2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər 2024-cü ildə Azərbaycanda həbsdə olan jurnalistlər
Türkiyə

Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum: Netanyahu'dan İsrail halkını çıldırtacak karar! İsrail 4 hastaneyi kuşattı…

MACRON: BEBEK ÖLDÜRMENİN HİÇBİR GEREKÇESİ YOKTUR

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Gazze ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bebekler, kadınlar, yaşlılar bombalanıp öldürülüyor. Bunun hiçbir gerekçesi ve meşruiyeti yoktur. Bu yüzden İsrail’i durmaya çağırıyoruz.” dedi.

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi
İSRAİL, ŞİFA HASTANESİ’NİN ÇEVRESİNE YOĞUN SALDIRILAR DÜZENLİYOR

İsrail Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına gece gündüz yoğun bir şekilde devam ediyor. İsrail, ayrım gözetmeden hastane, sivil yerleşim yerleri, okul gibi birçok yeri vuruyor. Filistin İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Gazze’nin en büyük ve merkez hastanesi olan Şifa Hastanesi’nin çevresinin yoğun bombardıman altında olduğu duyuruldu. Açıklamada ayrıca, binlerce sivilin sığındığı hastanenin yakınlarında baskınlar düzenlendiği belirtildi. Açıklamada, saldırılarda fosfor bombalarının da kullanıldığı aktarıldı.

ÖLEN BM PERSONELİ SAYISI 101’E YÜKSELDİ

Bölgede can kaybı her geçen saat artarken, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden BM personeli sayısının 101’e yükseldiği belirtildi. Açıklamada, hayatını kaybeden personelin anısının ve hizmetlerinin onurlandırılacağı belirtildi.

UNRWA resmi sitesine göre, BM Ajansı’nın Gazze Saha Ofisi’nde 10 binden fazla kişi çalışıyor.

ENDONEZYA HASTANESİ’NDE ELEKTRİK, SU VE İLETİŞİM KESİLDİ

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 7 Ekim’de başlattığı saldırılar genişleyerek devam ediyor. İsrail ordusu, bölgeye düzenlediği saldırılarına havadan, karadan ve denizden yoğun bir şekilde devam ederken, hastanelerde yakıtın tükenmesi insani krizi daha da büyütüyor. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya şehrinde bulunan Endonezya Hastanesi’nde elektrik, su ve iletişimin tamamen kesildiği duyuruldu. Bakanlığın resmi hesabından paylaşılan görüntülerde, hastane binasının tamamen karanlığa gömüldüğü görüldü.

GAZZE YOĞUN BOMBARDIMAN ALTINDA

Gazze, İsrail tarafından yoğun şekilde bomba yağmuruna tutuluyor. Bölgede göz gözü görmezken Gazze havadan ve karadan vurulmaya devam ediliyor. 



 

İSRAİL’İN VURDUĞU AL-BURAQ OKULU’NDA CAN KAYBI 50’YE YÜKSELDİ

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 35 gündür şiddetlenerek devam ediyor. Hastane, okul, sivil yerleşim yerlerini hedef alan İsrail ordusu bugün de binlerce Filistinlinin sığındığı Al-Buraq Okulu’nu füzelerle vurdu. Şifa Hastanesi Direktörü Muhammet Abu Salmiya yaptığı açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 50’ye yükseldiğini duyurdu. Saldırıda yaralanan Filistinliler ise Şifa Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alındı.

İSRAİL KUDÜS HASTANESİNDEKİ SİVİLLERİ KESKİN NİŞANCILARLA VURDU

İsrail ordusu, havadan, karadan ve denizden Gazze Şeridi’ndeki sivil yerleşim yerleri ve hastaneleri vuruyor.

İsrail askerleri, İsrail bombardımanından kaçmak isteyen binlerce yerinden edilmiş Filistinli’nin sığındığı Kudüs Hastanesi’ni keskin nişancılarla vurdu.

Sivillerin hedef alındığı saldırıda en az 1 Filistinli hayatını kaybederken, 2 ‘si ağır 20 kişi yaralandı.

POLONYA VATANDAŞLARINI TAHLİYE İÇİN MISIR’A 3 ASKERİ UÇAK GÖNDERİYOR

İsrail’in Gazze’ye saldırıları devam ederken, birçok ülke çatışmaların ortasında mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmek için harekete geçti.

Polonya, Gazze’deki 30 vatandaşını tahliye etmek için Mısır’a 2 adet C-130 Hercules uçağı ile 1 adet C-295 askeri nakliye uçağı gönderme kararı aldı.

Bugün Mısır’a hareket edecek 3 uçağın Refah Sınır Kapısı yakınlarına iniş yapacağı bildirildi.

