’nde ateşkes çağrısında bulundu. Göstericiler, “Memurlar ateşkes istiyor” yazılı pankart açarak, hükümetin İsrail-Filistin çatışmalarındaki tutumunu protesto etti.

DSÖ: Açlık ve hastalık Gazze’de daha fazla ölüme yol açacak

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana saldırılarına devam ettiği Gazze Şeridi’nde kıtlık riski her geçen gün artıyor. DSÖ tarafından yapılan açıklamada, “Açlık ve hastalık Gazze’de daha fazla ölüme yol açacak” ifadeleri kullanılarak, “Açlık Gazze’yi kasıp kavuruyor ve bu durumun en çok çocuklar, hamile ve emziren kadınlar ile yaşlılar arasında Gazze genelinde hastalıkları arttırması bekleniyor” denildi.

Gazze’nin “felaket düzeyinde gıda güvensizliği” ile karşı karşıya olduğunu aktaran DSÖ, kıtlık riskinin “her geçen gün arttığını” vurguladı. DSÖ, “Gazze’deki nüfusun yüzde 93’ü açlık, yetersiz gıda ve yüksek düzeyde yetersiz beslenme ile karşı karşıya” ifadelerini kullandı. Her 4 haneden en az 1’inin felaket koşullarıyla karşı karşıya olduğunu aktaran DSÖ, bölgede insanların basit bir öğünü karşılayabilmek için mallarını satmaya ve diğer aşırı önlemlere başvurduğunu belirtti.

“GAZZE’DE BULAŞICI HASTALIKLAR HIZLA ARTIYOR”

Gazze’de bulaşıcı hastalıkların arttığına dikkat çeken DSÖ, “Gazze’de halihazırda bulaşıcı hastalıklar hızla artıyor. Ekim ortasından bu yana 100 binden fazla ishal vakası rapor edildi. Bunların yarısı 5 yaşın altındaki küçük çocuklar ve vaka sayıları çatışmadan önce bildirilenlerin 25 katı. 150 binden fazla üst solunum yolu enfeksiyonu ile çok sayıda menenjit, deri döküntüsü, uyuz, bit ve suçiçeği vakası bildirildi. Birçok kişide sarılık belirtileri görüldüğü için hepatitten de şüpheleniliyor” dedi.
Açlığın vücudun savunmasını zayıflattığına ve hastalıklara neden olduğuna dikkat çeken DSÖ, “Yetersiz beslenme, özellikle hayat kurtarıcı sağlık hizmetlerine erişimin olmadığı bir ortamda çocukların ishal, zatürre ve kızamık gibi hastalıklardan ölme riskini artırır. Çocuk hayatta kalsa bile, büyümeyi engellediği ve bilişsel gelişimi bozduğu için yaşamı boyunca etkilerini görür” dedi.

Emziren annelerinde yetersiz beslenme nedeniyle yüksek risk altında olduğunu ifade eden DSÖ, “0-6 ay arasında anne sütü bir bebeğin alabileceği en iyi ve en güvenli gıdadır. Bu, özellikle içme suyuna erişimin son derece kısıtlı olduğu durumlarda çocuğu beslenme yetersizliklerinden ve ishal gibi ölümcül hastalıklara yakalanmaktan korur” açıklamasını yaptı.

İsrail saldırıları nedeniyle Gazze’de 1,9 milyon Filistinlinin yerinden edildiğine dikkat çeken DSÖ, “Bunların 1,4 milyondan fazlası aşırı kalabalık barınaklarda kalıyor. Bugün Gazze’de ortalama olarak her 4 bin 500 kişiye bir duş ve her 220 kişiye bir tuvalet düşmekte. Temiz su kıtlığı devam etmekte. Bu koşullar bulaşıcı hastalıkların yayılmasını kaçınılmaz kılmaktadır” dedi.

