2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… New York Times dünyaya duyurdu: İsrail'e 'ABD' engeli! Hamas 2 rehineyi serbest bıraktı

class=”medyanet-inline-adv”>

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi
ABD ÜSLERİNE EŞ ZAMANLI SALDIRI

Suriye’nin Deyrizor ve Haseke illerindeki 2 üsse saldırı oldu.

BIDEN KONUŞMASINI YARIDA KESEREK “DURUM ODASI”NA GİTTİ

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da ekonomi hakkında yaptığı konuşmayı yarıda keserek, Beyaz Saray Durum Odası’na gitti. Biden, “Özür diliyorum, durum odasına gitmem lazım. İlgilenmem gereken bir sorun var” ifadelerini kullanarak, kürsüden ayrıldı. Beyaz Saray henüz Biden’ın konuşmasını neden yarıda kestiğine dair bir açıklama yapmadı.

SURİYE’DE ASKERİ ÜSSE SALDIRI İDDİASI

ABD’nin Suriye’de bulunan askeri üslerine saldırı olduğu iddialarının ardından Biden’ın konuşmasını yarıda keserek, Beyaz Saray Durum Odası’na gittiği öne sürüldü.

Konferans salonu ve istihbarat yönetim merkezi olarak kullanılan Durum Odası, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından yönetiliyor.

HAMAS, 2 REHİNEYİ DAHA SERBEST BIRAKTI

Hamas, 2 rehineyi daha Mısır ve Katar arabuluculuğunda serbest bıraktığını açıkladı.

BAKAN KOCA: 20 KİŞİLİK SAĞLIK PERSONELİ MISIR’A ULAŞTI

Sağlık Bakanı Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “20 kişilik ekibimiz, Mısır Sağlık Bakanı Khaled Abdel Ghaffar tarafından karşılandı. Ardından, Gazze için yapılacak işbirliği için bir toplantı gerçekleştirildi. Türkiye’nin özellikle çocuklar konusundaki hassasiyeti bakanlığımızı temsil eden arkadaşlarımızca ifade edildi. İstişareler yoğun bir şekilde devam ediyor” dedi.

Bakan Koca, “Mısır, Gazze konusunda, Türkiye ile başlattığı işbirliği sürecini, Türkiye dışında başka bir ülke veya uluslararası kuruluşla çeşitli nedenlerden ötürü tercih etmiş değil. Sağlık Bakanı Khaled Abdel Ghaffar, ülkemiz adına sürdürdüğümüz ısrarlı takibin sonucunda bizlerle çalışma kararı aldıklarını belirtiyor. Sayın Bakanın, arkadaşlarımca tarafıma iletilen, en kısa süre içinde bizi Mısır’a resmi olarak davet edecekleri haberini ise büyük bir memnuniyetle karşıladım. Gazze için, ülkelerimiz için yapacak çok şeyimiz var” ifadelerine yer verdi.   

İSRAİL: DRONE SALDIRISI ENGELLENDİ

İsrail ordusu, Gazze’den yapılan İHA saldırısını önlediğini duyurdu. Ordudan yapılan açıklamada ‘Nir Oz ve Ein HaBesor bölgeleri yakınında Gazze Şeridi’nden İsrail topraklarına geçen iki İHA tespit edildi. İki İHA da etkisiz hale getirildi’ ifadelerine yer verildi.

SDEROT’A 3 ROKET İSABET ETTİ

Sderot Belediyesi, İsrail’in güneyindeki kente ikisi bir ev ve bir binaya olmak üzere üç roket isabet ettiğini duyurdu. Kentteki bir binanın otoparkına da roket isabet ettiği, olaylarda herhangi bir can kaybının yaşanmadığını açıklandı. 

 

 

İSRAİL HAVA SAHASINDA DRONE ALARMI

Gazze sınırına yakın güneydeki Nir Oz ve Ein HaBesor bölgesinde insansız hava aracı sızma alarmı verildi. Hamas, Gazze Şeridi’nden güney İsrail’deki İsrail askeri mevzilerine iki insansız hava aracı fırlattığını duyurdu. 

Hamas’ın silahlı kanadı El Kassam Tugayları, Telegram mesajlaşma uygulamasında İsrail kuvvetlerine iki insansız hava aracı saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Drone’lardan biri Hatzerim üssünde bulunan İsrail Hava Kuvvetleri birimlerini hedef alırken, diğeri Taslim askeri üssünde bulunan İsrail ordusunun Sina Tümeni karargahını hedef aldı.