GAZZE’DE CAN KAYBI ARTIYOR
GAZZEDE CAN KAYBI ARTIYOR

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 4 bin 506’sı çocuk, 3 bin 27’si kadın olmak üzere 11 bin 78’e, yaralananların sayısının ise 27 bin 490’a yükseldiği bildirildi. Enkaz altında olduğu tahmin edilen bin 500’ü çocuk 2 bin 700 kişinin ise kayıp durumda olduğu aktarıldı.

İSRAİL’DEN BATI ŞERİA’YA BASKIN: 41 FİLİSTİNLİ TUTUKLANDI
İSRAİLDEN BATI ŞERİAYA BASKIN: 41 FİLİSTİNLİ TUTUKLANDI

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria’da düzenlediği büyük çaplı baskın sırasında 41 Filistinliyi tutukladığını açıkladı.

HİZBULLAH 7 SAVAŞÇISININ ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ DUYURDU

Lübnan Hizbullah’ı bugün yaptığı açıklamada 7 savaşçısının İsrail saldırılarında hayatını kaybettiğini duyurdu. Hizbullah’ın savaşın başlamasından bu yana kaybettiği savaşçı sayısı 70’e yükseldi.

İSRAİL 4 HASTANEYİ KUŞATTI! TANKLAR HASTANE ÇEVRESİNDE BEKLİYOR
İSRAİL 4 HASTANEYİ KUŞATTI TANKLAR HASTANE ÇEVRESİNDE BEKLİYOR

BBC muhabirlerinin Gazze’nin kuzeyindeki El Şifa, El Kuts ve Endonezya hastanelerinin bazı bölümlerinde ve yakınlarında patlamalar olduğu yönündeki bildirimlerinin ardından İsrail askerlerinin El Rantisi Çocuk Hastanesi’nin çevresinde yoğunlaştığı da aktarıldı.

Kamera görüntülerinde hastane etrafındaki İsrail tankları belli oluyor.

BBC’ye konuşan görgü tanıkları, megafonla, tıbbi çalışan ya da yaralı olmayanların hastaneden ayrılması söyleniyor.İsrail, Hamas tünellerinin bir kısmının hastanelerin altında olduğunu belirtmişti.

Aljazeera da israil Ordusu’nun son bir kaç saat içinde 4 hastaneyi kuşattığını bildirdi.

Şifa hastanesinin 24 saatten kısa sürede beş kez bombaladığını hatırlatan Aljazeera hastaneye sığınan insanların yeni saldırı korkusuyla tesisten uzaklaşmaya başladığını yazdı. Gazze Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref El Kudra ise İsrail’in çağrısına rağmen bu kadar kısa sürede hastaneden tahliyelerin ‘imkansız’ olduğunu vurguladı.

BM’DEN 4 SAATLİK ARAYA TEPKİ: ALAYCI VE ZALİMCE

BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese ise Avustralya’nın Adelaide kentinde yaptığı açıklamada, İsrail’i n4 saatlik ara kararına tepki gösterdi. “Gazze Şeridi’ne insanların sıkışıp kaldığı ve yıkımın büyük olduğu bu küçücük toprak parçasına her hafta 6 bin bomba atılıyor” ifadelerini kullanan Albanese, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarının geri dönüşü olmayacağını söyledi. Albanese, “Dört saatlik ateşkes, yani onları yeniden bombalamaya başlamadan önce nefes almalarına ve bombardımansız hayatın nasıl bir şey olduğunu hatırlamalarına izin vermek için bir ara. Bu çok alaycı ve zalimce” dedi.

‘İSRAİL SALDIRILARI SORUŞTURULMALI’
İSRAİL SALDIRILARI SORUŞTURULMALI

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İsrail’in Gazze’ye saldırılarına yönelik, “İsrail’in Gazze’ye 4 haftadır devam ettirdiği bombardımanında kullandığı yüksek etkili patlayıcı silahların yoğun nüfuslu bölgedeki etkileri açıkça görülüyor. İsrail’in bu tür savaş yöntemlerine ve araçlarına derhal son vermesi, saldırıların soruşturulması gerekmektedir” dedi.

UKRAYNA 160 VATANDAŞINI GAZZE’DEN TAHLİYE ETTİ
UKRAYNA 160 VATANDAŞINI GAZZEDEN TAHLİYE ETTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, dün 160 Ukraynalıyı Gazze’den tahliye ettiğini duyurdu. Saldırı altındaki Gazze’den bu hafta toplamda 203 Ukrayna vatandaşını tahliye ettiğini vurgulayan Zelenski, “Ukrayna, dün gündüz ve akşam 160 Ukraynalı ve 9 Moldovalıyı daha Gazze’den tahliye etti” dedi.

