2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… İsrail'in kanlı saldırılarında bilanço ağırlaşıyor! Hamas'tan '5 gün ara 70 rehine' teklifi

class=”medyanet-inline-adv”>

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi
El-Kassam Tugayları: İsrail kendi askerini öldürdü

El Kassam Tugayları, “İsrail kendi askerini öldürdü. İsrail saldırısında esir kadın asker öldü” açıklamasını yaptı.

BIDEN: SAVAŞA ARA KONUSUNDA UMUTLUYUM

ABD Başkanı Joe Biden, “Savaşa ara konusunda umutluyum. Rehinelerin serbest bırakılması için ara verme çabası var” açıklamasını yaptı.

İsrailli esir yakınları ile milletvekilleri arasında tartışma

İsrail Meclisinde Hamas’ın elindeki İsraillilerin yakınları ile milletvekilleri bir görüşme yaptı. Görüşmede esir yakınları ile milletvekilleri arasında tartışma çıktı. Esirlerden Carmel Gat ve Yarden Roman Gat’ın yakını Gil Dikman, toplantıya katılan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun partisi Likud Milletvekili Galit Distel’e “Gazze’yi dümdüz etme” çağrısında bulunduğu açıklaması nedeniyle tepki gösterdi. Dikman, “Kimi dümdüz ediyorsunuz? Eğer içinizde bir parça insanlık kaldıysa, bizim ve ölü mü diri mi olduklarını bilmediğimiz akrabalarımızın dayanma gücüne sahip çıkın. Dümdüz etme ve yok etme sloganlarıyla konuşmayı bırakın. Çünkü Gazze’de hayat var. Akrabalarımız orada” dedi.

Esir yakını Shmuel Brodech, İsrail hükümetinin ateşkes ilan etmesini isterken; diğer bir esir yakını ise derhal harekete geçilmesini talep ederek, “Kalkın ve bir şeyler yapın. Sadece resimlere bakmayın. Henüz bir meclis delegasyonunun Kızıl Haç ile buluştuğunu görmedim” ifadelerini kullandı.

Hamas sözcüsünden rehine açıklaması

Hamas Sözcüsü, “Gazze’de 5 günlük ara ile 70 çocuk ve kadını serbest bırakmaya hazırız” açıklamasını yaptı.

UNRWA: Gazze’deki insani operasyon 48 saat içinde durma noktasına gelecek

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yakıt girişine engel olması, insani yardımları ve hastaneleri durma noktasına getirdi.

UNRWA Gazze Direktörü Thomas White, yaptığı açıklamada, “Gazze’ye yakıt girişine izin verilmemesi nedeniyle Gazze’deki insani yardım operasyonu önümüzdeki 48 saat içinde durma noktasına gelecek” ifadelerini kullandı. Bu sabah ana su dağıtım yüklenicilerinden ikisinin yakıtlarının bitmesi nedeniyle çalışmaz hale geldiğini aktaran White, “Bu, 200 bin kişiyi içme suyundan mahrum bırakacak. Gazze’ye 7 Ekim’den bu yana yakıt girmedi. Zor bir karar. Hastane için yakıt mı yoksa içme suyu üretmek için yakıt mı? İkisi de hayat kurtarır ve ne yazık ki bu bir varsayım değil” dedi.
Geçtiğimiz üç hafta boyunca UNRWA’nın Gazze Şeridi’nin Mısır sınırındaki büyük bir yakıt deposunu kullandığını aktaran White, “Bu depo artık boş. Yakıt olmaması, kanalizasyon suyunun veya atık suların pompalanmaması anlamına gelir. Bu, halk sağlığı için ciddi bir tehdittir. Salgın hastalıklar gerçeğe dönüşecek” diye konuştu.

İsrail’in kanlı saldırılarında bilanço ağırlaşıyor

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı : İsrail’in saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 630’u çocuk olmak üzere 11 bin 240’a yükseldi

İsrail’den ateşkes açıklaması:

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Hayat yaptığı açıklamada, “Ateşkes baskısı arttı. Küresel baskı etkili olmadan karar vermek için iki hafta var.” ifadelerini kullandı.

İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan AB ve üye ülkelere ateşkes çağrısı

İİT büyükelçileri, Belçika’nın Başkenti Brüksel’de Press Club adlı etkinlik salonunda İİT’nin Avrupa Birliği (AB) Temsilcisi Bangladeşli Büyükelçi İsmat Jahan’ın ev sahipliğinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, geçtiğimiz cumartesi günü Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen İİT ve Arap Birliği Ortak Zirvesi’nde alınan kararlar uluslararası basınla paylaşıldı.

İİT büyükelçileri adına ortak açıklama yapan Moritanya’nın Brüksel Büyükelçisi Ould Brahim Khlil, “İİT büyükelçileri olarak AB ve üye ülkelerini acilen İsrail’in barbar saldırılarına son vermek ve derhal bir ateşkes sağlanması için harekete geçmeye çağırıyoruz. Ayrıca yineliyoruz ki Gazze halkının bilinçli ve programlı olarak içeride ve dışarıya doğru göçe zorlanmasını reddediyoruz. Ayrıca insan hakları ihlallerini kınıyoruz. Büyükelçiler olarak bu trajik duruma dikkat çekmek istiyoruz” diye konuştu.

“MASUM SİVİLLERİN ÖLDÜRÜLMESİNE DERHAL SON VERİLMELİDİR”

Vermek istedikleri mesajın son derece açık olduğunu söyleyen Khlil, “Bugün vermek istediğimiz mesaj son derece açıktır. Bildiğiniz bu durumda, her gün gördüğünüz bu duruma dair mesajımız, bombardımanlar derhal durdurulmalıdır. Masum sivillerin öldürülmesine derhal son verilmelidir. Masum halkın göçe zorlanmasına son verilmeli. Hastanelerin, okulların, evlerin yakılmasına, bombalanmasına derhal son verilmelidir. Uluslararası topluma, politik karar alıcılara, basına, gazetecilere mesajımız; lütfen dikkatli olun, her yerde gördüğümüz yalanlara alet olmayın. İnsanlara verdiğiniz bilgilerin kaynaklarını kontrol edin. Tespit ettik ki Filistinlilerin imajını kötülemek için sosyal medya ve her yerde yanan Filistinlilerin görüntülerini sanki İsraillilermiş gibi yayınlayıp yalanlar yayılıyor. İnsanları tarafsızca bilgilendirme rolünüz özellikle bu ay çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DEN 11. MADDE VURGUSU

Basın açıklamasına katılan büyükelçilerden konuşma yapan Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakçı ise, İİT’nin kararlarından 11. maddeye vurgu yaptı. Kaymakçı, “İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından alınan kararlardan 11. madde gereğince savaşın durdurulması ve barış sağlanması için altı ülke dışişleri bakanları görevlendirildi. Suudi Arabistan’da Filistin konusunda zirve gerçekleştirildi. Ürdün, Mısır, Katar, Türkiye, Endonezya ve Nijerya ile diğer ilgili ülkeler derhal harekete geçti. Bugün yapılan ateşkes çağrıları sadece Arap dünyasından ya da İslam dünyasından gelmiyor. Birçok Avrupa ülkesinde ve uluslararası toplumda güçlü ateşkes çağrısı yapılıyor. Dünyayı kutuplaştırmak doğru değildir ancak İsrail’in başlatmış olduğu bu intikam savaşını ve saldırısını derhal durdurmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

AB’YE İSRAİL’E BASKI YAPMA ÇAĞRISI

Basın açıklamasına katılan büyükelçiler, İslam İşbirliği Teşkilatının öncelikli olarak Gazze’ye yapılan bombardımana son verilmesi, sivil katliamlarının durması, hastanelerin, evlerin ayrım yapılmaksızın vurularak insan hakları ve uluslararası hukukun çiğnenmesine son verilmesini istediklerini belirtti. Uluslararası toplumu harekete geçmeye çağıran İİT, AB dışişleri bakanlarının yapacağı toplantıda bu konuda sorumlu davranılarak, İsrail’e katliamlarına son verme baskısı yapmasını istediklerini dile getirdi.