İSRAİL’DE HÜKÜMETE GÜVEN 20 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

İsrail Demokrasi Enstitüsü’nün yeni anketine göre hükümete olan güven son 20 yılın en düşük seviyesinde. Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısı sonrasında yapılan ankete göre İsrailli Yahudilerin yalnızca yüzde 20,5’i ve İsrailli Arapların yüzde 7,5’i Netanyahu hükümetine güvendiklerini söylüyor.

HAARETZ’TEN İTİRAF GİBİ HAREKAT ANALİZİ
HAARETZTEN İTİRAF GİBİ HAREKAT ANALİZİ

İsrail merkezli Haaretz gazetesi kara harekatındaki belirsizliği mercek altına aldı. Jonathan Lis imzalı analizde ‘İsrail’in Gazze’ye kara harekatındaki gecikmenin nedeni belirsiz; bunun İsrail’in hazırlıklarından mı, yoksa ABD’nin baskısından mı kaynaklandığı konusunda belirsizlik var. Pazartesi günü, ABD’nin rehinelerin serbest bırakılmasına yardımcı olmak için ertelemeyi önerdiğini belirten haberler ortaya çıktı’ denildi.

‘Siyasi düzeyde İsrail belirsizliği sürdürüyor; İsrail’de hiç kimse ABD’nin baskısı nedeniyle askeri operasyonları engelleyen taraf olarak görülmek istemiyor’ denilen analizin devamında şu ifadeler yer aldı;

‘Öte yandan, anonim kaynaklardan gelen bu tür baskılara ilişkin raporlar, dikkatleri İsrail’de de herkesin acil bir toprak işgalinin atılacak doğru adım olduğuna ikna olmadığı gerçeğinden uzaklaştırıyor. Son birkaç günde diplomatik kaynaklar, rehine meselesinin yanı sıra ordunun hazırlık sorununun da karar alma sürecini etkilediğini açıkça ortaya koydu. İsrail liderliği bağımsız hareket ediyormuş gibi görünmek istiyor. Biden ve ekibinin Gazze’ye giren insani yardımın sorumluluğunu üstlenmesi dışında İsrail, aldığı hiçbir kararı açıkça Amerikan baskısına bağlamadı.’

GAZZE’DE CAN KAYBI 5 BİN 87’YE YÜKSELDİ
GAZZEDE CAN KAYBI 5 BİN 87YE YÜKSELDİ

İsrail’in bomba yağdırdığı Gazze’de can kaybı 5 bin 87’ye yükseldi.  Gazze’deki Sağlık Bakanlığı ölenlerden 2 bin 55’inin çocuk, 1119’unun kadın olduğunu belirtti.

 

MİÇOTAKİS İSRAİL’DE

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis İsrail’e geldi. Cumartesi günü Yunanistan başbakanı Kahire Barış Zirvesi’nde hiçbir askeri müdahalenin uygulanabilir bir siyasi çözümün yerini alamayacağını söylemişti. 

GAZZE’YE 3. YARDIM KONVOYU

Gazze’ye yardım taşıyan 3. konvoy Refah Sınır Kapısı’ndan giriş yaptı. Mısır Kızılayı’ından yapılan yazılı açıklamada ‘yardımların temel tıbbi ve yardım ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlandı’ denildi.

‘KARA HAREKATI ERTELENDİ’

 

İsrail’in ordu radyosu Radyo GLZ’de kara harekatını ertelediği belirtildi. GLZ bunun altında yatan neden olarak ssir takaslarına yönelik müzakerelerin sürmesi ve daha fazla ABD askerinin bölgeye gelmesinin beklenmesini gösterdi.

HAMAS’TAN ‘ÇATIŞMA’ AÇIKLAMASI

El Kassam Tugayları’na göre, Hamas savaşçıları Pazar günü Gazze Şeridi’ne sızan İsrail gücüyle çatışmaya girdi. Grup, sızmanın güney Gazze bölgesindeki Han Yunus’un doğusunda gerçekleştiğini söyledi. Açıklamada, ‘Savaşçılar içeri sızan güçlerle çatışmaya girdi, iki buldozer ve bir tankı imha etti ve onları çekilmeye zorladı” denildi.