 

İSRAİL YİNE TOMA VE GAZ BOMBASI İLE MÜDAHALE ETTİ
İSRAİL YİNE TOMA VE GAZ BOMBASI İLE MÜDAHALE ETTİ

İsrail Güçleri Cuma namazı kılmak isteyen Filistinlilere yine gaz bombası ve TOMA’larla müdahale etti. Kudüs’ten yayın yapan CNN Türk muhabiri Hasret Kaya bölgede yoğun bir gaz kokusu olduğunu, zaman zaman basın mensuplarına da müdahale olduğunu aktardı.

BİDEN: ATEŞKES MÜMKÜN DEĞİL! NETANYAHU NEDEN GERİ ADIM ATTI?
BİDEN: ATEŞKES MÜMKÜN DEĞİL NETANYAHU NEDEN GERİ ADIM ATTI

ABD Başkanı Joe Biden, Illinois eyaletine gerçekleştireceği ziyaret öncesi Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Biden, bir gazetecinin, “Gazze’de ateşkes ihtimali nedir?” sorusuna, “Yok. Mümkün değil” şeklinde yanıt verdi.

Biden, rehinelerin serbest kalması konusunda ise hala “iyimser” olduğunu belirtti.

Batı medyasında yer alan analizlerde Netanyahu’nun ‘süresiz işgal’ açıklamasından sonra geri adım atıp “Gazzeyi fethetmeye, işgal etmeye ve sonrasında yönetmeye çalışmıyoruz.” demesinin arkasında en yakın müttefiki ABD’den gelen tepkilerin olduğunu öne sürüldü.

İSRAİL EL ŞİFA HASTANESİNİ HEDEF ALDI
İSRAİL  EL ŞİFA HASTANESİNİ HEDEF ALDI

İsrail, Gazze’nin en büyük ve merkez hastanesi olan Şifa Hastanesi’ni hedef aldı. Saldırıda çok sayıda can kaybı olduğu öğrenildi.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail’e ait savaş uçaklarının gece saatlerinde Rantisi Çocuk Hastanesi’ne saldırı gerçekleştirdiği bildirildi. Saldırı sonucu hastanede yangın çıktığı ve büyük hasar meydana geldiği aktarıldı.

Filistin Kızılayı’ndan yapılan açıklamada ise İsrail’in El-Avda Hastanesi çevresini vurduğu, 2 ambulansın hizmet dışı kaldığı kaydedildi.

‘BİDEN’IN ATEŞKES ÇAĞRISI YAPMASININ ZAMANI GELDİ’
BİDENIN ATEŞKES ÇAĞRISI YAPMASININ ZAMANI GELDİ

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi CAIR tarafından yayınlanan veriler, Gazze’de çatışmaların başlamasından bu yana ABD’deki Müslüman veya Arap karşıtı önyargı içeren eylemlerde yüzde 216 oranında “benzeri görülmemiş” bir artış yaşandığını ortaya koydu.

CAIR Direktörü Corey Saylor, ABD Başkanı Joe Biden’ın ateşkes çağrısı yapmasının zamanının çoktan geldiğini ifade etti.

KARA SALDIRISINDA 41 İSRAİL ASKERİ HAYATINI KAYBETTİ
KARA SALDIRISINDA 41 İSRAİL ASKERİ HAYATINI KAYBETTİ

İsrail ordusu, Gazze’deki çatışmalarda 21 yaşındaki bir askerin daha öldüğünü duyurdu.Kara saldırısında ölen askerlerin sayısı 41’e çıkarken, İsrail’in toplam asker kaybının 354 olduğu öğrenildi.

ABD VE KOALİSYON GÜÇLERİNE 46 SALDIRI
ABD VE KOALİSYON GÜÇLERİNE 46 SALDIRI

İsrail ve Gazze’deki çatışmaların başlamasından bu yana ABD’nin Irak ve Suriye’deki üslerine yönelik saldırılar arttı.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh düzenlediği basın toplantısında, 17 Ekim ile 9 Kasım tarihleri arasında Irak ve Suriye’deki ABD birlikleri ile koalisyon güçlerine yönelik 46 dron ve roket saldırısı düzenlediğini söyledi.

Saldırılardan 24’ünün Irak’ta, 22’sinin ise Suriye’de gerçekleştirildiğini kaydeden Singh, saldırılar soncu 56 askerin yaralandığını, yaralanan bütün askerlerin tedavi edildiğini ve görevlerine döndüğünü ifade etti.