Gazze’de ölen BM çalışanları için saygı duruşu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) çalışanları, Gazze’de İsrail’in saldırıları sonucu hayatını kaybeden Birleşmiş Milletler çalışanları için saygı duruşunda bulundu.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, yaptığı açıklamada, “Bugün, Gazze’de trajik bir şekilde hayatlarını kaybeden sevgili BM meslektaşlarımızı anmak ve onurlandırmak için ağır kalplerle bir araya geliyoruz. Onların sarsılmaz bağlılıkları, fedakârlıkları ve cesaretleri sonsuza dek hafızalarımıza kazınacaktır. Bu adanmış bireyler, çok ihtiyaç duyulan insani yardım ve desteği sağlamak için çatışma bölgelerinin ön cephelerinde durarak Birleşmiş Milletler ruhunu somutlaştırdılar. Şiddet ve umutsuzluktan etkilenenlere umut ve yardım götürmek için hayatlarını ortaya koydular” dedi.

Kudüs Hastanesi yakınlarında yoğun silah sesleri

Filistin Kızılay’ı Kudüs Hastanesi yakınlarında “yoğun silah sesleri” duyulduğunu bildirdi.

7 Ekim’den bu yana 4 bin 300 hava saldırısı
7 Ekim’den bu yana 4 bin 300 hava saldırısı

İsrail Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “Gazze Şeridi’ndeki çatışmaların bir parçası olarak, hava kuvvetleri uçakları ve kara kuvvetleri 4 bin 300 hava saldırısı, yüzlerce tanksavar fırlatma pozisyonu, yaklaşık 300 tünel şaftı, ele geçirilen yüzden fazla bina, yüzlerce silah, komuta hedefleri ve Hamas’ın kontrolündekiler de dahil olmak üzere yaklaşık 3 bin altyapıya saldırdı” denildi.

UNRWA: Konukevimiz İsrail tarafından bombalandı

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), Gazze Şeridi’nin güneyinde Refah kentinde bulunan konukevinin İsrail tarafından bombalandığını duyurdu.

IDF ‘ambulans ve hastanelerin meşru hedefler olduğunu’ iddia eden paylaşımı sildi

İsrail ordusu, ‘ambulans ve hastanelerin meşru hedefler olduğunu’ iddia eden paylaşımı sildi. İsrail ordusu daha sonra silinen bir tweet’te, ambulansların ve hastanelerin Hamas tarafından savaşçıları ve askeri operasyonları için kullanıldığını iddia etti.

Ordu, ‘Bu uluslararası hukuka aykırı ve onları meşru askeri hedeflere dönüştürüyor’ iddiasında bulundu. Filistin Kurtuluş Örgütü’nün avukatı ve eski hukuk danışmanı Dian Buttu, İsrail’in geçmişte de benzer iddialarda bulunduğunu ancak bunları hiçbir zaman kanıtlayamadığını söyledi.

AB, Gazze’deki hastanelere yakıt tedariği için çatışmalara ara verilmesi çağrısında bulundu

AB, hastanelerin çalışmaya devam edebilmesi için Gazze’ye gerekli yakıtın gönderilmesi adına çatışmalara aralar verilmesi çağrısında bulundu.

Avrupa Komisyonu kriz yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic, bu sabah Brüksel’de düzenlenen toplantıda “Gazze Şeridi’ndeki hastanelerin yarısından fazlasının, öncelikle yakıt eksikliği nedeniyle çalışmayı durdurduğunu” söyledi.

Lenarcic, çatışmalara ara verilmesi çağrısında bulundu. Ancak bu araların “anlamlı” olması için hastanelere önceden haber verilmesi ve bu araları kullanmak için hazırlık yapabilmeleri gerektiğini ekledi. 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yakıt girişine izin verilmedi.

AB üyesi 27 ülke Pazar günü bir bildiri yayımlayarak “derhal insani duraklamalar” yapılmasını talep etti. Hamas’ı tıbbi tesisleri ve sivilleri “canlı kalkan” olarak kullanmakla itham etti.

Geçen hafta ABD, İsrail’in Gazze’nin kuzeyindeki bazı kısımlarda günlük dört saatlik askeri duraklamalara başlayacağını açıklamıştı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın görevine son verdi
İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İçişleri Bakanı Suella Bravermanın görevine son verdi

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Filistin yanlısı gösterilere izin verdiği için Londra polisini “taraf tutmakla” suçlayan İçişleri Bakanı Suella Braverman’ı görevden aldı. Sunak bu göreve Dışişleri Bakanı James Claverley’i getirdi. Claverley’nin yerine eski başbakanlardan David Cameron’ın atanabileceği yolunda spekülasyonlar yapılıyor.