AŞKELON’DA SİRENLER ÇALIYOR

Yaklaşık 14 saatlik bir aradan sonra, kıyı kenti Aşkelon’da ve Gazze’deki bazı sınır topluluklarında roket uyarı sirenleri çalıyor. Şu ana kadar herhangi bir yaralanma veya hasar bildirilmedi.


İSRAİL’DEN GAZZE’DE REHİNE OPERASYONU

İsrail ordusu Hamas’ın elindeki rehineler için Gazze’ye girdi. Ordu Sözcüsü rehineler için sınırlı kara operasyonu yapıldığını açıkladı. 

IDF sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, ordunun şu ana kadar 222 rehinenin ailelerine, sevdiklerinin Gazze Şeridi’nde tutulduğu yönünde bilgi verdiğini söyledi.

Sözcü rehinelerin arasında yabancı uyruklu kişilerin de olduğunu, bunların kimliklerinin tespit edilmesinin ve ailelerine haber verilmesinin zaman aldığını söyledi.

Bu sayıya Cuma gecesi Hamas tarafından serbest bırakılan Judith Raanan ve kızı Natalie dahil değil.

ÇİN’DEN ATEŞKES ÇAĞRISI
ÇİNDEN ATEŞKES ÇAĞRISI

Çin, Gazze’de ateşkes çağrısında bulundu. Ortadoğu’da bulunan Pekin’in özel elçisi Zhai Jun, çatışmaların genişlemesi riskine ilişkin endişelerini dile getirdi. Çin devlet medyası, ülkenin Ortadoğu’daki özel elçisine atıfta bulunarak, Çin’in diyaloğu teşvik etmek, ateşkesi güvence altına almak ve Gazze’de derinleşen çatışmanın ortasında barışı yeniden tesis etmek için ‘elverişli olan her şeyi’ yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

 

NYT: ABD İSRAİL’E GAZZE SALDIRISINI ASKIYA ALMASINI ÖNERDİ
NYT: ABD İSRAİLE GAZZE SALDIRISINI ASKIYA ALMASINI ÖNERDİ

New York Times, ABD’nin İsrail’e Gazze saldırısını askıya almasını önerdiğini yazdı. Haberde ‘Biden yönetimi, rehine müzakereleri, Filistinlilere yardım ulaştırılması ve daha fazla sivil kaybını önlemenin yollarının belirlenmesi için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu öne sürdü’ denildi.

Gazeteye konuşan iki ABD’li yetkili, İsraillilere kara savaşını erteleme tavsiyesinin Savunma Bakanı Lloyd J. Austin III aracılığıyla iletildiğini belirtti. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın sözcüsü söz konusu iddiayı reddetti.

BLINKEN SESSİZ KALDI

ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken ise, Pazar günkü CBS News’in Face the Nation programında ABD’nin İsrail’den rehine müzakerelerine zaman tanımak için kara saldırısını ertelemesini isteyip istemediği sorulduğunda doğrudan yanıt vermekten kaçındı. Ancak ABD’nin işgal konusunda İsraillilere tavsiyelerde bulunduğunu vurguladı.

İSRAİL HAVA SALDIRISINDA 6 ÇOCUK ÖLDÜ

İsrail’in Gazze İçişleri Bakanlığı’na göre, İsrail’in son hava saldırısında en az altı çocuk öldü, bir kadın da yaralandı. Bakanlık, Filistin topraklarının güney ucundaki bölgede bir evin isabet aldığı saldırı sonucu çok sayıda kişinin yaralandığını söyledi.

İSRAİL HİZBULLAH HEDEFLERİNİ VURDU

Abluka altına aldığı Gazze’ye bomba yağdıran İsrail kuzeyde de Hizbullah hedeflerini vurmaya devam ediyor. IDF, Lübnan sınırında bir Hizbullah hedefini vurduğunu açıkladı. Söz konusu açıklamada bölgeden güze atışı hazırlığı yapıldığından şüphelenildiği bilgisine yer verildi.

DSÖ: GAZZE’YE YAKIT GİRMESİ GEREKİYOR
DSÖ: GAZZEYE YAKIT GİRMESİ GEREKİYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, hastanelerin çalışabilmesi için Gazze Şeridi’ne akaryakıt nakledilmesi çağrısında bulundu.