İSRAİL’DEN SURİYE’YE SALDIRI

IDF’in bugün yaptığı açıklamasında, Suriye topraklarında bir saldırı gerçekleştirdiğini belirterek “IDF, Eilat’a İHA fırlatılmasına tepki olarak Suriye içinde saldırı gerçekleştirdi. Kısa bir süre önce IDF, dün (Perşembe) Eilat’a İHA fırlatarak şehirdeki bir okula saldıran Suriye’deki örgütü vurdu” denildi.

IDF:HAMAS’IN SALDIRI PLANLARINI ELE GEÇİRDİK
IDF:HAMASIN SALDIRI PLANLARINI ELE GEÇİRDİK

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Batı Cebaliye’de yer altında yapılan 10 saatlik bir çatışmanın sonucunda çok sayıda Hamas mensubunu etkisiz hale getirdiklerini duyurdu.

Çatışmalar sonucu Hamas’ın ‘saldırı planlarını’ ele geçirdiklerini açıklayan İsrail güçleri savaşın başından bu yana 130 tünelin yok edildiğini iddia ediyor.

İSRAİL HALKINI ÇILDIRTACAK İDDİA:NETANYAHU REHİNELERE KARŞILIK ATEŞKES ANLAŞMASINI REDDETTİ
İSRAİL HALKINI ÇILDIRTACAK İDDİA:NETANYAHU REHİNELERE KARŞILIK ATEŞKES ANLAŞMASINI REDDETTİ

Hamas’ın rehin aldığı yaklaşık 240 kişi İsrail’in bir numaralı gündem maddesi haline gelmiş durumda. Rehinelerin aileleri müzakerelere öncelik verilmesi için Başbakan Netanyahu’nun evinin önünde toplanırken, İsrail halkının öfkesi de giderek artıyor.

İngiliz Guardian gazetesi, Netanyahu’nun tüm öfke ve eleştirilere rağmen rehineler karşılığında ateşkes anlaşmasını reddettiğini ve aldığı sert tavrı devam ettirdiğini iddia etti.

Müzakerelere aşina olan üç kaynağa göre, masadaki anlaşma, beş günlük ateşkes karşılığında çocukların, kadınların, yaşlıların ve hastaların serbest bırakılmasını içeriyordu, ancak İsrail hükümeti bunu net bir şekilde geri çevirdi.

KUDÜS HASTANESİ ÇEVRESİNDE ŞİDDETLİ BOMBARDIMAN
KUDÜS HASTANESİ ÇEVRESİNDE ŞİDDETLİ BOMBARDIMAN

İsrail güçleri bugün erken saatlerde Kudüs Hastanesi’ni yakınlarını yoğun bir bombardıman altına aldı. Filistin Kızılayı’na göre hastanede hasta, personel dışında yerinden edilmiş ve hastaneye sığınmış 14 binden fazla sivil var.

SAVAŞ DEMOKRAT PARTİYİ İKİYE BÖLDÜ
SAVAŞ DEMOKRAT PARTİYİ İKİYE BÖLDÜ

Associated Press haber ajansının yayınladığı ankete göre ABD’li demokratlar Biden’in İsrail-Hamas savaşına yaklaşımı konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Anket, demokratların yüzde 50’sinin Biden’ın çatışmayı yönetme şeklini onayladığını, yüzde 46’sının ise onaylamadığını gösteriyor. AP anket sonuçlarının Demokrat Parti’de derin bir çatlağa işaret ettiğini ve da bunun Biden’ın yeniden seçilme çabasını karmaşık hale getirebileceğini yazdı.

NETANYAHU GERİ ADIM ATTI:GAZZE’Yİ İŞGAL ETMEYE ÇALIŞMIYORUZ
NETANYAHU GERİ ADIM ATTI:GAZZEYİ İŞGAL ETMEYE ÇALIŞMIYORUZ

İsrail’in Gazze’deki çatışmalara her gün 4 saatlik ara verilmesi kararı sonrası Amerikan FOX News’e konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu “Gazzeyi fethetmeye, işgal etmeye ve sonrasında yönetmeye çalışmıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Netanyahu Hamas’ın yönetimine son vermek için “güvenilir bir güce” ihtiyaç duyulacağını ifade etti.

 

İSRAİL KAN BANKASINI VURDU

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ndeki kan bankasını vurduğunu duyurarak, tesisin hizmet dışı kaldığını açıkladı.

timeline

Canlı Anlatım Özeti

2023-11-10 08:49:37

Tərcümə"24 SAAT"

Saytların yığılması Saytlarin yigilmasi

Bənzər məqalələr

Bir cavab yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button