DSÖ açıklamasında, “Zaten yeterince acı çekmiş olan Gazze halkı şimdi de açlık ve işleyen bir sağlık sistemiyle kolayca tedavi edilebilecek hastalıklar nedeniyle ölümle karşı karşıya. Buna bir son verilmelidir. Gıda ve diğer yardımlar çok daha büyük miktarlarda ulaştırılmalıdır. DSÖ acil insani ateşkes çağrısını yinelemektedir” ifadelerini kullandı.

Gazze’de hayatını kaybeden gazetecilerin sayısı 68’e yükseldi

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılar sonucunda hayatını kaybeden gazetecilerin sayısının 68’e yükseldiğini duyurdu.

CPJ’den yapılan açıklamada, “CPJ’nin 19 Aralık 2023 itibariyle yaptığı ön incelemeler, savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana Gazze ve Batı Şeria’da 18 binden fazla Filistinli ve İsrail’de 1200 kişi olmak üzere öldürülen 19 binden fazla kişi arasında en az 68 gazeteci ve medya çalışanı olduğunu gösterdi” denildi.

CPJ, öldürülen gazetecilerin 61’inin Filistinli, 4’ünün İsrailli ve 3’ünün de Lübnanlı olduğunu; 13 gazetecinin yaralandığını, 3 gazetecinin kayıp olduğunu ve 20 gazetecinin de gözaltına alındığını duyurdu.

 

Gazze Şeridi’nin kuzeyinde minimum düzeyde faaliyet gösteren 4 hastane kaldı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Al Ahli Arab (Baptist) Hastanesi’nde elektrik, yakıt, su, gıda ve tıbbi malzemelerin tamamen tükenmesi ve uzman doktor eksikliği nedeniyle ameliyatların durduğunu açıklarken, bölgede minimum düzeyde faaliyet gösteren hastane sayısının 4 olduğunu aktardı.

Haniye’nin Mısır’daki ateşkes görüşmelerinden sonuç çıkmadı

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’nin Gazze’de ateşkes ilan edilmesi ve esir takası anlaşmasına ilişkin yürütülen müzakereler kapsamında dün gittiği Mısır’da arabulucularla gerçekleştirdiği görüşmelerden sonuç çıkmadı. Müzakereler bugün de devam edecek.

Yunanistan’dan Kızıldeniz hamlesi

Savunma bakanı Nikos Dendias, Yunanistan’ın Kızıldeniz’deki küresel nakliye hattını Yemen’deki Husi isyancılarından korumak için ABD liderliğindeki deniz koalisyonuna katılacağını söyledi.

EMRİ MİÇOTAKİS VERDİ

Dendias, Başbakan Kyriakos Miçotakis’in talimatıyla Yunan donanmasına ait bir firkateynin görev gücüne katılacağını söyledi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Pazartesi günü açıkladığı görev gücü başlangıçta İngiltere, Bahreyn, Kanada, Fransa, İtalya, Hollanda, Norveç, Seyşeller ve İspanya’yı içeriyordu.

Blinken: Hamas teslim olursa bu iş yarın biter
Blinken: Hamas teslim olursa bu iş yarın biter

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, düzenlediği yıl sonu basın toplantısında Hamas’a yönelik açıklamalarda bulundu.

Blinken, Hamas’ın teslim olup silah bırakmasıyla yaşananların sona ereceğini öne sürerek, “Bu iş Hamas’ın yerinde kalmasıyla ve 7 Ekim’i tekrar etme kapasitesine ve niyetine sahip olmasıyla sona ererse İsrail’in çıkarlarına uygun değil. Bölgenin çıkarlarına da uygun değildir. Dünyanın çıkarlarına uygun değildir. Bu çatışmanın sona ermesini isteyen pek çok ülke duymamıza rağmen, neredeyse hiç kimsenin Hamas’tan sivillerin arkasına saklanmayı bırakmasını, silahlarını bırakmasını ve teslim olmasını talep ettiğini duymuyorum. Hamas bunu yaparsa bu iş yarın biter. Hamas bunu yapsaydı bu iş bir ay önce, altı hafta önce bitmiş olacaktı. Nasıl oluyor da saldırgandan hiçbir talepte bulunulmuyor ve sadece mağdurdan talepte bulunuluyor? Dolayısıyla Hamas’a bu duruma son vermesi için gerekeni yapması yönünde baskı yapan güçlü bir uluslararası sesin olması iyi olurdu” dedi.