BBC Politika Editörü Chris Mason, Braverman’ın görevden alınması ve kabinede değişiklikler yapılması konusunda görüş bildirenlerin yaşananları, “devasa” ve “deprem etkisi” yaratan gelişmeler olarak değerlendirdiğini aktardı.

Suella Braverman üzerindeki istifa baskıları, Perşembe günü Times gazetesinde yayımlanan makalesi sonrası artmıştı. Braverman makalede, İngiltere’deki Filistin yanlısı protesto gösterilerini eleştirmiş, bunun “rahatsız edici şekilde Kuzey İrlanda’da yaşananları hatırlattığını” savunmuş, gösterileri düzenleyenler için “Filistin yanlısı çeteler” demişti.

Londra Emniyet Müdürlüğü’nü de, protestoculara karşı “çifte standart” uygulamakla suçlayan Braverman; daha önce sağ görüşlü grupların yürüyüşünün yasaklandığını hatırlatmış ve Londra polisinin Filistin halkı ile dayanışma yürüyüşlerini “kayırdığını” iddia etmişti.

Başbakan Sunak’ın Braverman’ın makalesini onaylamadığı ortaya çıkmıştı. Braverman eski başbakan Liz Truss’ın hükümette de e İçişleri Bakanı olarak görev yapmış ancak resmi bir belgeyi kişisel e-mail adresinden göndermesinin ardından istifa etmişti. Truss’ın istifası sonrası Muhazafakar Parti lideri seçilen ve hükümeti kuran Rishi Sunak, Suella Braverman’a aynı görevi vermişti.

ABD, İran bağlantılı gruplar saldırıları durdurmadığı sürece daha fazla saldırının sinyalini verdi

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ABD’nin Suriye’de gece boyunca düzenlediği hava saldırılarından saatler sonra, Irak ve Suriye’deki Amerikan kuvvetlerine yönelik saldırıların durdurulmaması halinde, İran bağlantılı gruplara yönelik daha fazla saldırı olacağının sinyalini verdi. Austin, ‘Bu saldırılar durmalı ve eğer durmazlarsa, o zaman birlikleri korumak için gerekeni yapmaktan bir kez daha tereddüt etmeyeceğiz’ dedi.

Gazze’de sağlık sistemi çöktü
Gazzede sağlık sistemi çöktü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, Gazze’deki Şifa hastanesindeki sağlık görevlileriyle temas kurduklarını, durumun vahim olduğunu söyledi.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, hastanelerdeki sağlık görevlilerinin 3 gündür elektrik ve su olmadan çabaladığını belirterek, “3 gündür elektriksiz, susuz ve çok zayıf bir internete sahip olmamız, temel bakım hizmetini sunma kabiliyetimizi ciddi şekilde etkiledi. Bölgedeki sürekli silah sesleri ve bombalamalar zaten kritik olan koşulları daha da kötüleştirdi. Trajik bir şekilde, hasta ölümlerinin sayısı önemli ölçüde artmıştır. Ne yazık ki hastane artık bir hastane olarak işlev görmüyor. Güvenli bir sığınak olması gereken hastanelerin ölüm, yıkım ve umutsuzluk sahnelerine dönüşmesine dünya sessiz kalamaz” dedi.

Netanyahu’yu kızdıran soru: Bunu ABD liderlerine sordunuz mu?

İsrail Başbakanı Netanyahu, CNN International spikerinin ‘Neden sorumluluk almıyorsunuz?’ sorusuna sinirlendi. Spikere tepki gösterdi. Netanyahu, ‘Bunu birçok kez cevapladım. Bu sorunun savaştan sonra yanıt bulacağını söyledim. İnsanlar zamanında Franklin Roosevelt’e Pearl Harbour’dan sonra bu soruyu sordu mu? George Bush’a 11 Eylül saldırılarından sonra sordu mu?’ ifadelerini kullandı.