GAZZE’DE İKİ HASTANENİN YAKININA SALDIRI

Filistin Yönetimi’nin Wafa haber sitesine göre, İsrail askeri uçakları Gazze’deki El Şifa ve Kudüs hastanelerinin yakınlarına hava saldırıları düzenledi. İsrail Savunma Kuvvetleri’nin Şerit’te Hamas’la bağlantılı düzinelerce bölgeyi bombaladığını duyurmasının ardından gerçekleşen saldırılarda ölenler veya hedefler hakkında henüz bir bilgi yok.

İSRAİL: GAZZE HAREKATI 3 AY SÜREBİLİR
İSRAİL: GAZZE HAREKATI 3 AY SÜREBİLİR

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze’deki harekatın 3 ay sürebileceğini söyledi. Gallant, “Bir ay, iki ay ya da üç ay sürebilir ama sonunda Hamas kalmayacak” dedi.

Hava kuvvetleri operasyon merkezinde konuşan Bakan Gallant, “Bu Gazze içindeki son harekatımız olacak çünkü sonrasında Hamas olmayacak” şeklinde konuştu. İsrail ordusu üç yüz bin kadar yedeği yeniden askere aldı.

Savunma Bakanı Yoav Gallant, kara harekatı olarak değerlendirilen yeni aşamaya da “yakında” başlayacaklarını söyledi. Ancak bu açıklamalara karşın İsrail’e dünya liderlerinin ziyaretleri sürüyor. Bu hafta Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Fransa lideri Emmanuel Macron’un ziyaretleri bekleniyor.

TİTREYEN BEDENİYLE AKILLARA HAZANAN MUHAMMED’DEN İYİ HABER GELDİ
TİTREYEN BEDENİYLE AKILLARA HAZANAN MUHAMMEDDEN İYİ HABER GELDİ

İsrail bombalarından kurtularak hastaneye kaldırılan Muhammed, korkudan tir tir titreyen bedeniyle hafızalara kazınmıştı. Yürekleri dağlayan görüntünün ardından milyonlar Muhammed’e ne olduğunu merak ediyordu. Sonunda küçük cesur yürekten güzel haber geldi.
 
Gazeteci Abdallah Alattar, O’nu ailesiyle birlikte bir mülteci kampında buldu, Muhammed’in son halini sosyal medyadan paylaştı;

  
‘Allah’a şükürler olsun ki Muhammed Abu Louli çocuğunun gülümsemesini geri getirdik. Aranızdan birçoğu bana, vicdan sahibi herkesi sarsan küçücük bedeni titreyen Muhammed’i sordu. Refahlı Muhammad Abu Louli, mülteci merkezlerinden birinde mülteci oldu ve ailesiyle birlikte iyi durumda.’

GAZZE’DE BİR GÜNDE 400 KİŞİ ÖLDÜ
GAZZEDE BİR GÜNDE 400 KİŞİ ÖLDÜ

İsrail dün gece de Gazze’yi havadan ve karadan yoğun bombardımana tuttu. Filistin Haber Ajansı Gazze’de son günde 400 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI HAMAS LİDERİ İLE GÖRÜŞTÜ

İran Dışişleri Bakanı Hossein Amirabdollahian, Hamas lideri İsmail Haniye ile görüştü. İkili, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını durdurma konusunu görüştü. Hizbullah’a yakın olduğu düşünülen Lübnanlı Al Mayadeen televizyon kanalı, Amirabdollahian’ın İslami Cihat lideri Ziyad el-Nakhalah ile de görüştüğünü bildirdi.

İSRAİL’DEN KİMYASAL SİLAH İDDİASI

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, İngiliz Sky News’e verdiği röportajda Hamas’ın İsrailli sivillere karşı siyanür kullanmayı planladığını açıkladı. Herzog, 7 Ekim’de İsrail’e sızan bir Hamas üyesinin cansız bedeni üzerinde yapılan arama sonrası bir USB ele geçirildiğini ve söz konusu sürücüde El Kaide’den kopyalanan ve ‘kimyasal silah yapımına ilişkin ayrıntılı talimatlar’ içeren ve ‘kimyasal silahlara yönelik bir cihazın hazırlanmasına ilişkin kesin talimatlar’ yer aldığını öne sürdü. Herzog bu materyalleri İngiliz gazetecilere gösterdi.

2023-10-23 09:24:21

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button