Körfez ülkelerinden İsrail’e ültimatom

İsrail merkezli N12, Körfez ülkeleri, savaşın Ocak ayından sonra da devam etmesi halinde Gazze’ye yardımları sonlandıracakları tehdidinde bulundu.

İsrail’de yayın yapan Jerusalem Post gazetesi bu gelişmeyi ‘ültimatom’ olarak nitelendirdi ve haberinde şu ifadelere yer verdi;

‘Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkeleri İsrail’e, İsrail-Hamas arasındaki savaşın önümüzdeki ay sona ermesi halinde insani yardımlarda kesinti yaşanacağını belirten bir ültimatom verdi.’

N12’nin bilgi aldığı Arap kaynaklar ‘Çatışmalar Ocak ayında durmazsa Gazze Şeridi’ne aktardığımız insani yardımı azaltmak zorunda kalacağız. İsrail’in niyeti uzun vadede Gazze Şeridi’nde kalmaksa, o zaman bu meselelerle ilgilenmek İsraillilerin ve Amerikalıların sorumluluğunda olacaktır’ dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu bir süredir IDF’nin Gazze’de kalıcı olabileceğinin sinyallerini veriyor. Netanyahu’nun bu planı İsrail’e en büyük desteği veren ABD tarafından bile desteklenmiyor.

Gazze’nin kuzeyindeki kara harekâtı sona yaklaşıyor
Gazzenin kuzeyindeki kara harekâtı sona yaklaşıyor

İsrail sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki kara saldırısının son aşamasında olduğunu söyledi.

Times of Israel’in bildirdiğine göre, bir brifingde İsrail ordusunun daha kuzeydeki Hamas taburlarını dağıtarak Gazze Şehri’nin Daraj ve Tuffah mahallelerinde Hamas’la savaşmaya başladığını söyledi.

İsrail bombardımanında Lübnanlı sivil öldürüldü

Lübnan Sivil Savunması, sınır köyü Maroun al-Ras’ta İsrail bombardımanında evlerinin vurulması sonucu bir kadının öldüğünü, kocasının da yaralandığını duyurdu. Bu, birkaç gün içinde İsrail ordusunun saldırıları sonucunda Lübnan’da sivil ölümüne ilişkin üçüncü rapor.

Kara harekatında 137 İsrail askeri öldürüldü

IDF, Gazze’deki çatışmalarda 3 askerin daha öldürüldüğünü duyurdu. Son ölümler ile kara operasyonlarında öldürülen İsrailli asker sayısı 137’ye çıktı.

CENTCOM: ABD kuvvetlerine ev sahipliği yapan Irak hava üssüne roket atıldı

ABD ordusunun Merkez Komutanlığı (CENTCOM), ABD ve diğer uluslararası güçlere ev sahipliği yapan Irak’taki Al-Assad Hava Üssü’ne bir roket atıldığını bildirdi.

ABD komutanlığı sosyal medyada yaptığı açıklamada, Irak güvenlik güçlerinin daha sonra roket fırlatmak için modifiye edilmiş düz yataklı bir kamyonu ele geçirdiği bilgisine yer verdi.

BM özel raportörü: İsrail’in Gazze sağlık sektörüne yönelik saldırısı ‘sadistçe’

Francesca Albanese, İsrail’in Filistin yerleşim bölgesindeki sağlık sistemine yönelik saldırılarının “en sadist biçimlerde” olduğunu söyledi.