İsrail, roket saldırısının ardından Lübnan’daki hedefleri vurdu

IDF, İsrail topçusunun Pazartesi sabahı Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine fırlatılan iki roketin geldiği bölgeye ateş açtığını açıkladı. İsrail ordusu, iki roketin açık araziye düştüğünü belirtti. Saldırıda herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

BM Gazze’de öldürülen meslektaşları içn bayraklarını yarıya indirdi

Birleşmiş Milletler’in, Bangkok, Tokyo ve Pekin’deki ofislerinde BM bayrakları yerel saatle sabah 9.30’da yarıya indirdi. BM çalışanları, İsrail-Hamas çatışması sırasında Gazze’de hayatını kaybeden meslektaşlarının anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Güvenlik kabinesi yabancı yayıncıların kapatılmasına ilişkin düzenlemeleri onayladı

KAN’ın bildirdiğine göre, güvenlik kabinesi, hükümetin ulusal güvenliğe zarar veren yayın yapan yabancı yayıncıları kapatmasına izin verecek düzenlemeleri onayladı. Karar, İletişim Bakanı Shlomo Karhi’nin İsrail’deki Katar merkezli Al Jazeera ve Lübnan merkezli Al Mayadin ağlarının kapatılması yönünde baskı yaptığı dönemde geldi.

ABD’nin Suriye saldırılarında İran yanlısı savaşçıların öldürüldüğü bildirildi

Gerilim tırmanırken ABD hava saldırıları Suriye’nin doğusundaki İranlı milisleri hedef alıyor. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’e göre, ABD hava saldırıları Pazar gecesi doğu Suriye’nin Deyrizor bölgesindeki İran İslam Devrim Muhafızları Birliği’ne (IRGC) ve İran destekli milislere ait bölgeleri hedef aldı.

Fox News muhabiri Jennifer Griffin’e göre, ABD’nin Suriye’nin doğusunda düzenlediği saldırıda altı ila yedi İran yanlısı savaşçının öldürüldü. Griffin, Pentagon’dan bir kaynağın iki patlamadan birinde İran’a ait bir güvenli evin vurulduğunu söylediğini aktardı.

Saldırılardan birinin Deir el Zor vilayetindeki Albu Kamal’ın batısındaki İran yanlısı milislerin yönettiği bir kampı vurduğu, diğerinin ise Irak sınırına yakın Mayadeen şehrine yakın bir gelinin yakınında olduğu bildirildi.

İsrail, Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda öldürülen iki askerin isimlerini açıkladı
İsrail, Gazze Şeridindeki çatışmalarda öldürülen iki askerin isimlerini açıkladı

İsrail, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki savaşta öldürülen iki IDF askerinin isimlerini açıkladı: Yisachar Natan ve Itay Shoham.

Uydu görüntüleri Gazze’deki hastanelerin etrafındaki hasarı gösteriyor
Uydu görüntüleri Gazzedeki hastanelerin etrafındaki hasarı gösteriyor

Maxar Technologies tarafından 12 Kasım’da yayınlanan uydu görüntüleri, Gazze Şeridi’ndeki hastanelerin etrafındaki hasarı gösteriyor.

Gazze’deki Şifa Hastanesi’nde prematüre bebekler ölüyor

İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze’deki Şifa Hastanesi’nde prematüre bebeklerin ölmeye başladığı açıklandı.

ABD’den hastane saldırısı açıklaması: Endişeliyiz

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden yönetiminin, Hamas’ın önemli bir komuta merkezine sahip olduğu iddia edilen Gazze Şehri’ndeki El Şifa Hastanesi’ni almaya yönelik askeri operasyonda olası sivil kayıpları konusunda İsrail ile endişelerini paylaştığını söyledi.

Sullivan ‘Bu aktif bir tartışma ama sonuçta hastanelerde çatışma görmek istemiyoruz’ dedi.

Akdeniz’deki helikopter kazasında ABD Özel Harekat askerleri öldü

Akdeniz’de Helikopter Kazasında 5 ABD Özel Harekat Askeri Öldü. Yapılan açıklamaya göre, helikopter düştüğünde, askerler yakıt ikmali eğitimi görevindeydi. Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldığı açıklandı.

timeline

Canlı Anlatım Özeti

2023-11-13 09:04:44

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button