WSJ: Hamas İsrail’in teklifini reddetti
WSJ: Hamas İsrailin teklifini reddetti

The Wall Street Journal’ın haberine göre Hamas, İsrail’in, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 40 rehinenin serbest bırakılması karşılığında Gazze’de bir hafta sürecek ateşkes teklifini reddetti.

Hamas’ın Mısırlı arabuluculara herhangi bir olası anlaşmayı görüşmeden önce İsrail’in Gazze’deki saldırısını durdurması gerektiğini söylediği bildirildi. Hamas İsrail’in saldırılarını durdurduktan sonra tüm rehinelerin serbest bırakılması için (100 civarında olduğu tahmin ediliyor) tüm Filistinli tutukluları serbest bırakması gerekeceği belirtti.

İsrail, askeri harekâtını durdurmayacağını ve bu koşulun müzakereleri başlatmayacağını söyledi.

BM, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’tan daha fazla tahliye emri verdiğini söyledi
BM, İsrailin Gazzenin güneyindeki Han Yunustan daha fazla tahliye emri verdiğini söyledi

Birleşmiş Milletler, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki ana kentin geniş alanlarının boşaltılması emrini verdiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), İsrail’in Han Yunus şehrinin yaklaşık yüzde 20’sini kapsayan tahliye için işaretlenen yeni alanları gösteren haritalar yayınladığını söyledi.

OCHA, çatışmalar başlamadan önce bölgenin 110.000’den fazla insana ev sahipliği yaptığını söylüyor.

Bölgede ayrıca, büyük çoğunluğu daha önce kuzeyden yerinden edilmiş olan 140.000’den fazla ülke içinde yerinden edilmiş kişiyi barındıran 32 barınak da yer alıyor.

İsrailli gardiyanlara soruşturma açıldı

İsrail güne Ketziot Hapishanesi’nden gelen skandal haber ile uyandı. Filistinli bir mahkum hapishanede öldürüldü. Yetkililer olay ile ilgili soruşturma başlattı. Hapishanede görev alan gardiyanların da soruşturma altında olduğu açıklandı.

İsrail basında çıkan haberlere göre, Hapishane Servisi’nin 19 Kasım’da onun ölümünü duyurmasından birkaç saat önce memurlardan birkaçının Tair Abu Asab’ın Ketziot Hapishanesi’ndeki hücresine girip onu dövdüğünden şüpheleniliyor.

El Fetih hareketinin bir üyesi olan Ebu Asab, ‘terör saldırısıyla ilgili cinayete teşebbüs’ suçlamasıyla 2005 yılından bu yana hapiste tutuluyordu.

Macron, terörle mücadelenin ‘Gazze’yi dümdüz etmek anlamına gelmediğini’ söyledi
Macron, terörle mücadelenin Gazzeyi dümdüz etmek anlamına gelmediğini söyledi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail’in saldırılarına atıfta bulunarak, terörle mücadelenin “Gazze’yi dümdüz etmek” anlamına gelmediğini söyledi. Macron, France 5’e yaptığı açıklamada ‘Terörle etkin bir mücadelenin Gazze’yi dümdüz etme veya sivil nüfusa ayrım gözetmeksizin saldırma anlamına geldiği fikrinin kök salmasına izin veremeyiz’ ifadesine yer verdi.

İsrail-GKRY Gazze için deniz yardım koridoru üzerinde çalışıyor
İsrail-GKRY Gazze için deniz yardım koridoru üzerinde çalışıyor

Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Constantinos Kombos ile çarşamba günü yaptığı görüşmede, Kıbrıs ile Gazze arasında bir deniz yardım koridorunun açılması konusunu ele aldı. Cohen, “Gazze’ye bir deniz koridoru oluşturulması, İsrail’in Şeridi’nden ekonomik olarak ayrılmasına yardımcı olacaktır. 7 Ekim’deki kanlı terör saldırısından önceki gerçekliğe dönüşe izin vermeyeceğiz” dedi.

2023-12-21 09:32:07

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button